Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

20–lecie samorządności: Mity i prawdy gdańskiej pamięci

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 maja 2010 11:55

altObchody 20-lecia samorządności w Gdańsku zainaugurowała sesja II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Utopia, heterotopia, miejsce inne” zatytułowana „Wokół gdańskiej samorządności gdańszczan budowanie na (nie)pamięci”, która odbyła się w poniedziałek, 24 maja na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.


Tematy - ciekawe, niektóre wypowiedzi – fascynujące, frekwencja na sali – bardzo słaba.
- Pierwsze wybory demokratyczne do rad gminy odbyły się 27 maja 1990 roku. – przypomniał prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. - I od tego momentu datujemy reaktywowanie samorządności w Gdańsku i w Polsce.


57 proc. gdańszczan nie angażuje się w życie publiczne
- Gdańszczan aktywnych społecznie, to znaczy takich, którzy należą do jakiejś organizacji lub biorą udział w różnych akcjach i inicjatywach społecznych jest około 20 proc. w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców - mówił prof. dr hab. Jarosław Załęcki z Uniwersytetu Gdańskiego w referacie „Elementy tożsamości współczesnych gdańszczan w świetle badań socjologicznych. – 10 procent to ci gdańszczanie, która nie uczestniczą, są bierni, a jednocześnie deklarują chęć aktywności społecznej, a więc gdyby pojawiły się nowe okoliczności, ktoś by ich zachęcił do działania, chętnie by się w coś włączyli. I – niestety – 57 procent jest osób biernych, które nie chcą uczestniczyć w sferze życia publicznego, wystarczy im funkcjonowanie na poziomie prywatności.


Prof. Załęcki mówił następnie o tworzeniu charakteru miejsca, co następuje poprzez indywidualne i psychologiczne relacje osób w przestrzeni. O charakterze miejsca decydują nie tylko obiektywne, fizyczne cechy, ale indywidualny, emocjonalny stosunek osób, które w tym miejscu przebywają, które cos o tym miejscu wiedzą.


Aby poznać charakter miejsca należy poznać charakter przestrzeni wyobrażeniowej. W przeprowadzonej ankiecie wśród mieszkańców na pytanie z czym kojarzy się miasto Gdańsk większość respondentów odpowiadało: „to mój dom”, „miasto rodzinne”, „moja mała ojczyzna”, „miast bardzo mi bliskie”.


Lokalne pamięci z Wileńszczyzny, Polesia, Wołynia
Prof. dr hab. Stefan Chwin wygłosił wykład „Mity i prawdy gdańskiej pamięci”.
- Kiedy w roku 1945 przybyli do Gdańska jego obecni mieszkańcy, to znaczy Polacy z różnych stron przedwojennej Rzeczypospolitej, nie było żadnej gdańskiej pamięci - zaczął wypowiedź prof. dr hab. Stefan Chwin. – Bo gdańska pamięć, która dotychczas istniała odeszła i odpłynęła okrętami na zachód z tysiącami Niemców, którzy z Gdańska uciekli, bądź zostali wypędzeni. Może tylko garstka autochtonów i garstka Żydów gdańskich, którzy zdołali przed wojną wyjechać do Ameryki zabierając ze sobą wyposażenie gdańskiej synagogi miała swoja gdańską pamięć, ale nie była to pamięć dobra. Moi rodzice, którzy do Gdańska przybyli po wojnie – ojciec z Wilna, zajętego przez Armię Czerwoną, matka z Warszawy spalonej przez Niemców po Powstaniu, tak jak tysiące innych mieszkańców, nie mieli żadnej gdańskiej pamięci. Przybyli do miejsca nie znanego im. Ludność napływowa, która, tak, jak oni, ściągnęła do Gdańska z różnych stron, przyniosła ze sobą wielość pamięci lokalnych, z miejsc, z których została wypędzona czy deportowana. Te lokalne pamięci z Wileńszczyzny, Polesia, Wołynia nie składały się w żadną całość z wyjątkiem jednego – zawierały w sobie podobny komponent bólu i psychicznej traumy. Mitem jest jednak, że ludzie ci pielęgnowali w swoich sercach wspomnienia z opuszczonych miejsc rodzinnych i przekazywali je swoim dzieciom. Znaczna część nowych mieszkańców Gdańska, podobnie jak mój ojciec, chciała się tej bolesnej pamięci pozbyć. Znacznie więcej o tamtych sprawach milczano niż mówiono, co zresztą, paradoksalnie współgrało z oficjalną polityką przemilczeń, która kierowały się władze powojennej Polski. Milczenie ojców, podobnie zreszta jak milczenie ojców niemieckich naznaczyło pamięć synów i córek, a więc dzieci, które się w Gdańsku urodziły po wojnie…


Poruszymy myślenie?
- Zdaję sobie sprawę, że temat budowania gdańskiej tożsamości nie jest w zakresie zainteresowania szerokiego kręgu mieszkańców, co uważam za zupełnie naturalne -  powiedziała prof. Maria Mendel, kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, organizatorka sesji. – Identyfikacja z miejscem dokonuje się latami, wraz z oddychaniem, byciem w tym miejscu. Więc refleksja nad zagadnieniem na konferencji nie mogła przyciągnąć szerokiego kręgu odbiorców. Natomiast mam nadzieję, że poruszymy myślenie, pogłębimy samoświadomość podmiotową gdańszczan i sprawimy, że tożsamość gdańska ustąpi miejsca tożsamości otwartej. Że ludzie nie będą już tak, jak dotąd, ksenofobiczni, będzie mniej auto prowincjonalizacji, o czym mówił profesor Stefan Chwin. Znakomicie z tej wypowiedzi wynikało to, co stanowi punkt wyjścia naszego spotkania. Nasz zamysł, pedagogów społecznych skupiamy na tym, aby wychodząc z pracy badawczej – mamy za sobą między innymi wywiady ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku – zaproponować pewne aktywności nakierowane na zmiany myślenia o miejscu, w którym mieszkamy i pobudzić ludzi do aktywnego działania na rzecz swojego środowiska. Będziemy próbowali projektować zmiany w gdańskiej przestrzeni.

Katarzyna Korczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież