Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: Tylko PiS może zatrzymać Tuska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 sierpnia 2023 10:11

Na łamach nowego numeru „Sieci” Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnia, jak wiele zależy od wyniku najbliższych wyborów, i jak ważna jest mobilizacja całego środowiska politycznego PiS – Wszyscy muszą działać w określonych ramach naszego przesłania. Każdy, kto idzie z nami. A będą to ramy bardzo ściśle określone, znacznie ściślej niż w poprzednich kampaniach. Bo stawka jest ogromna, a przeciwnik atakuje bardzo brutalnie.


W obszernym wywiadzie „Tylko PiS może zatrzymać Tuska” udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński wyjaśnia, jak postrzega czas kampanii i zbliżających się wyborów. Polityk mówi o wyjątkowej mobilizacji i strategii, jaką powinien obrać jego obóz.
– To będzie ciężka batalia i nasze wojsko musi być bitne, dzielne, odważne. Musi być gotowe nie tylko do działań obronnych, lecz także zaczepnych. Musi zrozumieć, że czasem trzeba też atakować. Musi przyjąć, że naturalna u wielu obawa przed zderzeniem z agresywnym przeciwnikiem musi zostać przełamana. Musi także zaakceptować fakt, że w czasie kampanii obowiązuje szczególna dyscyplina – podkreśla Kaczyński. Dodaje również, że Donald Tusk nie ma żadnych hamulców w brutalnym atakowaniu partii rządzącej i sieje panikę wśród społeczeństwa. – Sięga po środki opisywane przez socjologów analizujących sekty, a także po techniki socjotechniczne stosowane przez przywódców totalitarnych XX w. Robi wszystko, by kampania była oparta na emocjach, a nie programach i faktach, by była jakimś jednym wielkim spazmem nienawiści przeciwko nam – wyjaśnia prezes PiS.

Według Jarosława Kaczyńskiego ewentualne oddanie Tuskowi władzy w Polsce miałoby katastrofalne skutki dla gospodarki. Prezes PiS zaznacza, że lider PO nie będzie miał oporów przed wyprzedażą majątku narodowego.
– Tusk, jeśli wróci do władzy, wyprzeda wszystko. Tego zażądają od niego ci, którzy go tutaj wysłali. On jest przecież politycznie bardzo zadłużony. Za te wszystkie rezolucje przeciwko Polsce, za całą tę fałszywą nagonkę na nasz kraj zapłaci firmami, naszym majątkiem, naszymi interesami.


Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Psy Putina nadchodzą” wyjaśniają, z czym wiąże się obecność wagnerowców pod polską granicą. Podkreślają, że grupa wciąż jest na usługach Władimira Putina, a jej celem jest wzbudzenie strachu samą obecnością. Jednocześnie przestrzegają, że nie można wykluczyć żadnego scenariusza, więc polskie służby muszą być przygotowane na każdą ewentualność. Autorzy wskazują, że politycy opozycji albo tego nie rozumieją, albo… rozumieją, ale w kampanijnej zaciekłości palną każde użyteczne dla Moskwy głupstwo, by zyskać chwilowy poklask. Zauważają, że premier Mateusz Morawiecki już ponad tydzień temu mówił, że pojawienie się wagnerowców na Białorusi to „krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium” i zwracał uwagę, że powinniśmy wzmóc czujność. Swoje wypowiedzi opierał m.in. na analizach płynących z Włoch i Litwy, a także raporcie brytyjskiego parlamentu.

Autorzy podkreślają, że decyzja o wzmocnieniu polskich sił mundurowych przy wschodniej granicy zapadła zanim wagnerowcy pojawili się blisko Polski: szefostwo MSWiA zdecydowało, że do 5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 2 tys. żołnierzy strzegących bezpieczeństwa granicy z Białorusią dołączy 500 policjantów. Teraz liczba żołnierzy ma się nawet podwoić, część z nich to ludzie doświadczeni w walkach na misjach w Iraku i Afganistanie.

Pyza i Wikło przytaczają opinie specjalistów: Wśród ekspertów panuje zgodność: choć wagnerowcy nie są już tak elitarną firmą i zostali (przynajmniej tymczasowo) pozbawieni ciężkiego sprzętu, nie wolno lekceważyć ich obecności. Według Anny Marii Dyner, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Polska powinna rozważyć uznanie Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną i zabiegać o wypracowanie wspólnego podejścia NATO do tej organizacji […].


W artykule „Dyplomatyczny gambit Kijowa” Marek Budzisz dowodzi, że Ukraina nie osiągnęła ostatnio zamierzonych celów politycznych i militarnych. Problemem wciąż pozostają zbyt mozolne postępy na froncie. Plan blitzkriegu się załamał. Michael Kofman, amerykański analityk wojskowy, który niedawno był na linii frontu, powiedział dziennikowi „The New York Times”, że co prawda kontrofensywa nie zawiodła, ale będzie się ciągnąć jeszcze przez kilka miesięcy, do jesieni. W jego opinii strona ukraińska w jej toku została zmuszona do zmiany taktyki. Pierwsze uderzenia przyniosły niewielkie zyski terytorialne, za to straty – zarówno w sprzęcie, jak i w ludziach – były nieakceptowalnie duże.

Budzisz opisuje także obóz Zełeńskiego, w którym zaczynają piętrzyć się problemy i kontrowersje. Ukraiński prezydent odwołał niedawno z funkcji ambasadora w Londynie Wadima Prystajkę, swojego byłego doradcę, po tym jak ten w wywiadzie dla Sky News skrytykował komentarze własnego prezydenta pod adresem brytyjskiego ministra obrony. W podobny sposób, jako niepotrzebnie zaostrzające sytuację, są też oceniane przez ukraińskich komentatorów niedawne wypowiedzi i kroki ukraińskiego MSZ w relacjach z Polską, w tym wezwanie ambasadora Cichockiego. Wołodymyr Fesenko, ukraiński politolog, w rozmowie z portalem NV określił działania własnego resortu spraw zagranicznych mianem niepotrzebnego zaogniania sytuacji, mówiąc, że „niestety, w działaniach i wypowiedziach naszych reprezentantów widać też emocje. Należy ich unikać. Nie możemy sobie teraz pozwolić na sytuacje napięć i konfliktów w relacjach z naszymi partnerami” – czytamy.


Godne uwagi są także artykuły: Stanisława Janeckiego „Psychokampania”, Doroty Łosiewicz „Polki, nie dajcie się oszukać!”, Jana Rokity „Warszawa – Kijów: katastrofalna polityka gestów”, Konrada Kołodziejskiego „Konfederacja realna”, Jakuba Augustyna Maciejewskiego „Biczowanie celebrytki”, Aleksandry Rybińskiej „Kokaina w Białym Domu”, Grzegorza Górnego „Globalna wojna o mózgi”. Warta lektury jest również rozmowa Marcina Wikły z Grażyną Ignaczak-Bandych, szefem Kancelarii Prezydenta RP, sekretarzem Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów „Pokażmy światu prawdę o Polsce”.


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jerzego Jachowicza, Katarzyny Zybertowicz.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 7 sierpnia br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież