Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 października 2021 14:43

altW ramach przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte. W spacerach wezmą udział uczniowie pomorskich szkół podstawowych oraz osoby dorosłe, w tym gdańscy seniorzy. Przedsięwzięcie jest kolejnym działaniem Muzeum na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej i realizowania zielonych inicjatyw przez Instytucję kultury.


Już po raz 6. obchodzony jest Dzień Krajobrazu, którego tegoroczne hasło brzmi: Otwarte krajobrazy. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a dokładnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Data 20 października została wybrana na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Główną ideą ustanowienia Dnia Krajobrazu jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, jak i inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań na rzecz najwyższej jakości krajobrazów.


W tym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu edukatorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadzą tematyczne spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte. 20 października 2021 r. do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone grupy szkolne klas 6-8 szkoły podstawowej. Natomiast 23 października br. na spacery na Westerplatte zaproszone zostały osoby dorosłe, zwłaszcza seniorzy, którzy pierwszego października obchodzili swoje święto.


Przygotowane przez Muzeum spacery są zarówno okazją do poznania historii Westerplatte – miejsca symbolicznego początku II wojny światowej, jak i przyjrzenia się znajdującej się tu przyrodzie. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć m.in. historyczne ślady widoczne do dziś w drzewostanie, jak i dowiedzą się o walorach przyrodniczych półwyspu, ze szczególnym uwzględnieniem wieku i struktury gatunkowej drzew półwyspu oraz jego ptasich mieszkańców. Uczestnicy odwiedzą najważniejsze historycznie miejsca i poznają interesujące fakty z przeszłości Westerplatte.


Jak dodaje Ewelina Latoszewska koordynująca działania MIIWŚ na rzecz zielonych inicjatyw, kierownik Działu Prawno-Administracyjnego MIIWŚ: Krajobraz półwyspu jest wyjątkowym przykładem przeobrażeń przyrody w wyniku celowej działalności człowieka. Był to proces rozpoczęty zazielenianiem terenu w celu ochrony jego linii brzegowej, prowadzący do powstania funkcji kuracyjnych. Z kolei wybór tej lokalizacji na siedzibę Wojskowej Składnicy Tranzytowej doprowadził do określonych przeobrażeń – także roślinności, w ramach przygotowań do wojny. Na skutek niemieckich ataków we wrześniu 1939 r. dokonały się fundamentalne zmiany terenu. Powojenna działania takie jak rozbudowa portu oraz nowe zagospodarowanie, znacząco wpłynęły natomiast na kształt samego półwyspu oraz jego przestrzeń.

Bezpłatne spacery odbędą się:
- 20 października br. (dla grup szkolnych) w godz. 8:45, 10:05, 11:25, 14:00
- 23 października br. (dla osób dorosłych) w godz. 11:20 i 12:40.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież