Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Energą w fascynujący świat techniki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lipca 2017 11:31

Wyjątkowa atrakcja czeka na miłośników techniki i historii energetyki. Z okazji setnej rocznicy powstania elektrowni wodnej w Borowie, Energa Wytwarzanie udostępni zwiedzającym ten unikatowy obiekt - sprawny technicznie, unowocześniany i eksploatowany z pożytkiem. 15 lipca br. można będzie zobaczyć z bliska i poznać historię jednej z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.



Jak powstaje prąd z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii, jak działa elektrownia? W jaki sposób można wykorzystać wodę do wytwarzania prądu elektrycznego? Tego można będzie się dowiedzieć podczas Dnia Otwartego Elektrowni Wodnej w Borowie, k. Kalisza Pomorskiego. Zapowiada się wiele atrakcji związanych z energetyką.

- Energa Wytwarzanie obchodzi 100-lecie borowskiej elektrowni. Dzień Otwarty Elektrowni to kolejne przedsięwzięcie podjęte przez Grupę Energa w partnerstwie z instytucjami samorządowymi, mające także cele edukacyjne – mówi Piotr Meler, Prezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA. - Zapraszamy na wyprawę do fascynującego świata techniki – wytwarzania z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Energa Wytwarzanie w swoich obiektach uzyskuje energię m.in. z wykorzystania wody, słońca i wiatru. Eksploatujemy aż 46 elektrowni wodnych. Dzięki modernizacjom i regularnym serwisom są to sprawne, nowoczesne, zautomatyzowane elektrownie. Dbamy o nie także z uwagi na walory zabytkowe. Wiele z nich należy do unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego. Po stuletniej eksploatacji dostosujemy także elektrownię w Borowie do współczesnych standardów środowiskowych i technologicznych. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja obiektu, która ma na celu poprawę efektywności produkcji oraz usprawnienia eksploatacji. Modernizacja pozwoli na nieprzerwaną pracę elektrowni przez następne dziesięciolecia.

Stulatka w świetnej kondycji
Elektrownia Wodna Borowo zlokalizowana jest w gminie Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie). Została wybudowana w latach 1916-1918, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się tartak wodny. 20 lipca 1917 roku obiekt uzyskał pozwolenie na eksploatację, wydane przez nadzór budowlany. Budowla jest ciekawym obiektem inżynieryjnym i architektonicznym, położonym w atrakcyjnym otoczeniu, w głębi dużego kompleksu leśnego, na rzece Drawie. Ten zakątek Pomorza Zachodniego i unikatowy obiekt energetyczny warto poznać.


alt

Elektrownia wodna w Borowie



Moc zainstalowana elektrowni wynosi obecnie ok. 0,9 MW. Projekt modernizacji zakłada wyposażenie elektrowni w dodatkowy, wysokosprawny hydrozespół o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia pomocnicze. Działania obejmą również poprawę stanu technicznego istniejącej infrastruktury, w tym wymianę rozdzielni 15 kV wraz ze stacją napowietrzną na stację wnętrzową z transformatorami suchymi. Instalacja nowego hydrozespołu i zastąpienie wiekowych już urządzeń wydłuży oczekiwany „czas życia” elektrowni (oddanej do użytkowania ok. 1918 - 1919 r.).

Można zobaczyć ten obiekt z bliska, od wewnątrz. Zwykle nie jest od dostępny dla zwiedzających.

Jarmarkowe atrakcje

W Kaliszu Pomorskim, mieście sąsiadującym z elektrownią, w nadchodzący weekend odbędzie się impreza zorganizowana przez samorząd. Energa jest partnerem Urzędu Miasta Kalisz Pomorski w organizacji jarmarku nad jeziorem Młyńskim.

- Cieszy nas otwartość Energi na współpracę i wspomaganie finansowe przy organizacji naszego dorocznego święta - mówi Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego. – Obchody stulecia elektrowni w Borowie zbiegają się bowiem z naszym dorocznym jarmarkiem, 15 lipca br. W tym czasie Kalisz Pomorski staje się „światową stolicą ogórka”, a jezioro Młyńskie – „Jeziorem Ogórkowym”. Jarmark na stałe wpisał się w kalendarz najciekawszych imprez w regionie. Cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród Pomorzan, ale także licznie odwiedzających nas turystów. Na uczestników jarmarku czekają liczne atrakcje:  odlotowe wehikuły na wodach jeziora, koncerty, występy artystyczne, warsztaty ekologiczne, a także widowiskowa ceremonia topienia i wyławiania beczek z ogórkami oraz degustacja świeżych kaliskich kiszeniaków. Niewątpliwą atrakcją dla osób zainteresowanych techniką i ekologią będzie możliwość zwiedzenia bliskiej nam elektrowni, należącej do tzw. Specjalnej Strefy Wyłączenia (SSW) – obszaru strategicznej interwencji.

Unikatowy namiot edukacyjny
Z okazji 100-lecia elektrowni wodnej w Borowie, uczestnicy jarmarku będą mogli także poznać fascynujący świat energii elektrycznej, odwiedzając unikatowy namiot edukacyjny. Odbywać się w nim będą animacje i doświadczenia, dzięki którym można poznać tajemnice elektryczności. Mobilne instalacje mini elektrowni wodnej, słonecznej i wiatrowej są pomocne w poznaniu odpowiedzi na pytania: skąd bierze się prąd, w jaki sposób technika wykorzystuje do celów użytkowych, powtarzalne procesy przyrodnicze, naturalne źródła - wodę, promienie słoneczne?


alt

Namiot edukacyjny ENERGA Wytwarzanie



Będzie także okazja do zwiedzania wyjątkowego miejsca ze stuletnią historią – zabytkowej, lecz ciągle sprawnej technicznie elektrowni wodnej w Borowie.

Wycieczki do elektrowni, w grupach liczących 15-20 osób, rozpoczną się 15 lipca od godziny 10. Do Borowa będzie można dojechać bezpłatnym transportem ze Stadionu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.


alt


Elektrownia z bliska

Energa Wytwarzanie SA udostępnia swoje obiekty (elektrownie) zwiedzającym nie tylko podczas „Dni otwartych”. Większość elektrowni można nieodpłatnie zwiedzać cały rok, w dni robocze. Więcej na ten temat: www.energa-wytwarzanie.pl.

Obiekty elektroenergetyczne Energi, które można zwiedzać:
- EW Włocławek, ul. Płocka 171, Włocławek (w obecności Ochrony Obiektu);
- EW Żydowo, Żydowo 121, Żydowo;
- EW Rutki, Rutki 51, Żukowo;
- EW Łapino, ul. Zagłoby 5, Kolbudy;
- EW Bielkowo, ul. Szkolna 15, Kolbudy;
- EW Straszyn, ul. Spacerowa 33, Straszyn;
- EW Struga, Struga 1, Bytów;
- EW Gałąźnia Mała, Gałąźnia Mała 8, Kołczygłowy (bez wchodzenia na halę maszyn);
- EW Brąswałd, Brąswałd 69, Brąswałd;
- EW Rościno, Rościno 1, Białogard;
- EW Niedalino, Niedalino 57, Świeszyno;
- FW Karścino, stacja energetyczna GPZ Karścino, Karlino;
- FW Bystra, Bystra-Wiślina, gm. Pruszcz Gdański;
PV Czernikowo, miejscowość Wygoda, gm. Czernikowo, woj. kujawsko-pomorskie.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież