Doroczne spotkanie podsumowujące działalność w minionym roku na niwie ekologii odbyło się w piątek, 29 stycznia, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku - Oliwie. Wręczono nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska województwa pomorskiego w 2009 roku.
Promowano album "Piękne Morze Bałtyckie. Nadbałtyckie Krajobrazy Pomorza" pod redakcją Ewy Romanow-Pękal. Otwarto wystawę „Okiem mewy 2”.
Nieprawidłowości inwestorów czy urzędników
Organizatorem spotkania i narody przyznawał był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Laureatami zostali: prof. dr hab Jan Drwal, prof. dr. hab. Jan Marcin Węsławski, doc. dr hab. Piotr Dębowski, prof. UG dr hab. Piotr Stepnowski i dziennikarz Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej „Trójmiasto”.
- Dziękuję w imieniu swoim a także moich koleżanek i kolegów, bo na pokładzie Ekologicznego Wodnego Patrolu Reporterów byli też inni reporterzy naszej gazety - powiedział Mikołaj Chrzan. – To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie tak znakomitych naukowców. Chciałbym zapewnić państwa, że wysiłki będziemy kontynuować wykorzystując dotychczasowe doświadczenie. Nasza redakcja jest otwarta na wszelkie sprawy związane z ochroną środowiska.
Mikołaj Chrzan jako członek Wodnego Patrolu Reporterów działał latem 2009 roku na wodach Zatoki Puckiej i Zalewu Wiślanego. Efekty działań były publikowane w postaci cyklu artykułów o zagrożeniach środowiska Bałtyku. W uzasadnieniu nagrody czytamy: (…) wielokrotnie pisał na temat nieprawidłowości w postępowaniu inwestorów czy urzędników, kiedy w wyniku ich działań konsekwencje ponosi natura i jakość życia ludzi.(…) Wniosek o nagrodę dla dziennikarza złożyło Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
Największe zagrożenie stworzyli ludzie
Album – w języku polskim i angielskim - "Piękne Morze Bałtyckie. Nadbałtyckie Krajobrazy Pomorza" wydał do celów edukacyjnych Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Przepiękne zdjęcia ukazują urodę: Słowińskiego Parku Narodowego, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Torfowisk Wysokie Bałtyckie, Półwyspu Helskiego, Zatoki Puckiej, Rezerwatu Beka, Zatoki Gdańskiej, Ujścia Wisły, Mierzei Wiślanej, są też fotografie podwodne. Album jest dostępny w szkołach i bibliotekach, można go otrzymać w siedzibie WFOS i GW lub w UMWP. Zamieszczono w nim na zakończenie tekst: ”Największe zagrożenie dla bałtyckiej przyrody stworzyli ludzie, jednocześnie ludzie uruchamiając pokłady swojej mądrości, mogą „uzdrawiać” życie Bałtyku. Niezależnie od tego kim jesteś, ile masz lat i pieniędzy, także TY MASZ WPŁYW na to, czy przyszłe pokolenia zobaczą PIĘKNY BAŁTYK.”
Przez kilka dni czynna będzie w Bibliotece Głównej UG przenośna planszowa wystawa zdjęć opatrzonych komentarzami „Okiem Mewy 2” ukazująca piękno i zagrożenia dla środowiska Bałtyku. Ekspozycja wędrować będzie po różnych miejscowościach Pomorza, latem stanie na powietrzu na Półwyspie Helskim.
- Chcemy trafić do przeciętnego odbiorcy by mu uświadomić, że nie jesteśmy na ziemi sami, są jeszcze rośliny i zwierzęta, z którymi musimy żyć w zgodzie – powiedział miedzy innymi autor wystawy prof. Krzysztof Skóra, dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, autor wystawy.
Katarzyna Korczak
Fot. Justyna Skowronek, materiały promocyjne WFOS i GW
Laureaci nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska województwa pomorskiego w 2009 roku
Prezentacja albumu – mówi Ewa Romanow–Pękal
- 02/02/2010 08:47 - Obrazy Bianki Dziewanowskiej
- 01/02/2010 19:12 - Pokaz filmu Sita Sings the Blues
- 01/02/2010 18:11 - Windy kontrowersji
- 01/02/2010 18:05 - Nowe uprawnienia straży miejskiej
- 01/02/2010 10:45 - Na depresję... tramwaj
- 01/02/2010 09:07 - Zmiana rozkładu jazdy gdyńskich autobusów
- 31/01/2010 19:12 - Renault dla pacjentów
- 31/01/2010 18:14 - Przyjazny firmom i petentom
- 30/01/2010 11:17 - Koperski pobił rekord Guinnessa!
- 30/01/2010 11:11 - Ulica Jagielskiego: Rybicki - Propozycja bardzo ciekawa