Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 23 listopada 2016 07:24

Pomimo że Dzień Pracownika Socjalnego przypada 21 listopada w Gdańsku obchody tego święta rozciągnięte zostały na dwa dni. 22 listopada w Europejskim Centrum Solidarności pracownicy socjalni mieli możliwość spotkania się z władzami lokalnymi. Ponadto czternastu pracowników za swoją ciężką, ale niezwykle potrzebną, pracę zostało uhonorowanych medalami Prezydenta Miasta Gdańska.


Dzień Pracownika Socjalnego to święto wszystkich pracowników służb społecznych, które weszło w życie mocą ustawy z 1990 roku, zaś obchodzone jest 21 listopada. Jest to dzień wolny od pracy dla pracowników socjalnych, a państwowe obchody, podczas których pracownicy spotykają się z przedstawicielami władz lokalnych, to wieloletnia tradycja podtrzymywana w całym kraju. W Gdańsku obchody Dnia Pracownika Socjalnego odbyły się w tym roku 22 listopada. W Europejskim Centrum Solidarności pracownicy, m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, spotkali się, by wspólnie świętować swój dzień, a właściwie, jeśli chodzi o Gdańsk, dwa dni.


Pracownik socjalny to funkcja niezwykle odpowiedzialna i trudna. Ludzie, którzy związali swoją karierę z tą dziedziną, mają za zadanie nieść pomoc innym ludziom. Nie jest to tylko wsparcie finansowe, ale także mentalne i duchowe. Jednocześnie pracownicy socjalni muszą zadbać o to, by ich podopieczni mogli się usamodzielnić, gdyż zadaniem pracowników socjalnych absolutnie nie jest wyręczanie. Znalezienie "złotego środka" w tej materii jest zadaniem skomplikowanym i wymaga od pracowników umiejętności panowania nad własnymi emocjami. Niektóre jednostki socjalne zajmują się także doraźną pomocą mieszkańcom w razie sytuacji kryzysowej, którą jest np. powódź. Cała "branża" socjalna jest złożonym "organizmem", który ma za zadanie maksymalnie pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Może mieć ona charakter jednorazowy, doraźny lub długofalowy. Ten zawód to nie tylko praca, to także misja, która ma na celu wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej, niezależnie od jej przyczyny.


alt


- Wyczytałam w jakimś kalendarzu, że 21 listopada to Dzień Życzliwości i pomyślałam sobie, że coś w tym jest. Nieprzypadkowo chyba skojarzono to z Dniem Pracownika Socjalnego, bo trzeba powiedzieć, że tej życzliwości potrzeba nam bardzo dużo. Nam, którzy jesteśmy kierowani do osób, które nie zawsze są miłe i sympatyczne, ale na pewno zawsze potrzebujące naszego wsparcia - powiedziała Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Ponieważ jestem [dyrektorem MOPR red.] relatywnie krótko, trochę nieco ponad trzy miesiące, to nie wszystko udało mi się poznać, nie wszystkich spraw dotknąć, natomiast trzy miesiące to wystarczająco dużo, by nabrać przeświadczenia i doświadczenia, że w strukturach gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pracuje bardzo wielu wspaniałych ludzi, bez których to, czym dzisiaj Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest, nie byłby i te formy pomocy, której udziela, nie miałyby tak wspaniałego wymiaru.


Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku podkreśliła jak ważne jest wypracowanie samodzielności u podopiecznych ośrodka.

- To co mamy robić to nie wyręczać, nie prowadzić za rękę, nie ciągnąć i nie pchać, ale uzdatniać do samodzielności - powiedziała Małgorzata Niemkiewicz. - Choć czasem mamy zakusy takich nadopiekuńczych, nadtroskliwych rodziców i mamy tendencje do tego, by tych naszych podopiecznych "ciągnąć czasem za uszy", to jednak to, co powinniśmy robić, to dawać samodzielność. To takie mądre, rodzicielskie podejście, które wychowuje do życia dla innych.


Podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego prezydent Paweł Adamowicz wręczył zasłużonym pracownikom medale Prezydenta Miasta Gdańska. Wyróżnieni zostali: Dariusz Brodacki, Marta Grala, Kazimierz Kaszubowski, Mariola Klosskowska, Aleksandra Konkol, Jolanta Kreft, Barbara Kulesza, Teresa Łukaszewicz, Sylwia Mrowińska, Agnieszka Pawłowska, Aleksandra Rutkowska, Marta Sobocińska, Małgorzata Trościańczyk-Tobolska i Danuta Podogrodzka-Oleńko.


alt


alt


Prezydent Paweł Adamowicz to Honorowy Pracownik Socjalny Miasta Gdańska. Prezydent Gdańska powiedział, że jest także wolontariuszem, który prywatnie zajmuje się sytuacją kilku gdańskich rodzin. Paweł Adamowicz przyznał, że jego współpraca z podopiecznymi nie jest wolna od błędów.

- Jak to w życiu bywa odniosłem parę spektakularnych porażek. Jedna pani powinna już zdać maturę, a jeszcze jej nie zdała. Inny pan mógł podejmować legalną pracę, a nie podjął jej, pomimo zaangażowania dyrektora Budnika [Roland Budnik - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy red.] - powiedział Paweł Adamowicz.

Jednocześnie prezydent Gdańska może pochwalić się sukcesami, ponieważ jedna z jego podopiecznych w przyszłym roku, jako pierwsza osoba z tej rodziny, zdobędzie wyższe wykształcenie z tytułem magistra zarządzania.


alt


Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Gdańsku stały się okazją do "awansu" prezydenta Gdańska - Paweł Adamowicz uzyskał status Specjalisty Pracy Socjalnej, co spotkało się z aplauzem publiczności i lekkim zawstydzeniem prezydenta.


W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się nie tylko część oficjalna obchodów Dnia Pracownika Socjalnego - przygotowano także atrakcje takie jak występ Kabaretu Zachodniego oraz warsztaty z baristą. Ponadto każdy z pracowników socjalnych otrzymał specjalny bon o wartości 60 zł, który mógł przeznaczyć np. na wypicie kawy w jednej z gdańskich kawiarni.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież