Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radny czyta, czyli…Światowy Dzień Książki w Radzie Miasta Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 maja 2010 18:10

altWe wtorek, 25 maja, odbędzie się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska.


W tym roku okolicznościowa parada, występy oraz ogłoszenie wyników konkursu, z uwagi na żałobę narodową zostały o miesiąc przesunięte.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 pod Pałacem Młodzieży. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, przebrana w stroje swoich ulubionych bohaterów literackich przejdzie ulicami: Ogarna, Powroźnicza , Długi Targ, Długa, Targ Węglowy, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Bastion św. Elżbiety do Nowego Ratusza przy ulicy Wały Jagiellońskie 1.


Z młodymi miłośnikami książek oraz gdańskimi pedagogami spotkają się gdańscy radni na czele z Bogdanem Oleszkiem przewodniczącym Rady Miasta, Piotrem Gierszewskim, przewodniczącym Komisji Edukacji i Markiem Bumblisem, przewodniczącym Komisji Kultury i Sportu.


W siedzibie Rady Miasta prezentowany będzie wernisaż prac plastycznych oraz mini-pokaz filmów promujących książki i czytelnictwo. Na scenie na placu przed budynkiem odbędzie się rozstrzygniecie konkursów związanych ze Światowym Dniem Książki oraz szereg występów artystycznych,  m.in.: pokaz musztry paradnej Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod batutą kapelmistrza kpt. Jarosława Rywalskiego i Tambourmajorek z Pałacu Młodzieży w Gdańsku - opiekun artystyczny Brunona Rudko, etiuda teatralna pt. "Ochmistrzyni, czyli zwyczaje zamkowe” w wykonaniu dzieci z Pracowni Teatralnej Roberta Cyrty.
  

Rozstrzygnięcia konkursów

Warto dodać, że w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się następujące konkursy skierowane do uczniów gdańskich szkół:
- konkurs "Najlepiej czytająca szkoła", który wyłoni szkoły z najwyższym wskaźnikiem czytelnictwa, 
- konkurs plastyczny "Spotkanie bohatera literackiego XX wieku z bohaterem  XXI wieku",  skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych,
- konkurs filmowy "Książka jest O.K.", adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
- konkurs "Najlepiej przebrana szkoła" - (uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mają za zadanie przebrać się za postacie literackie i wymyślić hasło propagujące czytanie książek).


Wszystkie konkursy zostaną rozstrzygnięte 25 maja, a ich zwycięzcom zostaną wręczone dyplomy oraz nagrody. Spośród nadesłanych prac 102 zostanie nagrodzonych i wyróżnionych.


Większość nagród - za wyjątkiem konkursu filmowego (gdzie nagrodami są odtwarzacze MP4) - stanowić będą książki. Co ciekawe, w konkursie "Najlepiej czytająca szkoła", nagrodami będą książki do szkolnych bibliotek, które jako najciekawsze i najbardziej potrzebne - wskazali sami uczniowie. W  ramach tego konkursu szkoły przeprowadziły wewnętrzne plebiscyty wśród swoich uczniów i ułożyły listy zawierające tytuły 5 książek, które chcieliby mieć w swojej bibliotece uczniowie. Szkoła miała za zadanie  podać ilość wypożyczonych  książek wśród swoich uczniów w semestrze zimowym w roku szkolnym 2009/2010. W konkursie wzięło udział 27 szkół : podstawowych i gimnazjów. W  ramach tego konkursu szkoły przeprowadziły wewnętrzne plebiscyty wśród swoich uczniów i ułożyły listy zawierające tytuły 5 książek, które chcieliby mieć w swojej bibliotece uczniowie. Aby poznać upodobania literackie dzieci przeanalizowaliśmy wszystkie podane listy i stworzyliśmy listę główną, zawierającą 10 tytułów książek, które najczęściej były podawane w kartach zgłoszeń.


Lista obecnie najbardziej poszukiwanych przez uczniów książek:
1. „Mikołajek” – Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe,
2. „Pamiętnik nastolatki” – Beaty Andrzejczuk,
3. „Wiedźma com.pl” – autorstwa Ewy Białołęckiej,
4. „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” – autorstwa Ricka Riordana,
5. „Ostatnia bitwa” – Clive’a Staplesa Lewisa,
6. „Kwiat kalafiora” – Małgorzaty Musierowicz,
7. „Brisingr” – Christophera Paoliniego,
8. „Zmierzch” – Stephenie Meyer,
9. „Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek” – autorstwa Rafała Kosika,
10. „Koszmarny Karolek” – Francesci Simon.

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska:
„Docenianie uczniów, którzy czytają książki jest ważne tym bardziej, że z ostatnich badań wynika, że wskaźnik czytelnictwa zmalał we wszystkich kategoriach społeczeństwa, z wyjątkiem mieszkańców największych miast, w których odsetek czytelników nawet nieznacznie wzrósł. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie”.

Program:
godz. 9.30 - zbiórka uczestników parady na ulicy Ogarnej.  
godz. 10.00 - 10.40 - przejście parady ulicami miasta:
godz. 10.40 - 11.00 – pokaz musztry paradnej Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Tambourmajorek z Pałacu Młodzieży
godz. 11.00 - 11.10 – Powitanie gości przez Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska i Edytę Kondracką, dyrektor Pałacu Młodzieży oraz krótkie wystąpienia przewodniczących Komisji Edukacji i Komisji Kultury dyrektor WE, Kurator Oświaty:
godz. 11.10 - 11.25 - etiuda teatralna pt. "Ochmistrzyni, czyli zwyczaje zamkowe" w wykonaniu dzieci z Pracowni Teatralnej Roberta Cyrty.
godz.11.25 - 11.30 Podsumowanie – informacja o konkursach
godz. 11.30 - 11.40 wręczenie nagród : "Najlepiej czytająca szkoła" i pozostałych.

Organizatorzy:   Rada Miasta Gdańska i Pałac Młodzieży


Zmiany w ruchu ulicznym
W związku z paradą, między godziną 10.45, a godziną 11.00 zostanie wstrzymany ruch uliczny na odcinku: Wały Jagiellońskie(na wysokości budynku LOT) - Hucisko - Bastion Św. Elżbiety.
Paradę dziecięcą poprowadzi Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Bezpieczeństwo i porządek podczas parady zabezpieczy Komenda Miejska Policji w Gdańsku oraz organizatorzy rada Miasta Gdańska i Pałac Młodzieży.

Katalońskie święto
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Dzień  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.




Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież