Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 24 września 2021 15:23

Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski


- Za rok będzie stulecie Klubu Sportowego Gedania, ważnego dla Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku. Są miejsca i nazwy symboliczne. Do takich należy powstały 15 sierpnia 1922 roku Klub Sportowy Gedania, którego tereny przedstawia smutny widok, pobojowisko. Dlaczego nie ma w Gdańsku ulicy, alei lub placu imienia Gedanii, czy imienia Pokoleń Gedanii?
Piotr Gierszewski: Pojawiła się w Gazecie Gdańskiej taka inicjatywa. Myślałem o tym. Nie rozmawialiśmy jeszcze na klubie. Moim zdaniem powinna być ulica Pokolenia Gedanii najpierw, a potem Pokolenia Lechii Gdańsk. Nie chcę deprecjonować w żaden sposób osiągnięć i symboli naszej Lechii Gdańsk. Oba kluby zasłynęły osiągami sportowymi, pracą z młodzieżą, angażowaniem się po stronie wolności, czy to przeciwko reżimowi narodowego socjalizmu, czy, jak Lechia i jej kibice w stanie wojennym i w manifestacjach patriotycznych. Gedania to kawał pięknej, tragicznej polskiej historii w Gdańsku. Zasługuje nie tylko na jeden pomnik przy ul. Kościuszki, ale chociażby na swoją aleję, czy ważną komunikacyjnie ulicę. To nasz najstarszy gdański klub. W Gdańsku najpierw była Gedania, potem Lechia Gdańsk. Nikt z lechistów się na to nie obrazi. Byli zawodnicy, trenerzy, działacze "Gedanii" i my, czyli niektórzy gdańscy radni organizują obchody rocznicy utworzenia klubu.


- Historia, polskość, bohaterstwo. Przez lata stadion klubu prezentował się opłakanie. Były dziwne gry wokół atrakcyjnego terenu we Wrzeszczu. To wstyd dla Gdańska, jak już dwie dekady to miejsce wygląda.
Piotr Gierszewski: Gdańszczanie wiedzą, czym była Gedania. Cóż, sam biję się w piersi, że zabrakło wytrwałości. Jest wielki wstyd patrząc na to co się działo i co się dzieje wokół terenów Gedanii. Klub nie prowadzi działalności jak niegdyś, ale o klubie mówi Polska. Rodacy widzą, że w Gdańsku walczy się z szyldem zasłużonego klubu. I nie rozumieją, dziwią się. Może i nie wiedzą jakie są szczegóły sporu, ale widzą, że są tacy, którym zależy na wygumkowaniu Gedanii z pamięci i z przestrzeni publicznej. Miał pozostać tylko symbol w postaci pomnika przy ul. Kościuszki 75 gedanistów zamordowanych przez sługi reżimu hitlerowskiego po wybuchu II wojny światowej lub prześladowanych za kultywowanie polskości. Przecież to także teren przyległy do polskiej, od stu lat, parafii św. Stanisława Biskupa.

alt


- Ostało się owe niewielkie miejsce pamięci z tablicą gedanistów i spoczywającą pod pomnikiem pół wieku ziemią z miejsc uświęconych krwią, na martwym terenie sportowym z dawnym stadionem.
Piotr Gierszewski: To jedyny pomnik w Polsce, do którego dojście jest utrudnione, nie można swobodnie wejść, zapalić zniczy. Interweniowałem w tej sprawie. Pomnik w prywatnej przestrzeni dewelopera, ale należy do nas wszystkich. Nie można trzymać pomnika za ogrodzeniem, za kratami. Powinno być przez całą dobę dojście, w żadnym razie nie może być on uwięziony. W końcu to dzięki organom centralnym jest szansa, że Gedania w przestrzeni publicznej pozostanie. Nas, czyli Gdańsk, będzie stać na godną ulicę Pokoleń Gedanii Gdańsk na mapie miasta. Jestem przekonany, że na uroczystości nadania imienia pojawią się kibice Lechii Gdańsk, a także innych klubów, większych, mniejszych, których losy były różne, Stoczniowca, Polonii, Wybrzeża, Jaguara.


- Pomnik, symbol to też edukacja. Ta patriotyczna i historyczna. Mija trzy tygodnie nowego roku szkolnego. Jak się potoczyły losy działek przeznaczonych na edukację w południowych dzielnicach Gdańska?
Piotr Gierszewski: Tak namieszano ze szkołą w Kokoszkach, było tyle procesów, które Miasto przegrało, a w sumie wygrało, wykorzystując nie tyle kruczki prawne, co nie egzekwując werdyktów i orzeczeń... Była minister Anna Zalewska przyblokowała decyzję o zwrocie szkoły do Miasta. Wydane zostało rozporządzenie prezydent Gdańska, przedłużające o kolejne lat 9 najem, pierwotnie zapisany na lat 6, szkoły w Kokoszkach. Bez uchwały Rady Miasta, bez zgody radnych, gdyż spółka z o.o. uzyskała status organizacji pożytku publicznego przed terminem zwrotu szkoły do Miasta.


- Dwie nowe szkoły powstaną w Pieckach-Migowo i na Południu. Szkoły, jak ta przy ul. Azaliowej, mają być prowadzone przez podmioty prywatne, nie samorządowe.
Piotr Gierszewski: Będą to także szkoły publiczne. Sprawa szkoły na Kokoszkach nauczyła nas i nauczyła urzędników, że nie przekazuje się budynków. Nie da się iść drogą, jaką obrała fundacja i spółka z o.o. w Kokoszkach. Formuła przekazania gotowego, nowego budynku zbudowanego za pieniądze mieszkańców, wraz z rynkiem usług, czyli obwodem szkolnym, się wyczerpała. Obecna procedura z przygotowaniem działek i inwestycji jest do zaakceptowania. Miasto wchodzi i daje grunt w użytkowanie, czy to na Migowie, czy przy ul. Srebrnej. To podmiot niepubliczny, a nie Miasto, nie my, ma wybudować publiczną szkołę - za swoje, czy za granty, którą będzie zarządzał. Oczywiście czerpał będzie z tego profity, bo jak się okazuje na edukacji, jak i na opiece zdrowotnej, można nieźle zarobić. Ale najpierw trzeba wyłożyć pieniądze, a nie zaczerpnąć je z portfeli gdańszczan. To jest sukces, tych którzy zwracali uwagę, że by działać pozytywnie trzeba reguły jasno ustalić i umówić się od A do Z co i jak ma i do kiedy wyglądać.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież