Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr... Jarosław Sellin: Zacznijmy siebie lepiej rozumieć » Z dr. Jarosławem Sellinem, historykiem, posłem PiS, byłym dziennikarzem tygodnika "Młoda Polska” TVP... Premier Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności Tygodnika "Sieci" » Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i komentarze, które - jak co roku - dotarły do nas w związk... Współpraca MIIWŚ i WFOŚiGW - historia połączona z działaniami na rzecz... » 11 stycznia podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 24 września 2021 15:23

Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski


- Za rok będzie stulecie Klubu Sportowego Gedania, ważnego dla Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku. Są miejsca i nazwy symboliczne. Do takich należy powstały 15 sierpnia 1922 roku Klub Sportowy Gedania, którego tereny przedstawia smutny widok, pobojowisko. Dlaczego nie ma w Gdańsku ulicy, alei lub placu imienia Gedanii, czy imienia Pokoleń Gedanii?
Piotr Gierszewski: Pojawiła się w Gazecie Gdańskiej taka inicjatywa. Myślałem o tym. Nie rozmawialiśmy jeszcze na klubie. Moim zdaniem powinna być ulica Pokolenia Gedanii najpierw, a potem Pokolenia Lechii Gdańsk. Nie chcę deprecjonować w żaden sposób osiągnięć i symboli naszej Lechii Gdańsk. Oba kluby zasłynęły osiągami sportowymi, pracą z młodzieżą, angażowaniem się po stronie wolności, czy to przeciwko reżimowi narodowego socjalizmu, czy, jak Lechia i jej kibice w stanie wojennym i w manifestacjach patriotycznych. Gedania to kawał pięknej, tragicznej polskiej historii w Gdańsku. Zasługuje nie tylko na jeden pomnik przy ul. Kościuszki, ale chociażby na swoją aleję, czy ważną komunikacyjnie ulicę. To nasz najstarszy gdański klub. W Gdańsku najpierw była Gedania, potem Lechia Gdańsk. Nikt z lechistów się na to nie obrazi. Byli zawodnicy, trenerzy, działacze "Gedanii" i my, czyli niektórzy gdańscy radni organizują obchody rocznicy utworzenia klubu.


- Historia, polskość, bohaterstwo. Przez lata stadion klubu prezentował się opłakanie. Były dziwne gry wokół atrakcyjnego terenu we Wrzeszczu. To wstyd dla Gdańska, jak już dwie dekady to miejsce wygląda.
Piotr Gierszewski: Gdańszczanie wiedzą, czym była Gedania. Cóż, sam biję się w piersi, że zabrakło wytrwałości. Jest wielki wstyd patrząc na to co się działo i co się dzieje wokół terenów Gedanii. Klub nie prowadzi działalności jak niegdyś, ale o klubie mówi Polska. Rodacy widzą, że w Gdańsku walczy się z szyldem zasłużonego klubu. I nie rozumieją, dziwią się. Może i nie wiedzą jakie są szczegóły sporu, ale widzą, że są tacy, którym zależy na wygumkowaniu Gedanii z pamięci i z przestrzeni publicznej. Miał pozostać tylko symbol w postaci pomnika przy ul. Kościuszki 75 gedanistów zamordowanych przez sługi reżimu hitlerowskiego po wybuchu II wojny światowej lub prześladowanych za kultywowanie polskości. Przecież to także teren przyległy do polskiej, od stu lat, parafii św. Stanisława Biskupa.

alt


- Ostało się owe niewielkie miejsce pamięci z tablicą gedanistów i spoczywającą pod pomnikiem pół wieku ziemią z miejsc uświęconych krwią, na martwym terenie sportowym z dawnym stadionem.
Piotr Gierszewski: To jedyny pomnik w Polsce, do którego dojście jest utrudnione, nie można swobodnie wejść, zapalić zniczy. Interweniowałem w tej sprawie. Pomnik w prywatnej przestrzeni dewelopera, ale należy do nas wszystkich. Nie można trzymać pomnika za ogrodzeniem, za kratami. Powinno być przez całą dobę dojście, w żadnym razie nie może być on uwięziony. W końcu to dzięki organom centralnym jest szansa, że Gedania w przestrzeni publicznej pozostanie. Nas, czyli Gdańsk, będzie stać na godną ulicę Pokoleń Gedanii Gdańsk na mapie miasta. Jestem przekonany, że na uroczystości nadania imienia pojawią się kibice Lechii Gdańsk, a także innych klubów, większych, mniejszych, których losy były różne, Stoczniowca, Polonii, Wybrzeża, Jaguara.


- Pomnik, symbol to też edukacja. Ta patriotyczna i historyczna. Mija trzy tygodnie nowego roku szkolnego. Jak się potoczyły losy działek przeznaczonych na edukację w południowych dzielnicach Gdańska?
Piotr Gierszewski: Tak namieszano ze szkołą w Kokoszkach, było tyle procesów, które Miasto przegrało, a w sumie wygrało, wykorzystując nie tyle kruczki prawne, co nie egzekwując werdyktów i orzeczeń... Była minister Anna Zalewska przyblokowała decyzję o zwrocie szkoły do Miasta. Wydane zostało rozporządzenie prezydent Gdańska, przedłużające o kolejne lat 9 najem, pierwotnie zapisany na lat 6, szkoły w Kokoszkach. Bez uchwały Rady Miasta, bez zgody radnych, gdyż spółka z o.o. uzyskała status organizacji pożytku publicznego przed terminem zwrotu szkoły do Miasta.


- Dwie nowe szkoły powstaną w Pieckach-Migowo i na Południu. Szkoły, jak ta przy ul. Azaliowej, mają być prowadzone przez podmioty prywatne, nie samorządowe.
Piotr Gierszewski: Będą to także szkoły publiczne. Sprawa szkoły na Kokoszkach nauczyła nas i nauczyła urzędników, że nie przekazuje się budynków. Nie da się iść drogą, jaką obrała fundacja i spółka z o.o. w Kokoszkach. Formuła przekazania gotowego, nowego budynku zbudowanego za pieniądze mieszkańców, wraz z rynkiem usług, czyli obwodem szkolnym, się wyczerpała. Obecna procedura z przygotowaniem działek i inwestycji jest do zaakceptowania. Miasto wchodzi i daje grunt w użytkowanie, czy to na Migowie, czy przy ul. Srebrnej. To podmiot niepubliczny, a nie Miasto, nie my, ma wybudować publiczną szkołę - za swoje, czy za granty, którą będzie zarządzał. Oczywiście czerpał będzie z tego profity, bo jak się okazuje na edukacji, jak i na opiece zdrowotnej, można nieźle zarobić. Ale najpierw trzeba wyłożyć pieniądze, a nie zaczerpnąć je z portfeli gdańszczan. To jest sukces, tych którzy zwracali uwagę, że by działać pozytywnie trzeba reguły jasno ustalić i umówić się od A do Z co i jak ma i do kiedy wyglądać.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież