Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Corpus" – Wystawa z okazji 70-lecie ASP w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 18 listopada 2015 09:26

Zupełnie niepostrzeżenie przemknęła wystawa „Corpus" przedstawiająca historię Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 70-lecie powstania uczelni stało się okazją do zaprezentowania jej dorobku.



Latem w sopockim klubie „Sfinks” budynku pierwszych zajęć, egzaminów oraz pracowni malarskich i rzeźbiarskich m.in. Artura Nacht - Samborskiego, Stanisława Horno–Popławskiego i Adama Smolany mogliśmy obejrzeć wystawę „Szkoła Sopocka – między sztuką a polityką”, a w willi Bergera w historycznym miejscu założenia Instytutu Sztuk Plastycznych wystawę multimedialną „Love me or Leave me”. W ramach jubileuszu miało miejsce również wiele mniejszych wydarzeń i wystaw. Przygotowywane jest jeszcze przez Akademię na grudzień główne wydarzenie  obchodów. Mimo wszystko wydaje się, że tak poważna prezentacja jak historia gdańskiej rzeźby powinna mieć inną - donioślejszą oprawę.


alt



alt

Janina Stefanowicz - Schmidt, Tors, jasny piaskowiec



Kurator wystawy dr Adriana Majdzińska i tak dokonała cudu, bowiem w małej przestrzeni galerii domu akademickiego uczelni, czytelnie i z dużym smakiem, a przede wszystkim klarownie, zestawiła biogramy, zdjęcia archiwalne, rzeźby, ich projekty oraz prezentację filmową prawie wszystkich najważniejszych profesorów - rzeźbiarzy 70-lecia.   


alt

Dr Adriana Majdzińska - kurator wystawy



Adriana Majdzińska: To trochę dokument. Głównym celem wystawy było przypomnienie historii i archiwów. Wystawa skierowana jest przede wszystkim do studentów i młodych artystów. Chodzi o pewną pokoleniową kontynuację i pokazanie jak od powojennych lat rozwijał się Wydział Rzeźby. Studenci szczególnie zainteresowali się rzeźbami, które dziś są już pewnym rodzajem klasyki. Sami prezentują już nieco inne pojęcie formy. To nie oznacza, że klasyczna rzeźba całkowicie zaniknęła, jednak interesują się nowocześniejszymi dyscyplinami, których granice nie są tak sztywne.


- Czy nie uważa Pani, że taka ekspozycja zasługuje na inne miejsce?.
Adriana Majdzińska: Oczywiście tak, ale ta wystawa jest jedynie przyczynkiem do pokazania historii gdańskiej rzeźby. Mam nadzieję na taką prezentację chociażby w naszej nowej przestrzeni wystawienniczej Wielkiej Zbrojowni. Niewątpliwie Ci wielcy artyści zasłużyli na większą uwagę. Przygotowałam jedynie pewną refleksję. Ale nawet tu, na tak małej przestrzeni, widać różnie rozwijające się sposoby myślenia o rzeźbie. Najpiękniejsze jest to, że jedno wynika z drugiego, widać jak nasza sztuka rozwijała się. Widać na przykład, że profesor Zdzisław Pidek, który zaprojektował pomnik w Katyniu jest uczniem profesora Franciszka Duszeńki współautora pomnika „Bohaterów Westerplatte”. Czuje się tę kontynuację.


- Chciałem poruszyć problem „burzenia pomników” przez młodych artystów, ale może tę złożoną kwestię, pozostawię na inną okazję.
Adriana Majdzińska: Młodzi  przeważnie pokazują nowy, buntowniczy sposób wypowiedzi i to jest nieuniknione, to naturalna kolej rzeczy. Oczywiście podstawą powinien być warsztat. Od wieków sztuka analizy ciała jest bazą, ale tu pojawia się kłopot - nie zawsze wszyscy sobie z nią radzą. To naprawdę wielowątkowe i szerokie zagadnienie, na dłuższą rozmowę.


alt

Alfred Wiśniewski, Cisza, piaskowiec



alt

Adam Smolana, Ikar, drewno



Rzeczywiście młodość ma swoje prawa, ale aby ją zrozumieć i docenić trzeba znać wzorce – solidne podstawy warsztatu i kunsztu artystycznego, a te podziwiać możemy na wystawie „Corpus”. Niewątpliwie ekspozycja powinna być jedynie zapowiedzią szerokiej prezentacji twórczości wspaniałych gdańskich artystów rzeźbiarzy, którzy  przez wiele lat stanowili  i nadal stanowią czołówkę polskiej rzeźby. Na wystawie zaprezentowane jest grono profesorów gdańskiej uczelni wśród których są: Marian Wnuk, Hanna Żuławska, Adam Smolana, Alfred Wiśniewski, Stanisław Horno- Popławski, Franciszek Duszeńko, Anna Pietrowiec, Janina Stefanowicz- Schmidt, Albert Zalewski, Edward Sitek, Sławoj Ostrowski, Stanisław Radwański, Henryk Lula, Zdzisław Pidek.


alt

Zdzisław Pidek, Głowa, kamień, tworzywo syntetyczne



alt

Anna Pietrowiec, Portret, brąz  


Na zakończenie przypomnę najważniejsze daty związane z powołaniem szkoły artystycznej w wolnym Gdańsku. Inauguracja roku akademickiego nastąpiła 15 października 1945 roku. Na dyrektora Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie przy ul. Obrońców Westerplatte 24 powołany został pismem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 września 1945 artysta malarz, kapista Janusz Strzałecki. W pierwszym roku studiów regularnie uczęszczało na zajęcia 81 studentów. Instytut posiadał pracownię rysunku i liternictwa, kompozycji brył i płaszczyzn, kreślenia, historii sztuki i perspektywy oraz dwie pracownie studium z natury. 6 grudnia 1945 roku Minister Kultury i Sztuki Leon Kruczkowski wydał zarządzenie w sprawie przekształcenia Instytutu w Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. W 1954 roku uczelnię przeniesiono do Gdańska, a w roku 1996 nadano jej status Akademii Sztuk Pięknych.


Stanisław Seyfried

Wystawa „Corpus” – Galeria ASP, Gdańsk- ul. Chlebnicka 13/16 (Akademik ASP). Jeszcze tylko do 20 listopada.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież