Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kazimierz Koralewski: Hucpa w radzie wokół fuzjii...

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lutego 2022 19:31

Z Kazimierzem Koralewskim, radnym Gdańska, szefem Kluby Radnych PiS w RMG, kupcem, wiceprezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. rozmawia Artur S. Górski


- W bursztynowym otoczeniu stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk gdańscy radni i politycy, głownie parlamentarzyści opozycyjni wobec rządu PiS i SP, wspierani przez specjalistów od biznesu i zarządzania, ruszyli do szturmu na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos. Nie pojawił się nikt z rządu, z zarządów koncernów, ani jeden poseł PiS. Czyżby siła argumentów powaliła intelektualnie część pomorskiego PiS i przekaz propagandowy oddało, nie bacząc na wagę tematu?
Kazimierz Koralewski: Temat fuzji Orlenu i Lotosu był omawiany wielokrotnie. Platforma Obywatelska i radni klubu Wszystko dla Gdańska pragnęli podniesienia wagi debaty, przez jednych nazywanej hucpą polityczną, prze innych odgrzewanym kotletem. Posłom PO, też Lewicy i Konfederacji, chodziło by na scenie samorządowej stworzyć wrażenie walczących o dobro gdańskie, że oni walczą o gdański Lotos, ba! O polski Lotos. Tyle, że my nie stracimy Lotosu. Chcieli, aby prezes Orlenu Daniel Obajtek podniósł rangę wydarzenia, stając w szranki dyskusji. Czy jałowe argumenty mają szansę w starciu z faktami? Krótkie oświadczenie wystarczy. Czy posłowie PiS mieli stanąć pod ścianą, wytykani jako nie broniący gdańskiego Lotosu? Przecież nawet szyld zostanie. Pozostaną tutaj wydatki sponsoringowe. Będzie korzyść dla Pomorza, jest dobra przyszłość dla rafinerii Lotos. Nowych udziałowców stać na dalsze inwestowanie, na kolejne etapy unowocześniania.


- Nie przekonamy się teraz...
Kazimierz Koralewski: Faktem jest, że PKN Orlen ma bardzo dobre wyniki, że jest dobra strategia Grupy Lotos. Widzimy spójność wizji przyszłości Grupy Lotos ze strategią przyjętą przez PKN Orlen. Po drugiej stronie jest co - jęk rozpaczy. Kto tak jęczy? Ci, którzy wyprzedawali majątek publiczny oraz ich uczniowie. Mentorzy obrońców niby zagrożonego stanu posiadania, potrafili w imię narzuconej, ideologicznej transformacji gospodarczej puszczać majątek publiczny za bezcen. Nie mieli skrupułów jedenaście lat temu aby spróbować sprzedać Lotos niemal każdemu, w tym i Rosjanom.


- Pamiętam nyskę z napisem „Polski Lotos” i europosła Jacka Kurskiego walczącego o polskość udziałów w gdańskim koncernie, zbierane podpisy pod wnioskiem o utrzymanie Lotosu w rękach polskich. Ale i rosyjską stację pali vis a vis wjazdu do gdańskiej rafinerii. Stacja jest dziś własnością austriackiego podmiotu, ale rosyjski przemysł wydobywczy ma w nim sporo do gadania. Nici interesów. Wprowadzanie jako PiS wahabitów do Gdańska, czyli giganta energetycznego, potentata w wydobyciu i przetwórstwie ropy naftowej, należącego do książąt z królewskiej rodziny Al Su’ud. Ich kupić nie można, ale na ile bezpieczna jest transakcja?
Kazimierz Koralewski: Dlaczego mielibyśmy się czuć zagrożeni udziałami Saudi Aramco. Cała Europa chce skroplonego gazu z Bliskiego Wschodu i ropy. Od lat były sygnały, że Saudyjczycy, chcący wejść na europejski rynek, że mają chęć na udziały w Rafinerii Gdańskiej, potem w Grupie Lotos. To faktycznie gigant, niezainteresowany działalnością detaliczną. Orlen i Saudi Aramco mają zapewniony długoterminowy kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy do rafinerii naszej tworzonej rodzimej multienergetycznej grupy. Saudyjczycy zawitali na rynek w części Europy, która do tej pory wydawała się być domeną dostarczycieli rosyjskich surowców.


- Interesów Rosnieftu. Mamy więc zderzenie dwóch państwowych gigantów: z Federacji Rosyjskiej, ze swymi planami, ambicjami i narzędziami politycznymi i Saudyjczyków z Aramco. Co się w Gdańsku i Płocku będzie działo za sprawą PiS! Bo przecież to nie prezes Obajtek wymyślił połączenie koncernów i wejście do gry Saudów, liderów wydobycia i przetwórstwa paliw, dysponujących dwubilionowym (w USD) portfelem, zdolnościami wydobywczymi równymi Rosji, ChRL i USA razem wziętych.
Kazimierz Koralewski: Obecnie ceny ropy naftowej wzrosły do poziomu najwyższego do siedmiu lat. Jest silne uzależnienie, nie tylko naszej, ale zachodniej i południowej części Europy od Rosji. Na nasz rynek przede wszystkim „wjedzie” 20 milionów ton surowej ropy rocznie z Arabii. Co sprawi, że będzie o 20 milionów ton rosyjskiej ropy mniej.

alt


- Transnieft rocznie dostarcza nitką „Przyjaźni” 36-40 milionów ton ropy do europejskich rafinerii.
Kazimierz Koralewski: Polska jest jednym z największych klientów odbioru rosyjskiej ropy naftowej w Europie. Na Kremlu nie strzeliły korki od szampana, gdy urzeczywistniła się polityka dywersyfikacji dostaw.


- Nikt nie zamyka nowoczesnego zakładu? Są liczne przykłady, że tak.
Kazimierz Koralewski: Sam przytoczyłem wyliczenie, że 30 zakładów rafineryjnych w Europie zaprzestało pracy, zostało zamkniętych, kilka oczekuje na inwestorów. Rafinerie europejskie pracują na 70 procent, ale polskie pracują prawie na 100 procent możliwości.


- Zmniejszamy zależność od rosyjskiej ropy poprzez "odwrócenie" kierunku rurociągu między Gdańskiem a Płockiem, będą długoterminowe dostawy. Co z podatkami? Będą w Płocku?
Kazimierz Koralewski: Będą w Gdańsku. Wpływy podatkowe z PIT są ważne, one rosną. Z CIT są znikome przy wielkim procesie inwestycyjnym, modernizacyjnym. Były ostatnio z Lotosu na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, po zakończeniu inwestycji. To jest też kwestia skali i magia liczb. Rosja ma na Bałtycku główne porty, które pompują ropę na tankowce dla rafinerii. Porty są zasilane przez wielką sieć rurociągów. Przypomnę, że pierwszy tankowiec z ropą z Arabii Saudyjskiej wszedł do Gdańska, do Naftoportu, w 2012 roku.


- Przywiózł 60 tysięcy ton ropy naftowej Saudi Extra Light z koncernu Saudi Aramco. Paradoksalnie w 1972 roku ekipa Edwarda Gierka miała rację budując port i rafinerię w Gdańsku przystosowane do odbioru i przerobu ropy rosyjskie i ropy arabskiej.
Kazimierz Koralewski: Miała miejsce w latach 70 intensywna współpraca z krajami Bliskiego Wschodu o orientacji socjalistycznej lub wprost związanych z blokiem wschodnim, jak Libia.


- Raczej z krajami tzw. ruchu państw niezaangażowanych, z Algierią, Egiptem, Indiami, a nawet do 1979 r. z Iranem.
Kazimierz Koralewski: Chodziło o wzajemną pomoc w relacjach z państwami tamtej „międzynarodówki”. W efekcie mamy instalacje, które mogą przerabiać arabską i rosyjską ropę i nie ma problemów technologicznych z zasiarczonym surowcem.


- Bo nie wyzbyliśmy się wszystkiego z długiej listy relatywnie nowoczesnych zakładów, zbudowanych za dewizy.
Kazimierz Koralewski: Nie będę żałował, że coś się jednak udało. I nas czeka sukces w Gdańsku i w Płocku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież