Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński zrezygnował we wtorek w zasiadania w Radzie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Był w niej przedstawicielem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radny Kacper Płażyński zastąpił w tym gremium przed niespełna rokiem wiceministra Jarosława Sellina.
Płażyński uważa, że podczas obchodów 39 rocznicy Sierpnia’80 Europejskie Centrum Solidarności „posłużyło po raz kolejny do tego, żeby w sposób bezpardonowy atakować polski rząd”.
- Niestety, aula Europejskiego Centrum Solidarności posłużyła po raz kolejny do tego, żeby w sposób bezpardonowy atakować polski rząd, tutaj nie było żadnej reakcji ze strony pana dyrektora Basila Kerskiego - powiedział Płażyński.
Radny uważa, że nie ma realnego wpływu na to w jaki sposób ECS wydatkuje swoje środki oraz wykonuje zadania przewidziane w regulaminie. Płażyński wyznał, że uznaje swoje stanowisko za „funkcję papierową”.
- Uznaję swoją funkcję członka Rady Europejskiego Centrum Solidarności jako jedynie funkcję papierową. Wedle statutu, to jest funkcja, która umożliwia mi praktyczną, realną kontrolę tego, w jaki sposób Europejskie Centrum Solidarności wydatkuje swoje środki i wykonuje swoje zadania przewidziane w regulaminie. Niestety, przy obecnym kierownictwie ECS, moja aktywność w tym wymiarze jest niemożliwa do zrealizowania. Nie chcąc uwiarygadniać swoim imieniem i nazwiskiem tej instytucji i tego, w jaki sposób jest ona w tej chwili zorganizowana i funkcjonuje, zdecydowałem, że opuszczę Radę Europejskiego Centrum Solidarności - oświadczył szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.
Płażyński poinformował o swojej decyzji prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz oraz wysłał list do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego.
– To upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć dzieli. Nie widzimy zasadności dalszego funkcjonowania naszych przedstawicieli i do odwołania zawieszamy ich w pracach Rady i Rady Historycznej ECS – napisali już w lutym br. w liście do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność”.
W 16-osobowej Radzie ECS ministerstwo kultury ma swoich przedstawicieli. Jej członkiem do 2018 r. był wiceminister Jarosław Sellin. Przedstawiciele NSZZ „S” Bogdan Biś i Roman Gałęzewski zostali z rady wycofani przez związek.
Przewodniczącym Kolegium Historyczno-Programowego ECS jest Bogdan Borusewicz. W kolegium Historyczno-Programowym ECS zasiadają m.in. profesorowie Grzegorz Berendt, Antoni Dudek, Jerzy Eisler, Andrzej Friszke, Cezary Obracht-Prondzyński i prof. Małgorzata Omilanowska.
– Patrząc na inne tego typu instytucje jak np. wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia czy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, gdzie mimo różnic udaje się łączyć a nie dzielić, nie widzimy takiej woli w Gdańsku. Ale w takiej formule finansowania, trybie podejmowania decyzji i przy obecnym kierownictwie w naszej ocenie nie ma najmniejszych szans, aby to zmienić – napisali związkowcy do Kerskiego.
Dlatego NSZZ „Solidarność” nie widząc zasadności dalszego funkcjonowania jego przedstawicieli w Radzie ECS i w Radzie Historycznej ECS, postanawił w lutym br. by zawiesić udział w ich pracach.
– Przypominamy, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w sierpniu 1980 roku i nieprzerwanie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest jedynym depozytariuszem, kontynuatorem i właścicielem swojego dziedzictwa, którego materialnym wyrazem jest miejsce narodzin „Solidarności” – historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej, a duchowym – Bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku – czytamy w liście podpisanym przez Piotra Dudę, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. List został 6 lutego br. przekazany Basilowi Kerskiemu.
Przypomnijmy, że w skład Rady ECS wchodzą przedstawiciele: prezydenta miasta Gdańska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność”, Fundacji Centrum Solidarności, Lecha Wałęsy oraz przewodniczący Kolegium Historyczno-Programowego.
Kompetencją tego gremium jest: zatwierdzanie planu strategicznego działania ECS i składanie wniosków do niego, ocena realizacji celów stawianych instytucji przez Statut, raz do roku podsumowywanie działalności ECS oraz odbieranie sprawozdania dotyczące działalności muzealnej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej wraz planem finansowym. Rada zatwierdza wydatki ECS.
ASG
- 05/09/2019 11:06 - Lipskie żniwa w Gdańsku - 10,5 miliona euro dywidendy
- 04/09/2019 15:11 - Kacper Płażyński: Gdańszczanie powinni wiedzieć na co wydawane są publiczne pieniądze
- 04/09/2019 15:05 - Lewica na Wybrzeżu walczy o Sejm, ale nie o Senat
- 03/09/2019 16:51 - „ESCAPE INTO ART” czyli twórcza integracja dla młodzieży
- 03/09/2019 14:24 - Navigare necesse est… jak żeglować bez celów? Bez punktów odniesienia? - List w obronie Gedanii
- 03/09/2019 10:04 - II wojna światowa w fotografii
- 03/09/2019 09:43 - Koralewski pyta o wywiad Dulkiewicz
- 02/09/2019 19:27 - Jesienne święto ogrodnicze
- 02/09/2019 16:39 - Dyżur organizacji pacjenckiej w pomorskim NFZ
- 02/09/2019 09:46 - Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939