Nowy zarząd SKT - B. Białaszczyk prezesem » Bartłomiej Białaszczyk pozostaje prezesem Sopockiego Klubu Tenisowego na kolejną kadencję. Tak zdecy... Prezydent Gdyni oddawała hołd niemieckim zbrodniarzom?! "Tam nie było ... » „Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających katastrofę st... Marek Formela: Presja społeczna zaczyna mieć swój ciężar » „Jest trudne do zaakceptowania, że pan Matecki przez siedem tygodni pobytu nie uczestniczył w żadnej... TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:48
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
Bez smaku żużla, bez emocji, poza emocją księgowego - Wybrzeże
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zakończenie powojennego etapu odbudowy zamku w Malborku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2016 16:02

Muzeum Zamkowe w Malborku zakończyło prace powojennego etapu odbudowy zamku oddaniem do użytku odremontowanego kościoła NMP wraz całą przyległą częścią budowli (kaplica św. Anny, wieża, etc.) a przede wszystkim odrestaurowaniem ośmiometrowego symbolu miasta.



To ostanie wydarzenie już w czwartek 14 kwietnia przed godziną 21.00 ściągnęło tłumy pod wschodnie mury wysokiego zamku, pod blendę kościoła zasłoniętą wielkim banerem. Przy wtórze bicia dzwonów w pobliskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela, gromkich braw  publiczności dokonał się historyczny epizod – odsłonięcie  Madonny. Wróciła  na swoje miejsce, w którym trwała niezmiennie  od 1340 roku, z powojenną przerwą i doszczętnym zniszczeniem tej części zamku.


W kolejnych godzinach i dniach aż do niedzieli 17 kwietnia było już tylko uroczyściej. Muzeum Zamkowe przygotowało się do nich pieczołowicie, z dużą estymą traktując zwiedzających jak i nadając wysoką rangę obchodom, kończącym ten okres prac.


W cały weekend towarzyszyły oficjalnym uroczystościom  imprezy edukacyjne przybliżające sposób odbudowy, techniki, ludzi bezpośrednio zaangażowanych w prace. Praktycznie każdy mógł przyjść porozmawiać z konserwatorami, budowniczymi, mistrzami murarstwa, mistrzami kowalstwa, i innymi osobami zaangażowanymi w pracę. Spróbować samemu lub rodzinnie, bądź z  przyjaciółmi spróbować swoich sił w ułożeniu łuku sklepienia, wyklejenia fragmentu mozaiki (ta otulająca Madonnę ma 700 tysięcy szkiełek), wyprodukowaniu gadżetu, pamiątkowej torby, lub sprawdzeniu się w malarstwie plenerowym. Powstało małe miasteczko rzemieślnicze na międzymurzu (w fosie miedzy zamkiem wysokim a średnim).


alt

Podczas pikniku rodzinnego na zamkowym międzymurzu można było wcielić się w rolę konserwatorów i popróbować swoich sił w różnych dziedzinach od tworzenia malowideł, po wyrób toreb, tworzenia mozaiki, jubilerskich cudeniek, czy płatnerstwa. Można było porozmawiać z budowniczymi, pracownikami zamkowych pracowni. Wypić kawę i najeść się… cukierków



W tym samym czasie i nieco później odbywał się koncert Zamkowych Kameraliów melomani mogli usłyszeć zespół Marii Pomianowskiej „LutoSłowianie”. Był to też przyczynek do finału wielkiego konkursu literackiego i plastycznego Fundacji Mater Dei. Fundacji, która powstała dziewięć lat wcześniej, by starać się pomóc wszelkimi siłami odbudować zamkowy monument symbol.


Był to pierwszy koncert we wnętrzu odrestaurowanego kościoła NMP. Wnętrze kościoła gromadziło każdego dnia od rana do późnych godzin otwarcia tłumy zwiedzających.

Sobota była ponadto okazją do kameralnych spotkań z księdzem bp dr Bruno Platterem Wielkim Mistrzem Zakonu NMP, który na te uroczystości przybył specjalnie z Wiednia, swej obecnej siedziby.


Podczas spotkania w zamkowym ośrodku konferencyjnym Karwan, przewodnicy i członkowie Fundacji Mater Dei tłumnie zaznaczyli swą obecność. Wielki Mistrz porównał ich do ambasadorów Zakonu. Dziękując za rozwagę, chwaląc wiedzę i mądrość przewodników, podkreślił, że przyczyniają się do obiektywnej prawdy historycznej. Dając realny obraz historii, a przez to możliwość zrozumienia współczesnych działań zakonu szpitalnego, w różnorodnych formach pomocy potrzebującym jej ludziom.


alt

Bruno Platter Wielki Mistrz Zakonu podczas spotkania z członkami fundacji Mater Dei, przewodnikami zamkowymi. Po lewej przy laptopie Andrzej Panek, wiceprezes fundacji a zarazem szef zamkowych przewodników


Było to ciepłe i serdeczne spotkanie pełne wzruszeń. Ekscelencja uhonorował fundację Mater Dei i jej członków pamiątkowymi medalami. Całe spotkanie miało charakter  bardzo podniosły. Gość i gospodarze obdarowywali się nawzajem  podarunkami i honorami. Każdy uczestnik bez wyjątku mógł być obdarowany ponadto broszurą na temat współczesnej roli zakonu i osobistym autografem Wielkiego Mistrza.  


alt

Bruno Platter oblegany przez chętnych otrzymania jego autografu na broszurze informującej o współczesności zakonu NMP



Tegoż dnia (i w niedzielę) można było uczestniczyć w godzinach wieczornych, w spektaklach z wykorzystaniem mappingu, laserów, światła i muzyki opowiadających historię malborskiego zamku.


Mimo deszczu i wiatru dziedziniec zamku średniego zapełniał się tłumami ciekawych wydarzenia osób w różnym wieku, całych rodzin, miejscowych i turystów.


alt

Przed uroczystościami. W głębi po prawej Marek Charzewski burmistrz Malborka i przedstawiciele samorządu rozmawiają z Karstenem Klepsvik  ambasadorem Królestwa Norwegii


Niedziela była kulminacją i wielkim historycznym clou zamykającym trud setek ludzi i ich determinacji. Wiele razy padało nazwisko Arkadiusza Binnebesela wielkiego patrioty, zasłużonego dla miasta Malborka, jednego gorących orędowników i głównych inicjatorów odbudowy zamku po pożarze w 1959 roku oraz powołania do życia, dwa lata później, Muzeum Zamkowego.


Byli i inni, którzy tej chwili nie doczekali. To dla żywych i w hołdzie tym, którzy odeszli padały słowa gospodarzy m.in.  Mariusza Mierzwińskiego dyrektora naczelnego Muzeum Zamkowego w Malborku, przedstawicieli Rządu RP Jerzego Selina sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Borusewicza wicemarszałka Senatu RP IX kadencji ks. bp dr Bruno Plattera, ks. bp Jacka Jezierskiego diecezji elbląskiej, Karstena Klepsvik`a ambasadora Królestwa Norwegii, konsulów wielu krajów i wielu innych znamienitych person, zaproszonych gości że nie sposób wszystkich wymienić, aby nie pominąć a zaznaczyć rangę jaką uświetniali swą obecnością obchody.


Od południa rozpoczęła się uroczysta liturgia rzymskokatolicka celebrowana przez wspomnianych biskupów. Uświetniały ją chór i orkiestra Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko.


alt

Podczas uroczystej niedzielnej mszy obrządku rzymskokatolickiego, liturgię uświetniały formy oratoryjne chóru i orkiestry Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko


Potem nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy w murze kościoła NMP i rozpoczęły się przemówienia, głownie podziękowania za trud, pracę, sponsoring i serce. Dyrektor Mariusz Mierzwiński starł się nie zapomnieć o nikim, od roli Fundacji Mater Dei, firm i pracowni po poszczególnych współpracowników, przyjaciół zamku, sponsorów. W tym, nie zapomniał podziękować z serdecznością, za wsparcie i wyrozumiałość małżonce Małgorzacie. Co nadało bardzo ciepły, serdeczny klimat i wymiar całej jego wypowiedzi. 


Wszystkie przemówienia były wyważone w tonie nawiązywały  do minionej historii i roli kulturotwórczej Malborka dla wielu zamieszkujących go nacji.  Konkluzją wystąpień mogło być uszanowanie dla kultur i dziejów również współcześnie, oraz dbałość o zabytek światowej skali jakim jest niewątpliwie zamek, który został wpisany na listę UNESCO już w 1997 roku.


alt

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej zakończenie powojennego dzieła odbudowy zamku. Odsłonięcia dokonał Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ambasador Królestwa Norwegii


alt

Dyrektor Mariusz Mierzwiński starł się nie zapomnieć o nikim, od roli Fundacji Mater Dei, firm i pracowni po poszczególnych współpracowników, przyjaciół zamku, sponsorów. Obok tłumacze języka angielskiego i niemieckiego. Towarzyszyli oni każdemu wystąpieniu. Publiczność tego dnia była międzynarodowa


Całość spięto koncertową klamrą chóru i orkiestry Cappella Gedanensis i w mistrzowskim wykonaniu solistów Konstantego Andrzeja Kulki, skrzypce, Katarzyny Kowacz, skrzypce, Hanny Kwiatkowskiej, sopran i Edyty Łuczkowskiej – Swat, mezzosopran. Publiczność, słuchacze owacyjnie nagrodzili wirtuozerski koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha.


alt

Całość spięto koncertową klamrą chóru i orkiestry Cappella Gedanensis i w mistrzowskim wykonaniu solistów Konstantego Andrzeja Kulki,  skrzypce, Katarzyny Kowacz, skrzypce. Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha


Chwilę później uroczystości przeniesiono na podzamcze, gdzie na dużym placu przy kasach, u wrót do zamku, na tle wschodnich murów odsłonięto kolejną tablicę – była to tablica upamiętniająca wkład fundacji Mater Dei w dzieło odbudowy historycznego symbolu. Odsłonięcia dokonał minister Jarosław Selin, Wielki Mistrz bp  dr Bruno Platter oraz Andrzej Panek wiceprezes Fundacji. Na koniec uroczystości zaśpiewał a capella chór „Lutnia” pod batutą Bożeny Belcarz.


alt

Mowy końcowe przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej Fundacji Mater Dei. Odsłonięcia dokonali widoczni na zdjęciu Wielki Mistrz bp dr Bruno Platter, minister Jarosław Selin, oraz Andrzej Panek wiceprezes Fundacji


alt

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Fundacji Mater Dei. Odsłonięcia dokonali widoczni na zdjęciu w głebi Wielki Mistrz bp dr Bruno Platter,  minister Jarosław Selin, oraz Andrzej Panek wiceprezes Fundacji


I tak zakończyły się uroczyste obchody. Zamek jak dawniej odwiedzają tłumy, jakże w pełniejszej krasie i dzięki trudowi wielu pasjonatów, rzemieślników i logistyków by mógł cieszyć oczy, uczyć trudnej historii i inspirować do wszystkiego co jest dobre, trwałe i służy ludzkości.


alt

Mieszkańcy miasta, turyści i goście uroczystości towarzyszyli obchodom do samego ich końca. Wielu z uczestników podkreślało fakt uczestnictwa w historycznym wydarzeniu


Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież