Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarł Jurek Janczukowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 lipca 2020 10:58

Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w Oliwie. To przeważnie on w latach 60. i 70. kierował samochodami z napisem „Rekin” poruszającymi się po ulicach Gdańska.


Jurek Janczukowicz był inżynierem budownictwa lądowego po Politechnice Gdańskiej, którą ukończył w 1963 roku. Urodził się w Wilnie, zmarł w wieku 82 lat, i można powiedzieć, że żył ciekawie i intensywnie.


Zawsze miał coś do zrobienia. Był współzałożycielem „Klubu Płetwonurków Rekin”. W sposób zdumiewający umiał łączyć wielką wiedzę historyczną z wiedzą techniczną. Doskonale opowiadał o swoich przeżyciach z licznych wypraw morskich na leżące w wodach Bałtyku wraki. Jego opowiadania i przeżycia stały się kanwą wielu reportaży radiowych, które tworzyłem będąc młodym dziennikarzem. Pamiętam te audycje, których Jurek był bohaterem. Opowiadał o szwedzkim galeonie „Solen” zatopionym w bitwie pod Oliwą w 1627 roku, wyprawie na odkryty w 1969 roku statek handlowy znany jako miedziowiec czy wyprawie na leżący na Ławicy Słupskiej MS Wilhelm Gustloff. Najlepiej jednak zapamiętałem reportaż o niemieckiej łodzi podwodnej wbitej pod wodą w skarpę półwyspu Helskiego, rozważania Jurka nad wydobyciem U-boota, zaprezentowania go przy nabrzeżu na podobieństwo okrętu stojącego w Bremerhaven i jego wątpliwości co do słuszności tej akcji. Zastrzeżenia budziło zakłócenie spokoju poległych członków załogi okrętu.


Rozmowy z Jurkiem były zawsze bardzo ciekawe i odkrywcze, pamiętam jego fachowy, lecz zasadniczy stosunek do omawianych spraw, zawsze wyrażał stanowcze opinie, ale formułował je w sposób racjonalny. Był wielkim autorytetem eksploracji podwodnej. Dziś pozostało wspomnienie po niezwykłym, ciekawym człowieku, którego nam zabraknie.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież