Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Światowa Rada Unii Kredytowych sprzeciwia się szkalowania polskich spółdzielczych kas

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 12:34

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) skierowała do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej stanowczy sprzeciw wobec szkalowania polskich spółdzielczych kas przez członków podkomisji ds. SKOK. List WOCCU sprawia, że raport podkomisji przyjęty za namowami Marcina Święcickiego (PO) staje się niewiarygodny.


Komunikat Krajowej SKOK (wyczernienia oryginalne)
W związku z planowanym na jutro wystąpieniem przedstawicieli Platformy Obywatelskiej przed gremium sejmowym, w sprawie sprawozdania sejmowej podkomisji ds. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, Kasa Krajowa wyraża zdecydowany sprzeciw wobec, kolejnego już, włączania polskich instytucji finansowych w kampanię wyborczą.

Od marca bieżącego roku trwa bowiem zaplanowana kampania wymierzona w Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i polityków obozu patriotycznego. Jej celami byli już prezydent Andrzej Duda i senator Grzegorz Bierecki.

Przyjęte 23 lipca br. sprawozdanie podkomisji sejmowej do spraw Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych stanowi część walki politycznej i wpisuje się w przyjętą przez rząd PO-PSL narrację bezpodstawnie szkalującą sektor SKOK.

W ocenie Kasy Krajowej, ww. sprawozdanie, jak również przebieg kolejnych posiedzeń sejmowej podkomisji, które miały miejsce w czasie kampanii towarzyszącej wyborom prezydenckim, są wyłącznie elementem krucjaty medialno-politycznej, skierowanej przeciwko rodzimym instytucjom finansowym i ich przedstawicielom.

Kolejnymi atakami wymierzonymi w SKOK-i działacze Platformy Obywatelskiej usiłują odwrócić uwagę opinii publicznej od faktycznych afer i problemów społecznych wywołanych właśnie działaniami PO i administracji państwowej, w tym problemu SKOK-u Wołomin i zgłaszanych zastrzeżeń Kasy Krajowej, które na reakcję Komisji Nadzoru Finansowego czekały przez lata.

Sprawozdanie podkomisji zaproponowane przez posła Marcina Święcickiego (PO) i przyjęte dzięki głosom koalicyjnej większości, nie uwzględnia rzetelnej analizy sytuacji sektora SKOK przygotowanej przez przedstawicieli spółdzielczych kas, a tym samym bazuje na skrajnie jednostronnych poglądach, nie oddających faktycznej kondycji i otoczenia administracyjnego SKOK.

Na szczególną uwagę zasługuje zawarte w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK stwierdzenie mówiące o nieprzestrzeganiu przez Kasę Krajową standardów Światowej Rady Unii Kredytowych -€“ globalnej organizacji łączącej odpowiedniki SKOK-ów z przeszło 100 krajów świata. Obalając tezy przedstawione w raporcie podkomisji, Światowa Rada Unii Kredytowych wystąpiła do strony polskiej z notą informującą, że WOCCU nigdy nie kwestionowała regulacji i norm przyjętych i wprowadzanych przez KSKOK w celu wdrożenia zasad WOCCU w polskim otoczeniu gospodarczym i regulacyjnym.

WOCCU podkreśla, iż wielokrotnie wykorzystywała polski model unii kredytowych jako przykład prawidłowej implementacji zasad WOCCU. Często doradzaliśmy uniom kredytowym w innych krajach rozwijających się staranne przeanalizowanie doświadczeń KSKOK, co pomoże im wdrożyć zasady WOCCU w ich własnych podlegających przekształceniom gospodarkach.

Błędy w sprawozdaniu jednoznacznie wskazują jego niską wartość merytoryczną wynikającą także z faktu, iż do prac podkomisji nie dopuszczono szerszego grona przedstawicieli spółdzielczych kas, a dyskusja o sektorze SKOK toczyła się - w sposób urągający podstawom demokracji - praktycznie bez jego udziału.


W związku z powyższym, w imieniu sektora SKOK, przychylając się do opinii WOCCU, apelujemy, aby obecny rząd zaprzestał szkodzenia polskim instytucjom finansowym i szkalowania ich przedstawicieli na potrzeby kampanii wyborczej.

Pełną treść oświadczenia Światowej Rady Unii Kredytowych - które w sposób jednoznaczny pokazuje, że tezy postawione w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK są fałszywe i są inspirowane politycznie -€“ skierowanego do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, znajdą Państwo w załączniku.

Z poważaniem
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Krajowej SKOK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież