"Litania Wołyńska" w piątkowy wieczór w gdańskiej Bazylice pw. Św. Brygidy została nie zagrana a raczej wymodlona przez autora utworu profesora Muzycznej Akademii w Poznaniu Krzesimira Dębskiego. To był początek obchodów 80-rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Litania Wołyńska to wyjątkowa modlitwa. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, którego rodzice cudem ocaleli z Rzezi Wołyńskiej. Autorem słów jest Krzysztof Kołtun, który na wzór litanii do Matki Bożej przywołuje nazwy kresowych miejscowości, w których przez wieku żyli Polacy. Przypomniały o tym fragmenty wspomnień jednego z ocalonych mieszkańców Kisielina. Opisał jak w ciągu kilku lat wojny nacjonalistyczna ideologia zmieniła wielu Ukraińców i jak z życzliwych sąsiadów zamienili się w morderców. Choć nie wszyscy przystali na zło.
Krzesimir Dębski to wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 2 symfonie z chórami, 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe. Jego utwory były prezentowane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli i w Pasandenie, ale także w tak egzotycznych krajach, jak Meksyk, Indie, Korea. 80 % swojego czasu poświęca na twórczość, która jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Komponowanie to dla Krzesimira Dębskiego najważniejszy aspekt kariery muzycznej.
W piątkowy wieczór rzesze słuchaczy zapełniły bazylikę Św. Brygidy. Wśród nich byli m.in. poseł RP - Kacper Płażyński z małżonką, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, dr Marek Szymaniak - wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej i Michał Rzepiak, prezes Fundacji Pomorskich Kresowian w Gdańsku.
dr Marek Szymaniak - wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Krzesimir Dębski i Michał Rzepiak, prezes Fundacji Pomorskich Kresowian w Gdańsku
Litania Wołyńska wykonywana przez Orkiestrę Kameralną „Progress” oraz Chór „441 Hz” trwała ponad 27 minut jednak nastrój utworu powodował, że trwa głęboka modlitwa. Orkiestra grała, chór śpiewał a lektor czytał wyczytywał wszystkie ponad 100 zniszczone i spalone parafie rzymsko-katolickie na Kresach Wschodnich.
Kompozytor przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.
Po koncercie poprosiliśmy jeszcze raz Krzesimira Dębskiego o traumatyczne wspomnienia:
- Urodziłem się 10 lat po tragedii jednak przez dziesiątki lat w PRL-u słuchałem wspomnień moich rodziców i ich przyjaciół, którzy służyli w AK i przeżyli wojnę i terror stalinowski. 11 lipca 1943 roku, to czas Krwawej Niedzieli na Wołyniu. W tym dni nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach, by pozabijać Polaków zebranych na sumach. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź. 11 lipca 1943 roku znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. PO LATACH POSZUKIWAŃ SPOTKAŁEM ICH MORDERCĘ...
POPI
fot. muzeum1939.pl
- 15/07/2023 15:59 - Gedania - gdański wyrzut
- 13/07/2023 17:31 - Pomorskie szpitale - marszałek nie skąpi prezesom...
- 12/07/2023 08:53 - Parkingi szpitalne w Gdańsku
- 12/07/2023 08:43 - Gdańsk upamiętnił ofiary zbrodni na Wołyniu
- 11/07/2023 14:43 - Upamiętnienie mordu na Wołyniu w Muzeum II Wojny Światowej
- 10/07/2023 09:10 - W tygodniku „Sieci”: Tusk znów złapany na kłamstwie
- 10/07/2023 07:17 - Finansowe portfolio posła Rutki
- 08/07/2023 20:04 - Sztafeta Rowerowa JednoŚladami Andersa dotarła do Gdańska
- 08/07/2023 11:13 - Krajowa sieć kardiologiczna w województwie pomorskim
- 08/07/2023 11:05 - Projekt rezerwatu „Lasy Sopockie” - Wbrew potrzebom społecznym?