Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jest nowe otwarcie, ale konieczne są zmiany taktyki negocjacyjnej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 11:53

Od godziny 19 w niedzielę przez trzy godziny trwały dalsze negocjacje między stroną rządową i związkami reprezentującymi nauczycieli. Propozycje rządowe zostały odrzucone przez dwie centrale związkowe ZNP i FZZ a NSZZ „Solidarność”, a właściwie władze oświatowej „Solidarności”, je przyjęła.


Beata Szydło, która odniosła niespodziewany polityczny sukces, w obliczu największego od blisko trzech dekad strajku w oświacie obwieściła, że bardzo się cieszy, że „Solidarność” przyjęła propozycje rządową. Czy związkowcy podzielają jej radość? Część związkowców m.in. z Poznania, Wrocławia, Głogowa, Torunia i Olsztyna, a także w Regionie Gdańskim chce strajku i domaga się odwołania przewodniczącego oświatowej „Solidarności” i radnego PiS Ryszarda Proksy. Jutro w Gdańsku obradować będzie międzyregionalna sekcja związku.


Dla Gazety Gdańskiej komentuje Wojciech Książek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego i wiceminister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (1997-2001):

Główna oś sporu wiodła wokół kwestii podwyżek. Strona rządowa proponowała 14,6 proc. (już było 5 proc. i kolejne 9,6 proc. we wrześniu br.). Trudno mówiąc o satysfakcji po latach zapaści. Na dodatek mamy w szkołach nazbyt pośpiesznie wprowadzaną zmianę systemu oświaty wracającą do modelu 8+4. Trudno się dziwić nauczycielom, że oto słysząc o kolejnych sukcesach makroekonomicznych, o kolejnych transzach i nomem omen „Piątkach z plusem” zwrócili uwagę na problemy swego środowiska.

Wieloletnie zaniedbania w oświacie trzeba redukować tu pełna zgoda. Spór z rządem, a właściwie w naszych warunkach prawnych z dyrektorami szkół, którzy są pracodawcami choć nie dysponentami środków finansowych, zaczął się formalnie 21 stycznia tego roku. Było więc dwa miesiące na wypracowanie porozumienia. Byłoby, gdyby była wola też ze strony rządu. Niestety nadmiernie zwlekano z podjęciem negocjacji. W tym czasie niezadowolenie nauczycielskie, potęgowane poczuciem lekceważenia, rosło. Część nauczycieli jest niepewna co do swej pracy, część łata etat w kilku szkołach.

Komisje Międzyzakładowe związku, mające osobowość prawną, a nie sekcja krajowa, przed feriami zimowymi sformułowały pisma z żądaniami. Był czas rokowań i mediacji. Odbyły się referenda, w których większość nauczycielskich załóg na Wybrzeżu gdańskim opowiedziała się za strajkiem, który miałby się rozpocząć 8 kwietnia. Na pięć dni przed tym terminem do dyrektorów trafiły pisma informujące o planowanym strajku i powołaniu komitetów strajkowych.

Komisje Międzyzakładowe podjęły uchwały o czynnym strajku. Droga prawna jest otwarta. Decyzję podejmuje każdy z członków związku, decydując się, czy się podpisuje na liście strajkowej. Do tego świadom, że będzie mu potrącona część wynagrodzenia za strajk.

Porozumienie centralne nie kończy sporu zbiorowego. Ogłoszenie w mediach i zdjęcie z podpisania porozumienia musi być poparte decyzją formalną władz krajowych związku, odwołującą, zawieszającą ów spór zbiorowy, a taka jest przed nami.

Kilka komisji z woj. pomorskiego wyraziły negatywne stanowiska wobec stanu negocjacji i sposobu ich prowadzenia przez przewodniczącego Ryszarda Proksę. Ale przecież czas akcji strajkowej nie jest dobrym momentem na wewnętrzne przetasowanie. Są w związku różne zdania.

Porozumienie zawiera też pozytywne zapisy, czyli rząd podtrzymuje swoje propozycje dla nauczycieli: w sumie 14,6 proc. rewaloryzacji płac w dwóch transzach w 2019 roku, czyli w sumie w ujęciu rocznym 8,2 proc. To sporo poniżej naszych oczekiwań, ale jakiś postęp.

Rząd w zakresie odwrotu od wcześniejszych własnych decyzji spełnił część naszych oczekiwań. Mam na myśli odwrót o zmian w systemie oceniania nauczycieli. czyli powrót do przepisów dotyczących oceny pracy nauczyciela sprzed zmian MEN z września 2018 r. skrócenie ścieżki awansu zawodowego i zmniejszenie biurokracji. To jest głównie wycofanie zarządzeń resortu kierowanego przez minister Annę Zalewską.

Rząd nas zaskoczył w piątek prezentując dziennikarzom wykresy o nowym planie społecznym dla oświaty i zmianach w pensum. Tego wcześniej na negocjacyjnym stole nie było. Nagłe wpuszczenie nowego tematu wprowadziło spory niepokój. W porozumieniu ostatecznie się to nie znalazło. Na jego dopracowanie potrzeba jednak czasu. Mam nadzieję, że jest to dobre otwarcie. Konieczna jest korekta sposobu negocjacji ze strony rządu.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież