Gdańscy radni: "nie" dla honorowania UPA » Oświadczenie Rady Miasta Gdańska w sprawie decyzji Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o nadan... Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor... Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl...
Reklama
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kupcy wrócili na Plac Dominikański

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 marca 2010 08:57

altKupcy Dominikańscy opuścili tymczasowe drewniane budki by na stałe pracować w dziewięciu – na razie - nowych pawilonach handlowych na Placu Dominikańskim. Prowizorka trwać miała rok, jak to bywa, przedłużyła się prawie do czterech lat. W każdym pawilonie działać będzie dwa, trzy lub cztery stoiska.  Od poniedziałku, 1 marca, zakupów można dokonywać w kilku nowych pawilonach na Placu Dominikańskim. 


Reszta stopniowo, ale szybko, będzie zagospodarowywana. Równocześnie, w poniedziałek, 1 marca, zacznie się rozbiórka starych obiektów, a teren tamten zamieni się niebawem w plac budowy tak bardzo potrzebnego podziemnego parkingu miejskiego. 


Zajrzeliśmy na oba place w niedzielę i zastaliśmy wielu kupców przy przeprowadzce. Przenoszono towary, wyrzucano niepotrzebne kartony, stojaki i zbędne przedmioty, które w nowym miejscu już się nie przydadzą. 


- Koszt pawilonu był wysoki, 85 tysięcy złotych, jeszcze trzeba było grunta wykupić, zapłacić za podłączenie mediów - powiedział Jarosław Grabarczyk, właściciel stoiska owocowo–warzywnego. – Warunki pracy są lepsze, niż w dawnym miejscu, ale przeciętne. 


Jest estetycznie, handel będzie się też odbywać na powietrzu, więc zimą sprzedawcy będą marznąć, dobrze, że podłoga jest podgrzewana. W każdym pawilonie jest kran z ciepłą i zimną wodą, w poprzednich, prowizorycznych także były, ale do toalety trzeba chodzić do Hali Targowej. Kupcy narzekają, że przy Placu Dominikańskim nie ma gdzie zaparkować, postój dozwolony jest tylko 15 minut, a przez ten czas nie zdąży się rozładować towaru. 

Boją się, że posypią się na nich mandaty za przekraczanie dopuszczalnego czasu parkowania.
- Wjechać pod pawilon też nie wolno, bo grozi to uszkodzeniem nowej kostki brukowej – dodaje Grabarczyk. – Więc coś z tą kostką nie jest tak, wzięli pieniądze i nie zrobili jak trzeba, nie pozwalają na wjeżdżanie.  


Powstanie jeszcze dziewięć pawilonów
- Musimy sprawdzić teraz, jak wszystko wyjdzie w praktyce, takiego „Bangladeszu”, jak tam, na pewno nie będzie - mówią Krystyna i Andrzej Pośnik, kupcy, właściciele kolejnego pawilonu. – Jest o wiele bardziej nowocześnie. Zapraszamy klientów w poniedziałek, 1 marca, na zakupy. 


Pawilony zbudowane są – w uzgodnieniu z władzami konserwatorskimi - według projektu arch. Marii Abramskiej – Żurek, wykonawcą był Budros. Powstały ze stali i szkła, mają ceramiczne dachy, wyposażone są w rolety. Dojście do pawilonu dla klientów będzie z każdej strony. 


Nie są to wszystkie pawilony handlowe na Placu Dominikańskim. Kupcy Dominikańscy czekają na zakończenie badań archeologicznych, by w drugiej części Placu Dominikańskiego postawić kolejnych dziewięć. Na części terenu, który Kupcy Dominikańscy przekazali Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, wybudowany zostanie skansen i pomieszczenia muzealne. Połączenie handlu z kulturą z pewnością wpłynie na dobre handlowcom i muzealnikom. Skorzystają turyści, którzy będą mogli zapoznać się z historia miasta i dokonać zakupów.
Katarzyna Korczak
Fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież