Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Świetlica Krytyki Politycznej: Sztuka w przestrzeni publicznej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2009 17:11

19 grudnia, w Świetlicy Krytyki Politycznej odbyła się dyskusja na temat sztuki w przestrzeni publicznej, poprzedzona pokazem filmów „W górę!” i „Camping Jenin”. Gościem honorowym była Joanna Rajkowska - artystka, znana w Polsce z projektów „Dotleniacz” czy „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”.


Joanna Rajkowska pojawiła się w Gdańsku ze swoją nową wystawą zatytułowaną „Peryskop”. (do 15 lutego można ją oglądać w Instytucie Sztuki Wyspa).
Na początek zaprezentowany został film „W górę!”. W tym krótkim materiale, Rajkowska wraz z przyjacielem opowiada o kulisach pracy na lotnisku przy odprawie Żydów do Izraela. Film jest zapisem wspomnień tamtego okresu oraz próbą moralnej oceny swoich działań z perspektywy czasu. Rajkowska opowiada m.in. o mechanizmach kontroli, którym, jako pracownicy, podlegali oraz o upokarzającym uprzedmiotowieniu relacji zachodzących pomiędzy osobą sprawdzającą, a sprawdzaną. Dla artystki, przywoływane wydarzenia były traumatyczne. „To było najmocniejszych 6 lat mojego życia”- mówi, wcześniej konkludując, że „racjonalnie i politycznie nie powinnam była tego robić”.


Drugi film „Camping Jenin” opisuje przypadek młodych chłopców (ok. 20 lat), mieszkających w obozie dla uchodźców na zachodnim brzegu Jordanu, którzy zdecydowali się wziąć udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez nauczyciela teatralnego (nazywanego Mistrzem) z udziałem Joanny Rajkowskiej. W filmie prezentowane są zarówno sceny z prozaicznego życia, np. wizyta w sklepie czy na cmentarzu, jak i nietypowe zadania, które muszą chłopcy wykonać np. ulepienie z plasteliny kształtu swojego strachu (który później zostaje zakopany w ziemi i zażegnany rytualnym tańcem), czy próby przywołania dźwięków towarzyszących inwazji z 2002 roku.

 

Wszystkie te działania mają na celu jedno - pozwolić młodym, energicznym ludziom wyzwolić emocje. Nieważne czy lęk będzie wykrzyczany, odegrany na scenie czy ulepiony z plasteliny, najważniejsze jest to, aby wydusić z siebie traumę, która ma miejsce w każdym, poszczególnym życiorysie uchodźcy. O tym, jak ważną rolę odegrały warsztaty dla chłopców świadczy fakt, że potrafią wspólnie płakać i śmiać się. Rozmawiają na tematy niewygodne - o ataku samobójczym czy śmierci bliskiej osoby. „Camping Jenin” nie jest suchym przekrojem przez program warsztatu, lecz dogłębnym i oddolnym ukazaniem historii chłopców, którym okupacja izraelska odebrała rodziny i zniszczyła dzieciństwo, a także o ich usilnej potrzebie wyrażania emocji i bycia razem.


Około godziny 18 rozpoczęła się dyskusja, w której udział wzięli: Joanna Rajkowska, Mariusz Waras, Aneta Szyłak oraz osoby zasiadające na widowni. Dyskusję prowadził Gabriel Roszak z Krytyki Politycznej. Głównymi wątkami tematycznymi były zagadnienia dotyczące roli artysty w tworzeniu projektu - o kontrowersjach, problemach z urzędnikami, funkcjach, które projekt spełnia dla jego odbiorców. Rozmówcy posługiwali się wieloma przykładami i odwoływali się do projektów innych artystów. Dyskutowano o tym jak można współcześnie zdefiniować pojęcie przestrzeni publicznej. Rozmowa była żywiołowa i angażowała osoby zasiadające na widowni, które, niejednokrotnie ostrymi słowami, wyrażały sprzeciw wobec czyjegoś stanowiska.
Karolina Tomaszewska

 

 



Uczestnicy dyskusji. Od lewej Aneta Szyłak, Mariusz Waras, Gabriel Roszak i Joanna Rajkowska. Fot: Karolina Tomaszewska

 

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież