Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Anna Wypych laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2010

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 maja 2010 15:38

altUroczysty finał dziewiątej, edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, odbył się w czwartek, 20 maja, w Państwowej Galerii Sztuki przy ul. Marii Skłodowskiej Curie w Sopocie. Główny laur - miesięczny pobyt w Nowym Jorku - zdobyła Anna Wypych, studentka Wydziału Malarstwa Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. 


"(…)Nic nie zastąpi atmosfery realnej galerii sztuki czy klimatu wielkiego miasta, będącego tyglem wielu kultur. Po takie właśnie, autentyczne inspiracje do Nowego Jorku i Walencji wyjeżdżają laureaci Konkursu Artystyczna Podróż Hestii(...)”.

 Te słowa Piotra Marii Śliwickiego, Prezesa Grupy Ergo Hestia, Przewodniczącego Jury, pomysłodawcy konkursu, służą jako motto do kolejnych edycji jedynego w Polsce edukacyjnego przedsięwzięcia na styku biznesu ze sztuką. Podróże młodych wybitnie uzdolnionych  artystów umożliwiają im start do światowej kariery.


Przepastne nowojorskie zbiory. Mieć coś do powiedzenia
- Studiuję na czwartym roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2011 roku zdaję egzamin dyplomowy – powiedziała Anna Wypych, laureatka głównej nagrody, która na miesiąc pojedzie do Nowego Jorku. – Marzyłam o tej nagrodzie. Obraz nagrodzony powstał w pracowni w naszej uczelni. Aranżację sama stworzyłam, namówiłam również dwie modelki ze szkoły do zdjęć, które następnie przerobiłam komputerowo i wykorzystałam w kompozycji. Byłam w Nowym Jorku w ubiegłym roku, bardzo chciałabym raz jeszcze przyjrzeć się dogłębnie zbiorom w tamtejszych muzeach, jest ich tak wiele, że się nie da za jednym razem zobaczyć. A poza tym chciałabym odwiedzić tamtejsze szkoły artystyczne. Szczególnie interesuje mnie malarstwo figuratywne.


alt


Anna Wypych
Fot. Piotr Wittman. Materiały promocyjne Hestii 


- Nagroda przypadła mi w udziale za obraz "Zdjęcie z krzyża" - mówi Marcin Zawicki, student V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureat Nagrody Specjalnej - miesięcznego pobytu w Walencji. – Nie liczyłem na nagrodę, nie wiem jeszcze jak będzie wyglądał mój pobyt. Nagrodzona praca należy do mojego cyklu dyplomowego. Obronę pracy magisterskiej będę miał 29 czerwca 2010 r. Rola artysty w społeczeństwie? Chodzi o to, że trzeba mieć coś do powiedzenia i starać się znaleźć środki, żeby to powiedzieć.

Bez przeklętych kompleksów

- To ogromna satysfakcja, że gdańska Akademia Sztuk Pięknych, które korzenie ma w Sopocie, zdobyła większość nagród, że taka była decyzja międzynarodowego jury – powiedział Wojciech Fułek, wiceprezydent Miasta Sopotu. – Jest naszym trójmiejskim dobrem wykształcenie tak znakomitych artystów. Prace tegoroczne są wyjątkowo dojrzałe. Inicjatywa Hestii to powrót do dawnej idei mecenatu. Prawdziwy artysta albo żyje i umiera w nędzy i jego dzieła docenia się po śmierci, albo znajduje swojego mecenasa i może spokojnie tworzyć. Oby tak było, że dzięki Konkursowi odkrywamy artystów, którzy zawojują galerie świata.  


- Uczestnicy przybyli z całej Polski, jury jest międzynarodowe, wyniki dobitnie świadczą o bardzo wysokim poziomie malarstwa w naszym środowisku, to kolosalna satysfakcja dla profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy kształcą różnorodnych, fenomenalnych, artystów – powiedział prof. Maciej Świeszewski, artysta malarz, pedagog, członek juty. – Wygrała fantastyczna grupa młodych artystów, wiążę z nimi największe nadzieje, poziom ich twórczości jest światowy. U nas wciąż władze nie dbają o artystów, w Paryżu młodzi absolwenci szkół  artystycznych otrzymują pracownie na dziesięć lat za darmo. Ubiegłoroczni laureaci zwiedzili świat, nawiązali wiele kontaktów. Pozbyli się bezsensownych, przeklętych polskich kompleksów, że każdy artysta z Zachodu jest lepszy od nich. Dlatego im mówię „Wyjeżdżajcie w świat, jak najwięcej oglądajcie i wracajcie. Bo tu jest wasza ojczyzna”.

Jury pracowało w składzie:
1. Karen Gunderson, artysta malarz
2. prof. Maciej Świeszewski, artysta malarz
3. Jarosław Fliciński, artysta malarz
4. Javier Buso, artysta malarz, Uniwersytet w Walencji
5. prof. Adam Myjak, artysta rzeźbiarz, Sekretarz Jury
6. Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy Ergo Hestia, Przewodniczący Jury, pomysłodawca konkursu

Laureaci konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2010:

I miejsce - miesięczny pobyt w Nowym Jorku - Anna Wypych za obraz "Muzy" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
II miejsce - czek o wartości 5.000 zł na zakup materiałów plastycznych - Aleksandra Prusinowska za obraz "Miłość" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
III miejsce - czek o wartości 2.000 zł na zakup materiałów plastycznych - Marta Antoniak za obraz "Powiązania" (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)

Nagroda Specjalna - miesięczny pobyt w Walencji - Marcin Zawicki za obraz "Zdjęcie z krzyża" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Wyróżnienia honorowe:
Katarzyna Ogonowska za obraz "Bez tytułu I" z cyklu "Wymiary istnienia" (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Piotr Macha za obraz "Zbyt dużo bieli" (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu)
Katarzyna Korczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież