Prezydent powołał Grzegorza Ksepko w skład Krajowej Rady Sądownictwa » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki postanowieniem z dnia 6 listopada 2025 r. powołał... Forum Wsparcia i Zdrowia w Żukowie » W najbliższą sobotę w Kaszubskim Centrum Sportu w Żukowie otwarte Forum Wsparcia i Zdrowia pod patro... "Merkus" w Bąkowie - inny klimat handlu » Kolejny nowoczesny sklep gdańskiej spółki "Merkus". Po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - kolej na Bąkowo na... Wildstein: "Cenzura zawsze występują pod wzniosłymi szyldami" » „Nowe prawa stają się instrumentem ideologicznej inkwizycji, która ściga nieprawomyślnych, jak zwykl... Poparli Karola Nawrockiego w kampanii. "Prezydent zawsze będzie z wami... » Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było okazją do podziękowań dla osób, które wspierały Karola Nawrocki... Dlaczego wybór Czarzastego to błąd? Miller wyjaśnia » Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, były członek PZPR, na mocy umowy Koalicji 13... Klęska Karnowskiego w Sądzie Najwyższym - SKT na swoim, b. prezydent n... » Kolejna klęska sądową b. prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, dziś wiceministra w rządzie koalicji... List Stowarzyszenia "Godność" do prezydenta Nawrockiego » Szanowny Pan Karol NawrockiPrezydent Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie, około dwóc... Adamowicz rozwijał gdańską turystykę. Dulkiewicz? Wręcz przeciwnie! » Gdańsk to miasto, które w ciągu minionych lat przeżyło niesamowity rozwój pod względem turystycznym.... Prezydent Karol Nawrocki dołączył do Marszu Niepodległości » 11 listopada w Warszawie odbył się Marsz Niepodległości pod hasłem „Jeden naród, silna Polska”. Tłum...
wtorek, 25 listopada 2025 09:47
Kolejny nowoczesny sklep gdańskiej spółki "Merkus". Po Gdańsku,
Kadeci na SKT - tenisowy żar i... włoski akcent
środa, 26 listopada 2025 17:30
Kadeci na SKT - tenisowy żar i... włoski akcent
W dniach 22-25 listopada 2025 roku Sopocki Klub Tenisowy (SKT) po raz
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Z czytelnictwem w Gdańsku nie jest źle

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2012 19:49

Czy w wakacje biblioteka zamiera, czy wręcz przeciwnie - przyciąga więcej osób niż podczas roku szkolnego? Jak gdańszczanie korzystają z ogólnodostępnych zbiorów tradycyjnych książek w czasach internetu i e-booków?


- Przyjmujemy, że o ruchu, czyli aktywności czytelników w naszych filiach bibliotecznych na terenie Gdańska, świadczy liczba odwiedzin w wypożyczalniach i czytelniach. Comiesięczna obserwacja tych wyników pozwala nam stwierdzić, że w wypożyczalniach w okresie wakacyjnym jest taka sama liczba odwiedzających, jak w roku szkolnym (między 56 122 a 58 720 odwiedzających - dop. AB) - mówi Ewa Łapińska, Kierownik Działu Organizacji Sieci Miejskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego.


Zauważalny jest nieznaczny wzrost aktywności uczniów i studentów w okresie matur i sesji egzaminacyjnych na uczelniach wyższych, chętniej odwiedzają wtedy czytelnie i tam opracowują materiały do nauki.


Wśród korzystających więcej jest jednak studentów niż maturzystów. W ubiegłym roku najliczniejszą grupę stanowili czytelnicy w wieku 25-44 (33,41%), a najmniej liczną 16-19 (8,1%).


Według danych, które podaje pani kierownik, coraz więcej dzieci i młodzieży zapisuje się do biblioteki. Z pewnością wpływa na to fakt, że placówki starają się zapewnić młodym ludziom nie tylko ciekawe pozycje książkowe, ale też dodatkowe atrakcje w postaci zajęć promujących bibliotekę i czytelnictwo. Są to spotkania autorskie, spotkania klubów dyskusyjnych, zajęcia komputerowe, konkursy i inne.


Czytelników przyciąga też Karta do Kultury, będąca kartą biblioteczną z dodatkowymi bonusami w postaci zniżek do teatrów, opery, kin, muzeów, kawiarni, szkół językowych i wielu innych. Kompletna lista miejsc oraz zniżek dostępna TUTAJ.


- W I półroczu 2012 roku zarejestrowaliśmy - dzięki popularności karty, 22 470 czytelników więcej niż w I półroczu 2011 roku – mówi Ewa Łapińska. - Nastąpił również wzrost zainteresowania imprezami promującymi czytelnictwo, organizowanymi w bibliotekach oraz we współpracy z bibliotekami.
Trudno zdefiniować, jaka kategoria książek cieszy się największym zainteresowaniem, gdyż biblioteka nie prowadzi podobnych statystyk, ale z obserwacji bibliotekarzy wynika, że prym wiodą nowości wydawnicze, literatura piękna, a w trakcie okresów wzmożonej nauki, książki popularnonaukowe. Zauważalny jest też wzrost zainteresowania audiobookami, czyli książkami mówionymi - literaturą dostępną na płytach CD.


A jak wygląda kwestia popularnych ostatnimi laty „uwalnianych” książek, czy zjawisko bookcrossingu zawitało też do biblioteki?
- Próbowaliśmy wprowadzić bookcrossing do naszych filii, jednak nie wzbudził on szczególnego zainteresowania wśród naszych czytelników. Obecnie w niektórych naszych placówkach funkcjonują małe zbiory książek, otrzymane w darze od czytelników, przeznaczone do niebibliotecznej, spontanicznej wymiany. Nie ma to jednak typowego charakteru „uwalniania”, ponieważ „droga” tak „wędrujących” książek nie jest nigdzie odnotowywana – dodaje Ewa Łapińska.


Fanów bookcrossingu zapraszamy jak co tydzień w środę o 19 do Cynamonu w Gdyni na kolejny Wieczór z Wolną Książką.

Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież