Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miasto i zamek odzyskują „duszę”

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 13 kwietnia 2016 12:54

„Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole Kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku” - pod tym tytułem odbyła się konferencja w odremontowanym sanktuarium na Zamku Wysokim.


Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego, podkreślał we wstępie spotkania panelowego, że moment wieńczący zakończenie prac był marzeniem wszystkich powojennych konserwatorów, od chwili powstania Muzeum w 1961 roku. Każdy dyrektor, konserwator, chciał przywrócić blask najważniejszej świątyni Krzyżaków i odbudować, odtworzyć  w bryle zamku wysokiego (we wschodniej blendzie wielobocznego zamknięcia nawy kościoła), ośmiometrową figurę Mater Dei – Matki Boga, symbolu miasta.  


alt

Mater Dei jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem


Figura ta od około 1340 roku na stałe wrosła w pejzaż Miasta Maryi - Marienburga. Bez względu na to, kto miastem i zamkiem zarządzał. W 1945 roku malborska Madonna, jak i cały zamek, uległa działaniom wojennym, uległa sowieckiemu ostrzałowi artyleryjskiemu. Przez wiele lat nie było jednak cienia szansy na remont świątyni i figury. Dopiero dzięki zmianom wynikającym z transformacji ustrojowej, dzięki determinacji wielu osób, poniekąd   zakochanych w zamku, dzięki współpracy wielu instytucji i  możliwości finansowania projektów, m.in. z tzw. funduszu norweskiego, przy działaniach Fundacji Mater Dei, marzenie mogło się w końcu ziścić. Symbol miasta został wskrzeszony. Teraz po kilkudziesięciu latach mieszkańcy i przybysze będą mogli cieszyć oczy codziennym widokiem symbolu jak w poprzednich wiekach.
- To tak, jakby miasto odzyskiwało duszę – powiedział jeden z uczestników spotkania.


alt

Konferencję rozpoczął Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego


Podczas konferencji Mirosław Jonakowski, kurator ds. konserwacji architektury Muzeum Zamkowego w Malborku, koordynator projektu omawiając założenia realizacyjne i ich modyfikacje, dzielił się opisem mozolnego trudu  odtworzenia i fascynacjami, a także pokusami konserwatorskimi.
Konserwatorzy celowo nie przywracali „świetności” pomieszczeń, by - chociaż trudniejszą konserwatorsko drogą - ukazać całą misterię i kunszt włożonych prac.


alt

To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy


- Ma to mieć walor i rdzeń edukacyjny. To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy. To nie dlatego nie jest to powykańczane, pomalowane i upiększone, że nam się nie chciało. Tylko dlatego, że uznaliśmy że w ten sposób będziemy mogli pokazać wiele innych ciekawych rzeczy. Choć pewnie dla laika to może wyglądać jak niedokończona praca. Liczymy na media, że przybliżą wagę takiej filozofii konserwatorskiej i zademonstrują złożoność prac – tłumaczył Marcin Kozarzewski, kierownik prac konserwatorskich i zarazem właściciel firmy Monument Service, która prace przeprowadzała.


alt

Odbudowana precyzyjnie jedną z konstrukcji kościoła



alt

Odtworzone sklepienie kościoła NMP, najważniejszej świątyni Krzyżaków


Szczegóły będzie można poznać w dniach 16 – 17 kwietnia podczas pikniku edukacyjnego przybliżającego doświadczenia przestrzeni i atmosfery pracy budowniczych i konserwatorów. Będzie można poznać ich warsztat, narzędzia, metody i materiały. To wszystko na terenach międzymurza, w tym celu zostają tam zamontowane rusztowania i inne konstrukcje pozwalające przyjrzeć się mrówczej pracy konserwatorskiej.


alt

Wnętrze zamkowego kościoła pw. NWP


alt

Odrestaurowana kaplica św. Anny z miejscem pochówku Wielkich Mistrzów


Skoro mowa o mrówczej pracy, to warto wiedzieć, że projekt remontu i konserwacji zespołu kościoła NMP został zrealizowany w ciągu półtora roku. Jego wartość to ponad 19 mln zł. Osiemdziesiąt pięć procent tej kwoty Muzeum Zamkowe uzyskało z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sama ośmiometrowa figura Madonny, pokryta setkami tysięcy szkiełek mozaiki (ok. 700 tys.), specjalnie przygotowanych i wypalanych, jak te, którymi była przyozdobiona w poprzednich wiekach – kosztowała 1 milion 460 tysięcy złotych. W tym partycypowała Fundacja Mater Dei, mozolnie zbierając, pozyskując fundusze przez zgoła dziewięć lat. Udało się im zebrać ponad 250 tysięcy złotych.   


alt

Ostatnie zabiegi - kamień upamiętniający wpis na listę światowego dziedzictwa kultury na nowym miejscu. Prace nadzoruje dyrektor M. Mierzwiński


Tylko determinacja wspomnianych osób i tych bezimiennie pracujących nad sukcesem projektu oraz  współdziałanie wielu instytucji, dało możliwość uwieńczenia prac historycznymi w swym wymiarze uroczystościami między 15-17 kwietnia. Wypada tylko zaprosić wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Szczegóły na stronie internetowej Zamku – http://zamek.malbork.pl/

Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież