Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Anna Wypych laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2010

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 maja 2010 15:38

altUroczysty finał dziewiątej, edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, odbył się w czwartek, 20 maja, w Państwowej Galerii Sztuki przy ul. Marii Skłodowskiej Curie w Sopocie. Główny laur - miesięczny pobyt w Nowym Jorku - zdobyła Anna Wypych, studentka Wydziału Malarstwa Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. 


"(…)Nic nie zastąpi atmosfery realnej galerii sztuki czy klimatu wielkiego miasta, będącego tyglem wielu kultur. Po takie właśnie, autentyczne inspiracje do Nowego Jorku i Walencji wyjeżdżają laureaci Konkursu Artystyczna Podróż Hestii(...)”.

 Te słowa Piotra Marii Śliwickiego, Prezesa Grupy Ergo Hestia, Przewodniczącego Jury, pomysłodawcy konkursu, służą jako motto do kolejnych edycji jedynego w Polsce edukacyjnego przedsięwzięcia na styku biznesu ze sztuką. Podróże młodych wybitnie uzdolnionych  artystów umożliwiają im start do światowej kariery.


Przepastne nowojorskie zbiory. Mieć coś do powiedzenia
- Studiuję na czwartym roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2011 roku zdaję egzamin dyplomowy – powiedziała Anna Wypych, laureatka głównej nagrody, która na miesiąc pojedzie do Nowego Jorku. – Marzyłam o tej nagrodzie. Obraz nagrodzony powstał w pracowni w naszej uczelni. Aranżację sama stworzyłam, namówiłam również dwie modelki ze szkoły do zdjęć, które następnie przerobiłam komputerowo i wykorzystałam w kompozycji. Byłam w Nowym Jorku w ubiegłym roku, bardzo chciałabym raz jeszcze przyjrzeć się dogłębnie zbiorom w tamtejszych muzeach, jest ich tak wiele, że się nie da za jednym razem zobaczyć. A poza tym chciałabym odwiedzić tamtejsze szkoły artystyczne. Szczególnie interesuje mnie malarstwo figuratywne.


alt


Anna Wypych
Fot. Piotr Wittman. Materiały promocyjne Hestii 


- Nagroda przypadła mi w udziale za obraz "Zdjęcie z krzyża" - mówi Marcin Zawicki, student V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureat Nagrody Specjalnej - miesięcznego pobytu w Walencji. – Nie liczyłem na nagrodę, nie wiem jeszcze jak będzie wyglądał mój pobyt. Nagrodzona praca należy do mojego cyklu dyplomowego. Obronę pracy magisterskiej będę miał 29 czerwca 2010 r. Rola artysty w społeczeństwie? Chodzi o to, że trzeba mieć coś do powiedzenia i starać się znaleźć środki, żeby to powiedzieć.

Bez przeklętych kompleksów

- To ogromna satysfakcja, że gdańska Akademia Sztuk Pięknych, które korzenie ma w Sopocie, zdobyła większość nagród, że taka była decyzja międzynarodowego jury – powiedział Wojciech Fułek, wiceprezydent Miasta Sopotu. – Jest naszym trójmiejskim dobrem wykształcenie tak znakomitych artystów. Prace tegoroczne są wyjątkowo dojrzałe. Inicjatywa Hestii to powrót do dawnej idei mecenatu. Prawdziwy artysta albo żyje i umiera w nędzy i jego dzieła docenia się po śmierci, albo znajduje swojego mecenasa i może spokojnie tworzyć. Oby tak było, że dzięki Konkursowi odkrywamy artystów, którzy zawojują galerie świata.  


- Uczestnicy przybyli z całej Polski, jury jest międzynarodowe, wyniki dobitnie świadczą o bardzo wysokim poziomie malarstwa w naszym środowisku, to kolosalna satysfakcja dla profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy kształcą różnorodnych, fenomenalnych, artystów – powiedział prof. Maciej Świeszewski, artysta malarz, pedagog, członek juty. – Wygrała fantastyczna grupa młodych artystów, wiążę z nimi największe nadzieje, poziom ich twórczości jest światowy. U nas wciąż władze nie dbają o artystów, w Paryżu młodzi absolwenci szkół  artystycznych otrzymują pracownie na dziesięć lat za darmo. Ubiegłoroczni laureaci zwiedzili świat, nawiązali wiele kontaktów. Pozbyli się bezsensownych, przeklętych polskich kompleksów, że każdy artysta z Zachodu jest lepszy od nich. Dlatego im mówię „Wyjeżdżajcie w świat, jak najwięcej oglądajcie i wracajcie. Bo tu jest wasza ojczyzna”.

Jury pracowało w składzie:
1. Karen Gunderson, artysta malarz
2. prof. Maciej Świeszewski, artysta malarz
3. Jarosław Fliciński, artysta malarz
4. Javier Buso, artysta malarz, Uniwersytet w Walencji
5. prof. Adam Myjak, artysta rzeźbiarz, Sekretarz Jury
6. Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy Ergo Hestia, Przewodniczący Jury, pomysłodawca konkursu

Laureaci konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2010:

I miejsce - miesięczny pobyt w Nowym Jorku - Anna Wypych za obraz "Muzy" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
II miejsce - czek o wartości 5.000 zł na zakup materiałów plastycznych - Aleksandra Prusinowska za obraz "Miłość" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
III miejsce - czek o wartości 2.000 zł na zakup materiałów plastycznych - Marta Antoniak za obraz "Powiązania" (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)

Nagroda Specjalna - miesięczny pobyt w Walencji - Marcin Zawicki za obraz "Zdjęcie z krzyża" (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Wyróżnienia honorowe:
Katarzyna Ogonowska za obraz "Bez tytułu I" z cyklu "Wymiary istnienia" (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Piotr Macha za obraz "Zbyt dużo bieli" (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu)
Katarzyna Korczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież