Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cichocka-Gula: Atrakcyjny, kulturalny Sopot

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2015 19:45

O wydarzeniach sopockiego sezonu artystycznego z wiceprezydent miasta Joanną Cichocką –Gula rozmawia Stanisław Seyfried



- Ilość spektakli teatralnych, seansów filmowych, koncertów, wystaw, festiwali w ostatnim czasie w sopockim kurorcie wrasta. Oferta artystyczna sezonu z roku na rok staje się bogatsza, ciekawsza, a zarazem jej poziom jest coraz wyższy. To  między innymi dzięki nowej infrastrukturze, ale także przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wielu ludzi , zarówno tych zawodowo zajmujących się kulturą jak i jej pasjonatów. Statuetka Bursztynowego Słowika staje się reliktem, choć do dziś istnieje, budzi wspomnienia i sympatyczny uśmiech.
Joanna Cichocka-Gula: Mamy w tej chwili 11 festiwali, małych i dużych, a imprezy kulturalne odbywają się przez cały rok. Sopocki sezon wydłuża się. Rozpoczynamy majówką i kończymy w październiku Festiwalem Jazzowym i Festiwalem Poezji. Sopot już od lat przeznacza na kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej środków w Polsce, trzykrotnie więcej niż  na przykład Zakopane. Mamy coraz więcej festiwali cenionych także poza  Trójmiastem, na które specjalnie przyjeżdża rzesza widzów, tworzy się grono stałych bywalców. Tak jest z Dwoma Teatrami, Festiwalem Sopot Classic, Sopot Jazz, Festiwalem Filmowym, Festiwalem Non Fiction czy wreszcie Festiwalem ‘’Literacki Sopot’’ i  Festiwalem Poezji. Do tej pory rzeczywiście Sopot rozpoznawalny był przez pryzmat jednego wydarzenia- Festiwalu Piosenki. W państwach ościennych nadal spotykamy się z pytaniami na temat tamtego wydarzenia.
Przed  pięciu laty kiedy objęłam  funkcję osoby odpowiedzialnej za kulturę w mieście zleciłam przeprowadzenie badania socjologicznego na jej temat. Co się okazało? W trzech zasadniczych zagadnieniach dowiedzieliśmy się, że instytucje kultury są dość dobrze rozpoznawalne, słabo jest z uczestnictwem w imprezach, ale co najważniejsze, że informacje zainteresowani czerpią ze słupów ogłoszeniowych. To wynikało oczywiście z wielkości miasta, a przede wszystkim  z jego charakteru. Wskazówka była bardzo cenna, poniekąd wyznaczyła dalsze działania. Inną sprawą było to, że Sopotu praktycznie nie było w telewizji, poza relacją z Festiwalu Dwa Teatry - imprezą Telewizji i Radia. Zmieniliśmy to, dlatego powstało ileś nowych zdarzeń, które mogły pretendować do roli wydarzeń ogólnopolskich. Zaczęliśmy również pracować nad zmianą formuły istniejących już imprez. Po jakimś czasie wiele się zmieniło, atrakcyjność i poziom artystyczny spowodował powrót mediów. Sopot odżył i stał się bardziej interesujący. Pojawił się np. Festiwal Artloop, funkcjonujący w wizualnej  przestrzeni miasta. Wydarzenie związane ze sztuką współczesną, która nie jest łatwa. Początkowa budziło to pewne kontrowersje, ale dziś już nikt nie dyskutuje o jego sensie. Festiwal jest już bardzo dobrze rozpoznawalny w całym kraju.  


alt

"Sfinks 700" wernisaż wystawy "Szkoła Sopocka - między sztuką a polityką", na zdjęciu Joanna Cichocka - Gula i Zbigniew Buski - dyrektor PGS w Sopocie


- Struktura  odbiorców jest bardzo zróżnicowana, kurort rządzi się trochę innymi prawami, to nakłada jeszcze większe wyzwania.
Joanna Cichocka-Gula: Właśnie, do tej pory BWA odgrywało taką ważną rolę spajającą różnych odbiorców. Teraz mamy Państwową Galerię Sztuki, bardzo nowoczesną galerię należącą do najlepszych i najnowocześniejszych w Polsce. Rozwija się nadzwyczajnie, dzięki interesującemu programowi i zaangażowaniu się w wiele nowych przedsięwzięć. Galeria jest promotorem nowych zdarzeń i ona jest najlepszym przykładem na to, do kogo adresowana jest kultura w Sopocie. W ciągu roku  przede wszystkim odbiorcami są mieszkańcy miasta i jest to oferta niezwykle różnorodna od wystaw malarstwa Malczewskiego, Axentowicza, Ajwazowskiego, aż po sztukę współczesną artystów takich jak Zbigniew Libera, Izabela Gustowska czy Katarzyna Kozyra. Galeria ma trzy poziomy i dowolnie w zależności od pory roku i spodziewanych gości układa program, pełni również inne funkcje, odbywają się w niej kongresy, spotkania, dyskusje, festiwale. Galeria stała się miejscem kulturotwórczym, które otwarte jest na wszystkich.


alt

Scena na plaży, maj 2013, Kulturalna Plaża Trójki, na zdjęciu: Joanna Cichocka -Gula i Jan Kozłowski - europoseł



- Takim miejscem w Sopocie była kiedyś Opera Leśna, gdzie odbywał się Festiwal Wagnerowski, później po wojnie Grand Hotel, Non-Stop czy SPATiF.
Joanna Cichocka-Gula: Szukamy już nowoczesnych sposobów odniesienia do tradycji. Na przykład przeniesienie pięciogodzinnych oper Wagnera do naszych czasów mija się z celem. Sopot ma mnóstwo melomanów i nasza klasyka jest dobra. Pojawia się również współczesna muzyka poważna. Sopot Classic cieszy się wielką popularnością, bilety wyprzedawane są do ostatniego miejsca i tutaj większość publiczności stanowią sopocianie. Festiwal przywrócił Operze, klasykę w najlepszym wydaniu i spowodował, iż widownia jest pełna. Walczymy o nowe fundusze i rozwój tego festiwalu. Jeżeli chodzi o klubowe życie to tu propozycja jest duża na przykład scena na plaży dla młodej muzyki, gdzie gromadzą się tłumy fanów. Czy bardzo ciekawe nowe przedsięwzięcie „Spółdzielnia Socjalna Dwie Zmiany”, która zajmuje część przestrzeni po byłym „Złotym Ulu” gdzie funkcjonuje część galeryjna, koncertowa i warsztatowa. Tam również jest miejsce dla młodych zespołów.


alt

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, wernisaż wystawy Kiejstuta Bereźnickiego, na zdjęciu od lewej: Kiejstut Bereźnicki, Joanna Cichocka - Gula, Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu


- Proszę powiedzieć jeszcze czy zostanie uratowana pamięć o „szkole sopockiej”?
Joanna Cichocka-Gula: Cały czas myślę o filmie dokumentalnym i utrwaleniu jeszcze tego co się da, co cały czas  ucieka. Powinna oczywiście powstać galeria do pokazania tamtego malarstwa, a jest co oglądać o czym przekonaliśmy się podczas letniej wystawy w „Sfinksie 700”. Powinna powstać w formie stałej wystawy tego rodzaju oferta. Częściowo robi to Muzeum Sopotu, co jest bardzo cenne. Jesteśmy na etapie tworzenia projektu w ramach środków europejskich, dotyczącego powstania Art Inkubatora, skupiającego pracownie artystów, miejsce spotkań, ale również przestrzeń wystawiennicza, gdzie będzie miejsce dla „Szkoły sopockiej”. Podtrzymanie i promowanie tradycji jest naszym celem nadrzędnym. Wątek szkoły sopockiej mocno utożsamia się z historia naszej sopockiej sztuki. A zestawiony z twórczością młodych artystów może przynieść nową jakość.


alt

Joanna Cichocka - Gula, Wiceprezydent Sopotu



- Co zatem czeka sopocian w przyszłym roku?
Joanna Cichocka-Gula: Utrwalamy to co dobre, cały czas pracujemy nad nowymi formułami już istniejących wydarzeń. Autorzy tych wydarzeń są bardzo kreatywni i z tym nie ma kłopotu. Na Festiwalu Literackim będziemy gościć prozę izraelską oraz wielu świetnych, znanych pisarzy. Każde z tych omawianych wydarzeń szykuje niespodzianki. Pojawią się także nowe miejsca, między innymi nowa przestrzeń teatralna, którą tworzy fundacja teatru „BoTo” .

Fot. S. Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież