Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Premier niemalowany - archiwalna rozmowa z Tadeuszem Mazowieckim

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 kwietnia 2012 15:12

altZ  premierem Tadeuszem Mazowieckim  rozmawiają Marek Chorabik i Marek Formela. (Na podstawie zapisu z książki "NaGłos" Marka Formeli wydanej w 2002 roku przez Delta Press.)



- Na początku lipca 1989 roku Adam Michnik napisał artykuł "Wasz prezydent, nasz premier". Czy można powiedzieć, że tak to się zaczęło, czy też w momencie wyboru generała Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta, gdy okazało się, że układ PZPR-ZSL-SD nie jest taki stabilny?
Tadeusz Mazowiecki: Zaczęło się od artykułu Adama Michnika w "Gazecie Wyborczej", z którym to artykułem zresztą polemizowałem. Uważałem wówczas, że jest to jeszcze nie ten moment. Że trzeba się do tego przygotować, ale potem zmieniłem zdanie.(...)


- Czy traktował pan to jako wyzwanie dla siebie?
Tadeusz Mazowiecki: (...) w rozmowach jakie przeprowadzałem wówczas z Lechem Wałęsą, sugerowałem, żeby to on objął stanowiskom premiera i obiecywałem mu pełną pomoc w tym zakresie. Wałęsa wtedy tego stanowiska objąć nie chciał. Po jednodniowym namyśle powiedziałem mu, że jestem gotów tego się podjąć, ale nie będę malowanym premierem.(...) Uważałem również, że nie można również w tej sytuacji tworzyć rządu pomijając PZPR.(...) Kluczowe gałęzie aparatu były w rękach PZPR i ta partia musiała być do tego procesu wciągnięta.


- Premier niemalowany, czy pan to mówił rzeczywiście z taka intencją, skoro wicepremierem był Czesław Kiszczak. Był w tym pewien hazard czy wyrachowana gra polityczna?
Tadeusz Mazowiecki: Wicepremier Kiszczak był głównym uczestnikiem okrągłego stołu po tamtej stronie. Problem polegał na tym, żeby ludzie, którzy podjęli wówczas decyzje o rozmowach byli wciągnięci w proces przemian. (...)


- Czy cały rząd był lojalny wobec pana?
Tadeusz Mazowiecki: Był lojalny, choć może niespecjalnie aktywny (...) nie było żadnego puczu, ani jakichś prób w tym kierunku.(...) Krytycy mojego rządu zapominają, że po jego utworzeniu ówczesny prezydent Rumunii Nicolae Ceausescu rozesłał do wszystkich partii komunistycznych pismo domagające się interwencji w Polsce i że PZPR odpowiedziała negatywnie.


alt




- Pierwszym gościem zagranicznym, którego pan przyjął był szef KGB, generał Władimir Kriuczkow. Co to spotkanie dało?
Tadeusz Mazowiecki: (...) Kriuczkow był nie tylko szefem KGB, ale przedstawicielem kierownictwa ZSRR, przysłanym żeby zorientował się, co się w Polsce stało. Była to ważna rozmowa ogólnopolityczna. Bardzo ważne dla mnie było, żeby Michaił Gorbaczow i ludzie z jego otoczenia zrozumieli, że do tego żeby stosunki Polski z ZSRR nie rozwinęły się jakoś konfliktowo, oni  nie muszą mieć gwaranta w postaci rządów PZPR.(...)


- Gruba kreska była taką formułą polityczną, która miała pojednać współpracujący z panem aparat PZPR i zapewnić pokój społeczny. Na tej grubej kresce pana przeciwnicy wyładowują wiele swojej agresji politycznej wskazując na zamazanie odpowiedzialności.
Tadeusz Mazowiecki: Charakterystyczne jest, że to określenie zostało dobrze przyjęte, kiedy zostało wypowiedziane. Natomiast atak na to pojęcie rozpoczął się wiosną 1990 roku i trwa nadal do dzisiaj. Więc to jest sprawa wymagająca odkłamania. (...) Powiedziałem wtedy, że rząd dziedziczy pewną hipotekę, która będzie wpływać na okoliczności i że chcemy zaczynać od nowa, dlatego oddzielamy przeszłość grubą linią. (...) Nie usprawiedliwiam niczyich przestępstw, ani wyrządzonych krzywd, natomiast nowa Polska musi wszystkim zaoferować szansę bycia w niej. A nie podzielić Polaków na dwie kategorie obywateli.(...) Jeżeli chciało się przeprowadzić kraj przez ten trudny okres bez rozlewu krwi, bez puczów i wstrząsów, to tylko drogą pełnej ewolucji i w drodze uczciwego powiedzenia, że wszyscy Polacy są wprowadzeni w proces demokratycznego rozwoju.


- Jaki jest pierwszy dzień po tym jak przestaje się być premierem?
Tadeusz Mazowiecki: W moim przypadku (przegrane wybory prezydenckie w 1990 – red.) było tak, że sam złożyłem dymisję, ale praca rządu trwała nadal.(...) Mógłbym pozostać tylko wtedy, jeśli by było jasne, że nie jestem zderzakiem, który się za chwilę zdejmie. Odchodząc chciałem też pokazać, co to znaczy demokracja.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież