Nie oceniamy.
Rozmowa z Małgorzatą Tobiszewską, szefowa gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet
Jeśli doświadczasz albo doświadczyłaś przemocy znajdziesz pomoc w gdańskim Centrum Praw Kobiet, które ma swoje biuro we Wrzeszczu. Zajmą się tobą specjaliści: psycholodzy, prawnicy, terapeuci. Gdańskie Centrum Praw Kobiet już od wielu lat pomaga kobietom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
- Organizacji, które starają się pomóc kobietom, jest coraz więcej w Polsce. Czym różnicie się od innych?
- Nasza pomoc skierowana jest kobiet znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, w tym do kobiet doświadczających przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej. Udzielamy również pomocy prawnej kobietom, których prawa były naruszane w sferze zatrudnienia i tym których nie stać było na usługi odpłatne. Staramy się zwracać szczególną uwagę na sprawy, które mogły stanowić precedens i otworzyć innym nowe możliwości dochodzenia roszczeń. Zakres spraw jakimi się zajmujemy dotyczy głównie prawa karnego - przypadki przemocy w rodzinie, gwałty, prawa rodzinnego - rozwody , alimenty , władza rodzicielska , podział majątku oraz prawa pracy w tym molestowania seksualnego w miejscu pracy. Pomoc jakiej udzielamy nie ogranicza się do porady prawnej, prowadzimy aktywny dialog z naszymi klientkami i staramy się w sposób kompleksowy podchodzić do problemu z jakim się do nas zwracają. Staramy się poświęcać im tyle czasu ile potrzebują. Zdajemy sobie sprawę, że często jesteśmy dla nich jedyną ostoją, miejscem gdzie po raz pierwszy mogły wyartykułować swoje problemy. Nie mówimy im co i jak mają zrobić, nie oskarżamy i nie oceniamy ich zachowania. Chcemy, aby świadczone przez nas usługi pomogły kobietom w podejmowaniu decyzji, umacniały je, pomogły poznać prawa i skutecznie je egzekwować.
- Czy to przynosi efekty? Wciąż wiele kobiet cierpi, ale nie wychodzi z tym na zewnątrz.
- Owszem, ale coraz więcej kobiet jest świadomych swoich praw. Coraz częściej policja interweniuje w sytuacjach przemocy domowej. I to chyba nie dlatego, że takich zjawisk jest więcej, po prostu kobiety są bardziej zdeterminowane i świadome. Odkąd mówi się o tym w telewizji, pisze w prasie, mamy bardzo dużo klientek.
- Na co może liczyć kobieta, która się do was zgłosi?
- Pomoc jest bezpłatna. Zapewniamy psycholożki: rozmowy indywidualne i grupę wsparcia, a także prawników, którzy doradzą w kwestiach prawa rodzinnego, karnego, alimentów, świadczeń rodzinnych itd. Wspiera nas grupa wolontariuszy specjalistów z prawa i psychologii. Pomagamy też kobietom, które borykają się z konsekwencjami przemocy, jakiej kiedyś doświadczyły. Zapewniamy im indywidualne spotkania z psycholożką.
Rozmawiała Anna Czajkowska
Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej lub psychologicznej dla kobiet, wystarczy telefonicznie umówić się na spotkanie ze specjalistą.
Centrum Praw Kobiet
ul. Gen. de Gaulle`a 1B/15
Gdańsk - Wrzeszcz
tel: 58341 79 15
< Poprzednia | Następna > |
---|
- 03/12/2009 17:04 - Rozmowa z Danutą Czają
- 26/11/2009 17:45 - Chaos i oburzenie mieszkańców
- 26/11/2009 17:39 - Rozmowa z lek. med. Ewą Zarazińską
- 26/11/2009 10:53 - Rozmowa z Bogdanem Lisem
- 19/11/2009 20:03 - Rozmowa z Karolem Piątkiem
- 19/11/2009 19:48 - Rozmowa z ks. Witoldem Bockiem
- 19/11/2009 19:46 - Rozmowa z Adamem Ślozowskim
- 19/11/2009 19:12 - Rozmowa z Hanną Uzdowską
- 14/11/2009 12:54 - Rozmowa ze Stachurskim
- 14/11/2009 12:50 - Rozmowa z oficerem prasowym