W naszej, Polaków historii, mamy wiele historycznych punktów odniesienia.
Te punkty, te miejsca, są jak gwiazdy dla nawigatora, w bezkresie czasu i jak one wskazują nam drogę, aby w tej wędrówce pokoleń, tej drogi nie zagubić. Punkty te są również uświęcone naszymi zmaganiami z trudną historią, wielokroć śmiertelnymi zmaganiami w imię wolności, w imię godności w imię niepodległości i prawdy. To ich charakterystyczna cecha.
Jako Naród, w naszych dziejach daliśmy dowody, że nie szczędziliśmy krwi aby te święte miejsca, te punkty odniesienia na mapach historii, ocalić i ochronić za wszelką cenę dla przyszłych pokoleń. Naszym ojcom i naszym dziadom po wielokroć to się udawało. Chronili je jak bezcenne skarby, by mogły nadal wskazywać drogę ich dzieciom, dzieciom ich dzieci etc. Wiemy także sami, jak ważna jest taka ciągłość historii. Kultura - Colere, uprawa, dbanie i pielęgnowanie, Kultura - ciągłość i by społeczeństwo mogło rozwijać delikatną tkankę kultury, przekazując sobie jej symbole i spuściznę pokoleń.
Są społeczeństwa, których wojna nie okaleczyła w takim stopniu jak nas Polaków. Rozbijając naszą rzeczywistość i dorobek naszej kultury materialnej, ale co gorsza niematerialnej, na miliony szklanych okruchów.
"Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny"
Jeśli ograniczymy się do bliskich okolic naszego miasta, to śmiało można powiedzieć, że takimi miejscami dla naszego Gdańska są Westerplatte, Poczta Polska i Legenda Gdańska - Gedania, w Dolnym Wrzeszczu przy ul. Kościuszki zwana też „Polską w Gdańsku”.
Trzy miejsca nierozerwalnie i już na zawsze związane z Gdańskiem. Trzy miejsca – trzy punkty odniesienia, z których każdy wskazuje nam drogę – sposób postępowania w momentach próby.
Bohaterowie tych miejsc zdali okrutny egzamin. Bronili swych miejsc – punktów odniesienia. Swych placówek, stadionów, kościołów, flag, prawa do bycia Polakiem, do gry w piłkę, do roznoszenia listów, do oddania życia za ojczyznę. Prawa do bycia wolnym, nie poprzez kiczowaty nadęty, przymiotnik dodany do dumnego Miasta Gdańska, ale wolny wolnością serca i ducha a nie Freie Stadt Danzig. Po prostu Gdańsk.
Na szczęście my, nie musimy robić aż tak wiele, opadł bitewny pył – wystarczy, że przypomnimy sobie właśnie teraz o tych punktach odniesienia i nie pozwolimy popaść im w niepamięć.
Z troską pozbieramy okruchy i złożymy z nich i z ich pomocą mozaikę wartości, które w testamencie pozostawili nam ONI. Poskładamy te punkty odniesienia i użyjemy ich w naszej codziennej Gdańskiej nawigacji przez dzisiejsze życie. Są to okruchy cegieł, orzełków, stare fotografie, wypłowiała koszulka sportowa… podpalony budynek klubu, rozpadający się od 10 lat pomnik z prochami pomordowanych ze Stutthofu, przysypany „gruzem na inwestycje”, łańcuchy na bramie na historyczne boisko… przysypane gruzem hipokryzji.
Obrońmy je – przed nami samymi. Przed naszą niechęcią, niezrozumieniem, obojętnością, brakiem empatii, niewiedzą, zachłannością, małością, zacietrzewieniem a czasem przed naszą głupotą. Poskładajmy to w całość. Obronimy je przed amnezją historyczną z urzędu.
Niech w każdym z tych trzech historycznych miejsc, spełnia się jego symboliczna powinność, nadana przez Boga i historię, zgodnie z tego miejsca, symboliczną funkcją drogowskazu i przypominania wartości.
A na Gedanię przy ul. Kościuszki w Gdańsku, niech powróci sport, piłkarskie zmagania i śmiech młodych – niech powróci Legenda Gdańska. Sportowe miejsce- pomnik Gedanistów – GEDANIA, bo taka jest powinność nasza wobec tych, którzy za Pocztę Polską, Gdańską Placówkę na Westerplatte i Gedanię ginęli.
Spełnijmy ich testament. NIECH POWRÓCI TU NA BOISKO GEDANII SPORT.
Zapraszamy na ostatnią rozprawę sądową, dotyczącą historycznych terenów GEDANII przy ul. Kościuszki w Dolnym Wrzeszczu.
Rozprawa odbędzie się w ten czwartek 05. 09. 2019 o godzinie 11. 00 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 30/34 SALA 331.
przyjdź, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY.
Korab Gdański
- 05/09/2019 11:52 - "Jeden pas, jedna droga"? - śledztwo na AWFiS
- 05/09/2019 11:06 - Lipskie żniwa w Gdańsku - 10,5 miliona euro dywidendy
- 04/09/2019 15:11 - Kacper Płażyński: Gdańszczanie powinni wiedzieć na co wydawane są publiczne pieniądze
- 04/09/2019 15:05 - Lewica na Wybrzeżu walczy o Sejm, ale nie o Senat
- 03/09/2019 16:51 - „ESCAPE INTO ART” czyli twórcza integracja dla młodzieży
- 03/09/2019 13:13 - Płażyński rezygnuje z Rady ECS. Nie chce funkcji papierowej
- 03/09/2019 10:04 - II wojna światowa w fotografii
- 03/09/2019 09:43 - Koralewski pyta o wywiad Dulkiewicz
- 02/09/2019 19:27 - Jesienne święto ogrodnicze
- 02/09/2019 16:39 - Dyżur organizacji pacjenckiej w pomorskim NFZ