Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 października 2021 14:43

altW ramach przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte. W spacerach wezmą udział uczniowie pomorskich szkół podstawowych oraz osoby dorosłe, w tym gdańscy seniorzy. Przedsięwzięcie jest kolejnym działaniem Muzeum na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej i realizowania zielonych inicjatyw przez Instytucję kultury.


Już po raz 6. obchodzony jest Dzień Krajobrazu, którego tegoroczne hasło brzmi: Otwarte krajobrazy. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a dokładnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Data 20 października została wybrana na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Główną ideą ustanowienia Dnia Krajobrazu jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, jak i inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań na rzecz najwyższej jakości krajobrazów.


W tym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu edukatorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadzą tematyczne spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte. 20 października 2021 r. do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone grupy szkolne klas 6-8 szkoły podstawowej. Natomiast 23 października br. na spacery na Westerplatte zaproszone zostały osoby dorosłe, zwłaszcza seniorzy, którzy pierwszego października obchodzili swoje święto.


Przygotowane przez Muzeum spacery są zarówno okazją do poznania historii Westerplatte – miejsca symbolicznego początku II wojny światowej, jak i przyjrzenia się znajdującej się tu przyrodzie. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć m.in. historyczne ślady widoczne do dziś w drzewostanie, jak i dowiedzą się o walorach przyrodniczych półwyspu, ze szczególnym uwzględnieniem wieku i struktury gatunkowej drzew półwyspu oraz jego ptasich mieszkańców. Uczestnicy odwiedzą najważniejsze historycznie miejsca i poznają interesujące fakty z przeszłości Westerplatte.


Jak dodaje Ewelina Latoszewska koordynująca działania MIIWŚ na rzecz zielonych inicjatyw, kierownik Działu Prawno-Administracyjnego MIIWŚ: Krajobraz półwyspu jest wyjątkowym przykładem przeobrażeń przyrody w wyniku celowej działalności człowieka. Był to proces rozpoczęty zazielenianiem terenu w celu ochrony jego linii brzegowej, prowadzący do powstania funkcji kuracyjnych. Z kolei wybór tej lokalizacji na siedzibę Wojskowej Składnicy Tranzytowej doprowadził do określonych przeobrażeń – także roślinności, w ramach przygotowań do wojny. Na skutek niemieckich ataków we wrześniu 1939 r. dokonały się fundamentalne zmiany terenu. Powojenna działania takie jak rozbudowa portu oraz nowe zagospodarowanie, znacząco wpłynęły natomiast na kształt samego półwyspu oraz jego przestrzeń.

Bezpłatne spacery odbędą się:
- 20 października br. (dla grup szkolnych) w godz. 8:45, 10:05, 11:25, 14:00
- 23 października br. (dla osób dorosłych) w godz. 11:20 i 12:40.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież