Na trzy wystawy zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1 w Gdańsku. Wernisaże w piątek, 15 stycznia, o godz. 18 w siedzibie galerii.
* Wystawa Zdzisława Nitki prezentuje 21 lat pracy twórczej artysty. Ekspozycję oglądać będzie można do 21 marca 2010.
Zdzisław Nitka urodzony w 1962 roku w Obornikach Śląskich, prócz malarstwa zajmuje się rzeźbą i drzeworytem. Jest profesorem ASP we Wrocławiu. Należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów polskich.
- Wystawa jest przeglądem prac malarskich i rysunkowych obejmujących ostatni okres twórczości – lata 2004 / 2008. – powiedział Zdzisław Nitka. - Prace te tworzą trzon pokazu. Ekspozycję uzupełniają wybrane obrazy z lat wcześniejszych. Prace zostały wypożyczone z kolekcji prywatnych i zbiorów publicznych. Jest to więc prezentacja bieżących poszukiwań malarskich w konfrontacji z artystycznymi rozwiązaniami z okresu młodzieńczego. Nie chciałbym określać tego projektu jako retrospektywa, lecz bardziej jako próbę porównań – obrazów dawnych z obecnymi. Widzowie – miłośnicy sztuki, środowisko artystyczne i krytyka mogą zapoznać się, ocenić i obejrzeć największy pokaz prac w moim (od chwili ukończenia Akademii) dwudziestojednoletnim okresie zajmowania się malarstwem”.
Kuratorem wystawy jest Joanna Szeligowska. Koordynatorem ze strony CSW Łaźnia - Berenika Podrucka.
Projekt fotograficzny „The Room”
* W projekcie fotograficznym „The Room”, duńska artystka Annette Merrild (ur. 1972) obiera za punkt wyjścia pozycję „obcego”, nieznajomego gościa, przybysza z obcego kraju – stan, którego doświadczyła będąc studentką Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Zastanawiając się, czy z serii migawek i przelotnych spojrzeń byłaby w stanie złożyć obraz oddający charakter mieszkańców Niemiec i lepiej ich przez to poznać, zaczęła fotografować pokoje swoich sąsiadów.
W latach 2001-2005, w wielu krajach i w wielu miastach, Annette Merrild fotografowała pokoje dzienne w apartamentowcach i blokach zamieszkiwanych przez przedstawicieli klasy średniej. Kryterium wyboru salonu był przede wszystkim wymiar pokoju, stąd wszystkie fotografie są kwadratowe i prowadzą wzrok oglądającego poprzez pokój aż do okna na końcu ściany. W ten sposób fotografie z Hamburga, Nowego Jorku, Kopenhagi, Barcelony, Warszawy, Manchesteru, Tallina, Istambułu i Lyonu są do siebie podobne pod względem formalnym. Monotonia serii pokojów i ograniczenie się artystki do jednej grupy społecznej funkcjonuje jako rama, dzięki której uwypuklają się różnice kulturowe, a także indywidualny gust mieszkańców w urządzaniu własnego wnętrza.
Fotografiom nie towarzyszą dodatkowe informacje na temat poszczególnych lokatorów – jedynie nazwy miast, w których zamieszkują. Autorka proponuje widzom, żeby sami, na podstawie własnych spostrzeżeń i skojarzeń, wykreowali obraz mieszkańców. Drobne różnice widoczne na fotografiach i przesunięcia w relacji do powszechnie rozpoznawanych przedmiotów budzą w widzu chęć zdefiniowania pokoju w odniesieniu do statusu społecznego, kulturowego i narodowości. W ten sposób prace nakłaniają obserwatora do refleksji i zbadania jak nasze zaplecze kulturowe wpływa na sposób postrzegania tego, co dla nas obce.
Annette Merrild (ur. 1972) – duńska artystka pracującą i mieszkająca w Hamburgu i Barcelonie. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych (Hochschule für Bildende Kunste) w Hamburgu. Uczyła się także drzeworytnictwa w Akamba Handcraft Industry w Mombasie (1995-96) oraz studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych (School of Visual Arts) w Kopenhadze. Na koncie ma wystawy indywidualne w Turcji, Danii, Estonii, Niemczech i Polsce.
Więcej informacji o artystce: www.annettemerrild.com
Kuratorem ze strony CSW Łaźnia jest Anna Szynwelska. Wystawę współorganizuje Duński Instytut Kultury. Ekspozycję oglądać będzie można do 28 lutego 2010.
Wystawa „Pokój”
* Magda Bielesz prezentuje wystawę „Pokój”. Projekt, inspirowany opowiadaniem Iana McEwana „Rozmowa z człowiekiem z szafy”, będzie miał charakter interwencji artystki w architektoniczną przestrzeń CSW Łaźnia. Za sprawą czarnej linii pojawią się elementy, które ona uzna za brakujące. Będzie to zaproszenie do uruchomienia wyobraźni, przekroczenia fizycznych barier i symbolicznego „przejścia przez ścianę”. Być może warto zaryzykować.
Kurator: Agnieszka Wołodźko.
Wystawę oglądać będzie można do 28 lutego 2010 r.
Katarzyna Korczak
Fot. Materiały promocyjne CSW „Łaźnia”
Fot. Materiały promocyjne CSW „Łaźnia”
- 20/01/2010 20:58 - System sprawny już w marcu
- 19/01/2010 13:48 - Iluzja lustracji–IPN w aktach SB
- 19/01/2010 11:33 - Władze Gdańska do prokuratury
- 15/01/2010 21:11 - Poradnia na wulkanie
- 12/01/2010 11:09 - Złodzieje aut trafili za kratki
- 10/01/2010 21:08 - WOŚP po raz 18
- 08/01/2010 17:09 - Mamy bronchofiberoskop!
- 05/01/2010 14:24 - Tu spotkasz fotoradary!
- 05/01/2010 14:07 - Wylosują dach nad głową
- 31/12/2009 15:09 - Mróz nie straszny szkutnikom