Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Promocja książki o Annie Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 czerwca 2010 08:47

alt24 czerwca w Domu Technika w Gdańsku odbyła się promocja książki „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)” autorstwa Sławomira Cenckiewicza, doktora historii oraz publicysty, byłego pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.


Nazwisko Cenckiewicza stało się głośne w 2008 roku po publikacji książki wydanej przez IPN – „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” w której to podjęta została próba wyjaśnienia relacji Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, w tym kwestia ewentualnej współpracy. Książka wzbudziła wówczas wiele kontrowersji. Nie inaczej może być w tym przypadku. Autor w swojej najnowszej książce, wydanej już pod szyldem innego wydawnictwa podejmuje m.in. próby opisania konfliktów wewnątrz struktur Solidarności widzianych oczami Anny Walentynowicz. Najnowsza praca Cenckiewicza miała pierwotnie zostać wydana pod skrzydłami IPN, ale po publikacji jego poprzednich prac IPN odciął się od autora.
Książka powstawała jeszcze przed pamiętnym dniu 10 kwietnia 2010 roku, lecz po katastrofie smoleńskiej dopisany został do niej kolejny rozdział. W książce znalazło się mnóstwo okolicznościowych zdjęć, często pochodzących z prywatnych zbiorów ludzi którzy w jakiś sposób związani byli z jej bohaterką.


alt


Samo spotkanie rozpoczęło się od występu Lecha Makowieckiego który zagrał na gitarze oraz zaśpiewał przebój znany od niedawna z internetu pt. "Ostatni list (Katyń 1940r)". Przed samym wystąpieniem autora przy aplauzie zebranych na salę wszedł i zajął miejsce Andrzej Gwiazda wraz z małżonką. Spotkanie otworzyły słowa moderatora spotkania – Czy istniała Anna Walentynowicz? Można było odnieść wrażenie, na początku lat 90-tych, że Anna Walentynowicz jest postacią skazaną na zapomnienie -powiedział. – Jeśli jeszcze czasami zdarzały się jakieś ukłony, to były to takie pretensjonalne słowa typu „Anna kochana”, czy „społecznik jakich mało”, ale na przykład już jak wskazuje autor, wśród przekonań Solidarności pojawiały się tendencje do marginalizowania roli Walentynowicz w tej grupie - dodał.


alt


Potem głos należał już głównie do głównego bohatera spotkania – Sławomira Cenckiewicza. Autor opowiadał o swoich licznych rozmowach z bohaterką książki, o sytuacji w której znalazł się po śmierci Anny Walentynowicz w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku oraz o konflikcie pomiędzy Anną Walentynowicz a Lechem Wałęsą. Sama Walentynowicz także została poddana dociekliwej krytyce historyka. –W tej książce jest dużo krytycznych uwag dotyczących poczynań i decyzji i posunięć Anny Walentynowicz – wyjaśnia Cenckiewicz. – To było przedmiotem naszych rozmów, pani Ania powiedziała coś takiego: „Ja w te sprawy nie będę ingerowała, ma pan pełną swobodę do swoich ocen ja mogę się z nimi nie zgadzać.” Poszło o sprawę takiego długiego protestu głodowego w roku 84-tym. Ale powiedziała że wolność badawcza i wolność naukowca polega właśnie na tym, że naukowiec ma prawo do formułowania własnych sądów. I mogę powiedzieć jeszcze coś innego. Pani Ania pozytywnie zareagowała na formułę tej pracy, ta książka proszę państwa jest taka gruba nie tylko dlatego, że życie pani Walentynowicz było niezwykle ciekawe, fascynujące dla badacza, ale również dlatego, że podobnie zresztą jak w poprzednich moich książkach pokazałem, że pani Anna Walentynowicz jest przedstawicielem szerszego grona działaczy, ludzi którzy w różny sposób angażowali się w walkę. Pani Ania była portretem zbiorowym tych tysięcy ludzi, którzy będąc robotnikami, ciężko pracując w PRL-u mieli odwagę, aby się nie tylko upomnieć, ale żeby zawalczyć o sprawy w sferze publicznej - dodał.


alt


W książce opisane są także struktury organizacyjne Solidarności zarówno na szczeblu lokalnym jak i krajowym. Sporą część wypowiedzi można uznać na kontrowersyjną i można być pewnym, że ta książka odbije się głośnym echem zarówno wśród środowisk naukowo-historycznych, środowisk byłej opozycji solidarnościowej jak i współczesnych środowisk politycznych. Nie można wykluczyć że lawina komentarzy będzie równie wielka jak ta, która została wprawiona w ruch poprzednimi publikacjami dr Cenckiewicza. – Ona była prześladowana przez znajomych i kolegów z Solidarności, nie tylko przez Lecha Wałęsę. Konflikt pomiędzy Anną Walentynwicz a Lechem Wałęsą był nie tylko personalnym człowieka, dla którego Anna Walentynowicz była pewnym kompleksem, kompleksem do dzisiaj – przekonywał dr Cenckiewicz. – On nigdy nie zaakceptował faktu, że to ona legła u podstaw wydarzeń sierpnia roku 80 – dodał. 


alt


Książka została wydana pod szyldem wydawnictwa Zysk i s-ka.

Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież