Mocne wystąpienie Czarnka w Iławie: Tusk dusi Polskę » „‘Się nie da’ - to jest nazwa państwa pod rządami Tuska, Czarzastego i reszty. ‘Się da’ - bo jak był... Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami » Jako świetną ocenili inicjatywę Safe 0 proc.zaproponowaną przez prezydenta RP Karola Nawrockiego i s... Sopockie gierki, anatomia oszustwa » Umyka odpowiedzialności prawno-karnej b. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, który, znając orzeczenia... Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy, "sprzęt z i... » W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE wypowiedział się gdański generał bry... Gorzkie spotkanie rad dzielnic z prezydent Gdańska » Miało być podsumowanie współpracy i rozmowa o usprawnieniach rad dzielnic. Zamiast tego pojawiło się... Kolejny bój o Gedanię... » Po przejęciu sterów rządu przez liberałów znów przyjdzie nam toczyć bój o Gedanię.Po 2022 roku kiedy... Deweloperka na historycznych terenach KS Gedanii w Gdańsku » Jak poinformował na konferencji poseł PiS Kacper Płażyński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków... Spotkanie promocyjne książki "Wschodnie piętno" » 11 lutego 2026 r. w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku odbyła się promocja książki wydane... Pamięć Grudnia 70: kwiaty stoczniowców, sugestie SB, paraliż PZPR » W grudniu 1977 r. po raz pierwszy od 1971 r. zorganizowano niezależne zgromadzenie pod bramą nr 2 St... Oświadczenie "S" ws. sporu zbiorowego w IMGW » W dniu 26 stycznia 2026 r. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w IMGW-PIB weszła w spór zbiorow...
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami
piątek, 06 marca 2026 10:36
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami
Jako świetną ocenili inicjatywę Safe 0 proc.zaproponowaną przez
Lechia spakowała Jagiellonię
poniedziałek, 09 marca 2026 07:26
Lechia spakowała Jagiellonię
Ze stadionu w Letnicy wyjechał b. lider piłkarskiej ekstraklasy.
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mróz nie straszny szkutnikom

 

Trwa akcja ratowania żaglowca s/y Generał Zaruski – jedynej tego typu jednostki w Polsce i jednej z niewielu z Europie. Statek został zbudowany w 1939 roku w Szwecji, z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego, jako zapowiedź stworzenia floty 10 jednostek na potrzeby morskiej edukacji młodzieży z całej Polski. Ambitne plany przerwała wojna, ale zaraz po jej zakończeniu Zaruski rozpoczął swoją chwalebną służbę, a przez jego pokład przewinęły się tysiące polskich żeglarzy, w tym wiele późniejszych sław jak Paszke, Pieńkawa, Teliga czy Baranowski.

 

W ostatnich latach nieodpowiedzialna eksploatacja doprowadziła go niemal do ruiny. Rok temu Miasto Gdańsk podjęło decyzję o uratowaniu zasłużonej jednostki, odkupiło ją od LOK i rozpoczęło realizację projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec”. Armatorem Zaruskiego, organizującym jego remont i odpowiedzialnym za powrót żaglowca do dawnej świetności oraz misji, jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Sporo czasu zajęły przygotowania niezbędnych narzędzi i dokumentacji technicznej oraz wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu – odbudowy drewnianego kadłuba. Powołana przez MOSiR Komisja Techniczna, składająca się z wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie żeglarstwa, szkutnictwa, konstrukcji jachtów, mających doświadczenie w restauracji starych żaglowców, oceniła także zdobytą ostatnio w Szwecji oryginalną dokumentację jachtu z 1939 r. Jak się okazało, nie jest ona dokumentacją techniczną budowy jachtu. Jednak z uwagi na jej wartość muzealną i historyczną trafi do gablot Centralnego Muzeum Morskiego, które wspiera projekt rewitalizacji Zaruskiego.

 

Obecnie firma Complex Jacht z Pucka prowadzi prace przy odbudowie kadłuba. W ciągu ostatnich dni zdemontowano nadburcie oraz część pokładu odsłaniając końcówki wręgów. Odbyło się pierwsze robocze spotkanie z inspektorem Polskiego Rejestru Statków (instytucji certyfikującej, która pełni nad Zaruskim opiekę klasyfikacyjną). Został uzgodniony zakres czynności, co zostanie naprawione a które elementy będą wymienione. Równocześnie przedstawiciele wykonawcy podczas wizyty w Niemczech, złożyli zamówienie na drewno dla najbliższego etapu prac. Jak nam powiedział Sebastian Kulling, udało się u naszego zachodniego sąsiada znaleźć bardzo dobrej klasy drewno dębowe, spełniające rygorystyczne wymogi stawiane materiałowi szkutniczemu. Zostały również omówione dalsze dostawy - drewna na poszycie i pokład, które będą sukcesywnie realizowane w miarę postępu prac.

 

Obecnie niemal cały kadłub jest już oszlifowany, przygotowany do weryfikacji stanu poszycia i prowadzony jest stopniowy demontaż desek poszycia, naprawa wręgów i powiązanych z nimi pozostałych elementów zładu. MOSiR planuje z części oryginalnego demontowanego materiału wykonać pamiątki - cegiełki, by w ten sposób promować i wspierać projekt odbudowy Generała Zaruskiego. Pomysłodawcy wierzą, że pamiątki te znajdą nabywców wśród osób, które darzą jednostkę sentymentem, żeglowały na niej i którym jej powrót na morze, leży na sercu.

Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR w Gdańsku, jest przekonany, że rozpoczęte prace postępują  dynamicznie i pozwalają z optymizmem wyczekiwać powrotu Generała na morze. W ten sposób realizowana jest podstawowa idea przyświecająca tego typu realizacjom – „primum non nocere” – po pierwsze nie szkodzić.  Żeglarze wiedzą, że najlepszym co można zrobić dla jachtu, to pozwolić mu jak najszybciej znów pływać.


- Uznaliśmy, że posiadając cały niezbędny potencjał, należy przejść od słów do czynów, bo niepotrzebne odwlekanie remontu miałoby zgubny wpływ na kadłub Żaglowca – dodaje Paszkowski.

Projekt odbudowy legendarnego żaglowca to nie tylko prace szkutników. To również szeroka akcja społeczna, prowadzona przez gdańskiego armatora. MOSiR w Gdańsku zwraca się z apelem o przekazywanie wszystkich pamiątek związanych z "Generałem Zaruskim". Dzięki temu zyskają one należną im rangę i świetność - dodatkowo, będą prezentowane wszystkim osobom, którym na sercu leży dobro nowej, odbudowanej jednostki.

 

Przypominamy, że prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na odbudowę legendarnego polskiego jachtu. Zbiórkę prowadzi Stowarzyszenie „Edukacja pod Żaglami”, a środki można wpłacać na konto 33 1240 2063 1111 0010 0539 7834, z dopiskiem „Zaruski”. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z bieżącymi informacjami o odbudowie na stronie www.zaruski.pl

 

 

 

FOT: Materiały prasowe MOSiR


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież