"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radny czyta, czyli…Światowy Dzień Książki w Radzie Miasta Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 maja 2010 18:10

altWe wtorek, 25 maja, odbędzie się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska.


W tym roku okolicznościowa parada, występy oraz ogłoszenie wyników konkursu, z uwagi na żałobę narodową zostały o miesiąc przesunięte.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 pod Pałacem Młodzieży. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, przebrana w stroje swoich ulubionych bohaterów literackich przejdzie ulicami: Ogarna, Powroźnicza , Długi Targ, Długa, Targ Węglowy, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Bastion św. Elżbiety do Nowego Ratusza przy ulicy Wały Jagiellońskie 1.


Z młodymi miłośnikami książek oraz gdańskimi pedagogami spotkają się gdańscy radni na czele z Bogdanem Oleszkiem przewodniczącym Rady Miasta, Piotrem Gierszewskim, przewodniczącym Komisji Edukacji i Markiem Bumblisem, przewodniczącym Komisji Kultury i Sportu.


W siedzibie Rady Miasta prezentowany będzie wernisaż prac plastycznych oraz mini-pokaz filmów promujących książki i czytelnictwo. Na scenie na placu przed budynkiem odbędzie się rozstrzygniecie konkursów związanych ze Światowym Dniem Książki oraz szereg występów artystycznych,  m.in.: pokaz musztry paradnej Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod batutą kapelmistrza kpt. Jarosława Rywalskiego i Tambourmajorek z Pałacu Młodzieży w Gdańsku - opiekun artystyczny Brunona Rudko, etiuda teatralna pt. "Ochmistrzyni, czyli zwyczaje zamkowe” w wykonaniu dzieci z Pracowni Teatralnej Roberta Cyrty.
  

Rozstrzygnięcia konkursów

Warto dodać, że w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się następujące konkursy skierowane do uczniów gdańskich szkół:
- konkurs "Najlepiej czytająca szkoła", który wyłoni szkoły z najwyższym wskaźnikiem czytelnictwa, 
- konkurs plastyczny "Spotkanie bohatera literackiego XX wieku z bohaterem  XXI wieku",  skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych,
- konkurs filmowy "Książka jest O.K.", adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
- konkurs "Najlepiej przebrana szkoła" - (uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mają za zadanie przebrać się za postacie literackie i wymyślić hasło propagujące czytanie książek).


Wszystkie konkursy zostaną rozstrzygnięte 25 maja, a ich zwycięzcom zostaną wręczone dyplomy oraz nagrody. Spośród nadesłanych prac 102 zostanie nagrodzonych i wyróżnionych.


Większość nagród - za wyjątkiem konkursu filmowego (gdzie nagrodami są odtwarzacze MP4) - stanowić będą książki. Co ciekawe, w konkursie "Najlepiej czytająca szkoła", nagrodami będą książki do szkolnych bibliotek, które jako najciekawsze i najbardziej potrzebne - wskazali sami uczniowie. W  ramach tego konkursu szkoły przeprowadziły wewnętrzne plebiscyty wśród swoich uczniów i ułożyły listy zawierające tytuły 5 książek, które chcieliby mieć w swojej bibliotece uczniowie. Szkoła miała za zadanie  podać ilość wypożyczonych  książek wśród swoich uczniów w semestrze zimowym w roku szkolnym 2009/2010. W konkursie wzięło udział 27 szkół : podstawowych i gimnazjów. W  ramach tego konkursu szkoły przeprowadziły wewnętrzne plebiscyty wśród swoich uczniów i ułożyły listy zawierające tytuły 5 książek, które chcieliby mieć w swojej bibliotece uczniowie. Aby poznać upodobania literackie dzieci przeanalizowaliśmy wszystkie podane listy i stworzyliśmy listę główną, zawierającą 10 tytułów książek, które najczęściej były podawane w kartach zgłoszeń.


Lista obecnie najbardziej poszukiwanych przez uczniów książek:
1. „Mikołajek” – Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe,
2. „Pamiętnik nastolatki” – Beaty Andrzejczuk,
3. „Wiedźma com.pl” – autorstwa Ewy Białołęckiej,
4. „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” – autorstwa Ricka Riordana,
5. „Ostatnia bitwa” – Clive’a Staplesa Lewisa,
6. „Kwiat kalafiora” – Małgorzaty Musierowicz,
7. „Brisingr” – Christophera Paoliniego,
8. „Zmierzch” – Stephenie Meyer,
9. „Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek” – autorstwa Rafała Kosika,
10. „Koszmarny Karolek” – Francesci Simon.

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska:
„Docenianie uczniów, którzy czytają książki jest ważne tym bardziej, że z ostatnich badań wynika, że wskaźnik czytelnictwa zmalał we wszystkich kategoriach społeczeństwa, z wyjątkiem mieszkańców największych miast, w których odsetek czytelników nawet nieznacznie wzrósł. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie”.

Program:
godz. 9.30 - zbiórka uczestników parady na ulicy Ogarnej.  
godz. 10.00 - 10.40 - przejście parady ulicami miasta:
godz. 10.40 - 11.00 – pokaz musztry paradnej Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Tambourmajorek z Pałacu Młodzieży
godz. 11.00 - 11.10 – Powitanie gości przez Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska i Edytę Kondracką, dyrektor Pałacu Młodzieży oraz krótkie wystąpienia przewodniczących Komisji Edukacji i Komisji Kultury dyrektor WE, Kurator Oświaty:
godz. 11.10 - 11.25 - etiuda teatralna pt. "Ochmistrzyni, czyli zwyczaje zamkowe" w wykonaniu dzieci z Pracowni Teatralnej Roberta Cyrty.
godz.11.25 - 11.30 Podsumowanie – informacja o konkursach
godz. 11.30 - 11.40 wręczenie nagród : "Najlepiej czytająca szkoła" i pozostałych.

Organizatorzy:   Rada Miasta Gdańska i Pałac Młodzieży


Zmiany w ruchu ulicznym
W związku z paradą, między godziną 10.45, a godziną 11.00 zostanie wstrzymany ruch uliczny na odcinku: Wały Jagiellońskie(na wysokości budynku LOT) - Hucisko - Bastion Św. Elżbiety.
Paradę dziecięcą poprowadzi Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Bezpieczeństwo i porządek podczas parady zabezpieczy Komenda Miejska Policji w Gdańsku oraz organizatorzy rada Miasta Gdańska i Pałac Młodzieży.

Katalońskie święto
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Dzień  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.




Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież