Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarł Jurek Janczukowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 lipca 2020 10:58

Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w Oliwie. To przeważnie on w latach 60. i 70. kierował samochodami z napisem „Rekin” poruszającymi się po ulicach Gdańska.


Jurek Janczukowicz był inżynierem budownictwa lądowego po Politechnice Gdańskiej, którą ukończył w 1963 roku. Urodził się w Wilnie, zmarł w wieku 82 lat, i można powiedzieć, że żył ciekawie i intensywnie.


Zawsze miał coś do zrobienia. Był współzałożycielem „Klubu Płetwonurków Rekin”. W sposób zdumiewający umiał łączyć wielką wiedzę historyczną z wiedzą techniczną. Doskonale opowiadał o swoich przeżyciach z licznych wypraw morskich na leżące w wodach Bałtyku wraki. Jego opowiadania i przeżycia stały się kanwą wielu reportaży radiowych, które tworzyłem będąc młodym dziennikarzem. Pamiętam te audycje, których Jurek był bohaterem. Opowiadał o szwedzkim galeonie „Solen” zatopionym w bitwie pod Oliwą w 1627 roku, wyprawie na odkryty w 1969 roku statek handlowy znany jako miedziowiec czy wyprawie na leżący na Ławicy Słupskiej MS Wilhelm Gustloff. Najlepiej jednak zapamiętałem reportaż o niemieckiej łodzi podwodnej wbitej pod wodą w skarpę półwyspu Helskiego, rozważania Jurka nad wydobyciem U-boota, zaprezentowania go przy nabrzeżu na podobieństwo okrętu stojącego w Bremerhaven i jego wątpliwości co do słuszności tej akcji. Zastrzeżenia budziło zakłócenie spokoju poległych członków załogi okrętu.


Rozmowy z Jurkiem były zawsze bardzo ciekawe i odkrywcze, pamiętam jego fachowy, lecz zasadniczy stosunek do omawianych spraw, zawsze wyrażał stanowcze opinie, ale formułował je w sposób racjonalny. Był wielkim autorytetem eksploracji podwodnej. Dziś pozostało wspomnienie po niezwykłym, ciekawym człowieku, którego nam zabraknie.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież