Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kazimierz Koralewski: Chcemy większego udziału mieszkańców w rządzeniu, nie wciągania miasta w konflikt

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 02 października 2019 07:39

Z Kazimierzem Koralewskim, wieloletnim gdańskim radnym z Klubu PiS, kandydatem do Sejmu z okręgu gdańskiego rozmawia Artur S. Górski


– Czy trzymające władzę centralą PiS jest na wojnie z samorządem terytorialnym, lub - jak twierdzi opozycja - ze społeczeństwem obywatelskim? Mówią o tym prezydenci Warszawy, Łodzi, Gdańska…
Kazimierz Koralewski: Nie mamy zamiaru ograniczać samorządów. Wręcz przeciwnie, chcemy większego udziału mieszkańców w rządzeniu, ich wpływu na podejmowane decyzje dotyczące ich lokalnych ojczyzn, dzielnic w których mieszkają. Promujemy inicjatywy obywatelskie, niestety zduszane przez radnych PO i ich sprzymierzeńców, jak choćby podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska…


– Na której stawały propozycje obywatelskie, chociażby petycja przeciwko budowie parkingu podziemnego na Podwalu Staromiejskim…
Kazimierz Koralewski: W Gdańsku jest poważny ruch obywatelski, dbający o zachowanie zabudowy i ducha miasta, o zrównoważony rozwój. Okazało się, że projekty uchwał - zaproponowane jako obywatelskie, są solą w oku rządzącej miastem koalicji. Podziemne parkingi w obszarze Starego Miasta niekorzystnie wpłyną na fundamenty budowli. Świadczą o tym uszkodzenia i pęknięcia kamienic oraz zabytkowych kościołów. Musimy powstrzymać proces zapadania się gruntów na obszarze starego Gdańska. Jednak usta pełne obywatelskości i haseł na plakatach nie przeszkadzały Koalicji Obywatelskiej zmielić postulaty i projekty uchwał obywatelskich.


– A może to PiS chce centralizować państwo, "zawładnąć" samorządami, bo to jest niezagospodarowany przez was obszar władzy?
Kazimierz Koralewski: Podobne opinie powtarzają się na forach naszych politycznych konkurentów. Odpowiadam, systematycznie rośnie udział podatków oraz subwencji w budżecie miasta Gdańska.


– Licząc 2018 do roku 2019 o 68 mln zł większy jest w miejskim budżecie tegoroczny udział w podatku dochodowym od osób fizycznych…
Kazimierz Koralewski: To oznaczałoby o 29 procent więcej. Większy jest wpływ do budżetu miasta z CIT, a subwencja z budżetu państwa jest wyższa rok do roku o 15 procent. Dodatkowe pieniądze są przeznaczane z centrali na inwestycje, na infrastrukturę. Widać, że rząd troszczy się i pomaga samorządom.


– Mimo to na Pomorzu współpraca rządu i samorządów różnie się układa. W czym należy upatrywać faktu, że jedne samorządy potrafią współpracować, inne nie. PiS w pomorskich samorządach nie rządzi. Gdańsk i Sopot mają ambicje liderowania opozycji w skali kraju?
Kazimierz Koralewski: W moim przekonaniu nie Gdańsk i nie Sopot, ale ich włodarze takie ambicje przejawiają. Prowadzą swoje gry polityczne. Warstwa polityczna, czyli liderzy Koalicji tak zwanej Obywatelskiej i ich sojusznicy, walczy o polityczne przetrwanie. Ona broni ostatniej swej reduty pod pozorem samorządności. Tym samym władze Gdańska wciągają miasto w konflikt polityczny. Wmawiając przy tym Gdańszczanom, że są inni niż reszta społeczeństwa, bardziej wyczuleni na wolność, że mają odmienne poglądy niż reszta Polski. Przy okazji, w dość konserwatywnym społeczeństwie, oferując skręt w lewo. Widzimy zaś, że w Polsce wiatr historii sprzyja prawicy…


– W lewo? To PiS zagospodarowało pakietami socjalnymi lewicowe postulaty…
Kazimierz Koralewski: Mam na myśli sferę obyczajową, etyczną, światopoglądową. W Gdańsku i w jego okolicach wieje wiatr lewicowy, liberalny, czy nawet libertyński. Tak przynajmniej może się wydawać patrząc na poczynania gdańskich władz i inicjatywy, którym one patronują, na rozmaite parady i eventy.


– Nieświadomie mobilizując elektorat konserwatywny w kraju. Mamy „piątą kolumnę” PiS w wydaniu ekipy prezydent Aleksandry Dulkiewcz?
Kazimierz Koralewski: Nie, nie do końca. Mamy sukcesy nie dzięki „piątej kolumnie”, ale każdemu, kto nam sprzyja oczywiście gratulujemy (śmiech). Mamy tutaj samoobronę, wykształconych przez ćwierć wieku we własnym gronie, elit politycznych. Po werdyktach wyborców, poczynając od 2015 roku, doszły one do wniosku, że by przetrwać w polityce pod jakimś szyldem, muszą się przeformować. Poszukiwania szyldu trwają. Wpływ PO zmalał, po ruchu imienia Palikota nie ma śladu, Nowoczesna się zakopała. Szukają więc innej platformy, bardziej lewicowej, libertyńskiej.


– Kreując konflikt między samorządem a rządem?
Kazimierz Koralewski: Rząd wyciąga rękę, nie ogranicza finansowania samorządów. Samorząd gdański te pieniądze bierze, ale jednocześnie krzyczy „mało!”. W założeniach do budżetu miasta prezydent Dulkiewicz stwierdziła, że ulgi w podatkach spowodują spadek dochodów miasta, więc zakłada ona obcięcie wydatków, w tym na edukację. Mimo, że w ostatnich czterech latach wpływy do budżetu miasta znacząco wzrosły z PIT i z CIT.

alt


– Od 1 października podatek PIT wynosi, według pierwszej skali podatkowej, 17 procent, a nie 18 procent. Jest od dwóch miesięcy zerwy PIT dla młodych. To powinno cieszyć liberałów, programowo głoszących zmniejszenie obciążeń fiskalnych…
Kazimierz Koralewski: Te skargi na malejące podatki są kuriozalne. Przypomnę, że wiosną władze samorządowe, miejskie i wojewódzkie, wspierały strajk nauczycieli, zagrzewały i zachęcały do eskalacji…


– Strajk był podjęty w słusznej trosce o płace i jakość kadr…
Kazimierz Koralewski: A w tej chwili jest jęk, że samorząd ponosi koszty, bo musi podnieść dodatki i płace nauczycielom. Edukacja jest finansowana w części przez państwo, w części przez gminę. Mamy więc nie koalicję obywatelką, ale koalicję obłudy.


– Samorządy poniosły koszty zmiany systemu edukacji…
Kazimierz Koralewski: Reforma edukacji była konieczna i postulowana i popierana przez większość społeczeństwa. Była w programie PiS. I się dokonała. Traktuję ją jako inwestycję, aby nasza młodzież była na wyższym poziomie edukacyjnym. Mam nadzieję że ten system ów poziom poprawi.


- Ocenę, nomen omen, odkładam na później. Tymczasem 4 czerwca i 30 sierpnia tego roku burmistrzowie i prezydenci miast przestrzegali przed centralizacją państwa oraz ograniczaniem możliwości finansowych samorządów terytorialnych, postulowali zastąpienie wojewody izbą audytu samorządowego, weto samorządowe itd., czyli 21 tez samorządowych…
Kazimierz Koralewski: To próba zamydlenia oczu wyborcom, by przetrwać i poszukać nowej bazy, nowego pomysłu na politykę. Spójny program PiS miażdży te postulaty, które można sprowadzić do budowania Polski dzielnicowej, w której samorządy i regiony przejmują finansowanie, część zadań policji, a nawet część polityki zagranicznej. W tej wizji państwo jest fasadą, słabym organizmem, dysponującym rachityczną armią, policją krajową, częścią wymiaru sprawiedliwości. Polska byłaby państwem dzielnicowym.


– Opozycja reaguje na obsesję centralistyczną PiS…
Kazimierz Koralewski: Jesteśmy wolni od tej obsesji. Wyborcy dostrzegają potrzebę silnego państwa. Taki jest wymóg sytuacji międzynarodowej. Chcemy być traktowani poważnie, tak jak przystało na dumny naród, który ma niebanalną rolę w Europie. Chcemy wpływać na zmiany w Europie. Nie jesteśmy quasi kolonią i rezerwuarem taniej siły roboczej. Nie ma zgody na erozję naszej pozycji w Europie i poczucia odpowiedzialności.


– A propos erozji. Mamy od lat w Gdańsku erozję odpowiedzialności za mienie komunalne? Poczynając od wody w rękach francuskich, ciepła w rękach niemieckich, na kamienicy przy Alei Grunwaldzkiej kończąc. Dwa pierwsze przykłady omawialiśmy nie raz. Ostatnio była wicedyrektora Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Gdańska straciła stanowisko w radzie nadzorczej miejskiej spółki. To ona doprowadziła do sprzedaży kamienicy komunalnej, prokuratura bada sprawę nieprawidłowości w gdańskich nieruchomościach…
Kazimierz Koralewski: Cała sfera nieruchomości i obrotu nimi macha władzami miasta, nie od dzisiaj, jak przysłowiowy ogon psem. Plany zagospodarowania przestrzennego są korzystne dla rekinów nieruchomości, miasto wyzbywa się własności. Kamienica przy Grunwaldzkiej 597 została oddana niemal za bezcen w prywatne ręce. Nie ważne, że ludzie płacili do miasta czynsz. Okazali się pionkami. Nawet dzisiejsi sprzymierzeńcy w ramach Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi mówili o republice deweloperów. Ci zaś w podzięce włodarzom stawiają lwy z brązu.


– Czas na poważny program budownictwa komunalnego ze wsparciem państwa. „Mieszkanie plus” utknęło, bo przestraszyliście się deweloperów?
Kazimierz Koralewski: Nie. Mieszkania mają być budowane na gruntach Skarbu Państwa. Nie przynosimy pieniędzy w walizkach. Wiem, że w liczbie mieszkań na tysiąc Polaków odstajemy od lat od unijnej średniej. Nasz pilotażowy program uruchomiliśmy, a samorządy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych. PiS postawił warunki. To prawda. Program raczkuje, ale będzie, bo musi, się rozwijać, bo jest potrzebny. Potrzebne są mieszkania socjalne. Pomoc państwa hamuje rozpasanie i zapędy deweloperów.


- I znów dotykamy współpracy samorządu i rządu?
Kazimierz Koralewski: Bezsprzecznie. Ma to być współpraca, nie siłowanie się.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież