Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Westerplatte - współpraca Muzeum II Wojny Światowej i Portu Gdańskiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 września 2019 16:38

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA podpisali porozumienie o współpracy na polu inwestycyjnym, wystawienniczym i promocyjnym.


W uroczystości wzięli udział Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

alt


- Porty polskie w ostatnich latach rozwijają się znakomicie - powiedział Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Mamy rekordową liczbę 100 milionów ton przeładunku we wszystkich polskich portach, ale połowa z tych przeładunków przypada na Port Gdański. Taki jest stan na dziś. Jaka jest perspektywa? W kilku najbliższych latach zbudujemy Port Centralny, który spowoduje, że z czwartego miejsca na Bałtyku Port Gdański ma szansę wysforować się na miejsce pierwsze na Bałtyku. Cieszymy się z tego, ale ta inwestycja wymaga współpracy między dwoma ministerstwami - Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Dróg Śródlądowych i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ponieważ Port Centralny będzie budowany w miejscu niezwykłym, w miejscu w którym jest bardzo dużo zabytków archeologicznych podwodnych, po prostu składowisko wraków z różnych epok, które przy okazji budowy tego portu będziemy wydobywać. Dwie instytucje muzealne podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Narodowe Muzeum Morskie i Muzeum II Wojny Światowej - będą ściśle współpracować w ramach swoich zainteresowań, w swojej dziedzinie właśnie z inwestycją jaką będzie Port Centralny.


- Na pierwszym spotkaniu, gdy rozłożyliśmy obie mapy i zobaczyliśmy, że te dwie inwestycje na siebie nie zachodzą, a mogą się bardzo doskonale uzupełniać – szybko zrozumieliśmy, że tak właśnie powinno być - powiedział Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. - Ta infrastruktura, którą budujemy aby obsługiwać ruch pasażerski powinna zostać wykorzystana przy promocji Muzeum II Wojny Światowej i filii, która będzie znajdowała się na Westerplatte i będzie naturalnym miejscem, do którego będą pasażerowie przybywali. Widzimy, że z uwagi na to, że jest to Pole Bitwy objęte szczególną ochroną konserwatorską, a z drugiej strony Muzeum II Wojny Światowej potrzebuje nowej powierzchni – postanowiliśmy połączyć siły przy drugim projekcie i zaprojektowaliśmy obiekt kubaturowy, który znajduje się przy wejściu do portu wewnętrznego. Jest to obiekt, który może mieć znakomitą funkcję być wykorzystywany przez Muzeum II Wojny Światowej jako ten nowy element całej wystawy.

alt


- Chciałbym panu prezesowi podziękować za wrażliwość historyczną, bo współpraca sięga nie tylko tego spotkania o którym pan prezes wspomniał, ale już wcześniej spotykaliśmy się z życzliwością na Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - W budynkach Poru Gdańskiego znajduje się nasz oddział. Jeśli spojrzeć na plany Portu Gdańskiego, które są przygotowywane nie ingerują w samo pole bitwy i półwysep Westerplatte. Nie ingerują w to co dla nas, jako Muzeum II Wojny Światowej i dla naszego oddziału na Westerplatte jest najważniejsze. Plan Portu Centralnego pokazuje i sygnalizuje, że całość inwestycji portu Centralnego wysunięta jest w głąb morza, a to ważne w historii naszego narodu pozostaje do zagospodarowania przez Muzeum II Wojny Światowej. Ta współpraca jest strategiczna, ważna, ma miejsce, a dzisiaj kończy się podpisaniem porozumienie formalnego. Jesteśmy skazani na synergię, współpracę i chcemy współpracować zarówno pod względem memoratywnym, muzealnym to jest najważniejsze dla nas historyków i muzealników, ale także w sensie biznesowym i turystycznym. Przy tej współpracy – synergii w tych trzech zakresach – memoratywnym, muzealnym ale też turystycznym uda nam się najprawdopodobniej w ciągu kilku lat stworzyć największą atrakcję turystyczną w Gdańsku, a być może w Polsce, bo są to dwie atrakcje turystyczne, które osiągają najwyższe wyniki w Gdańsku mimo tego, że nie ma tam na dzień dzisiejszy tak dużych inwestycji bo nie ma Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i nie ma Portu Centralnego będącego w budowie. Dla nas jest to możliwość wzniesienia nowych kubatur poza historycznym Polem Bitwy. Kubatur, które zostaną wykorzystane do promowania wiedzy historycznej i budowania świadomości historycznej o wartościach Westerplatte. Od samego początku byliśmy przeciwnikami nowych kubatur na historycznym Polu Bitwy.

alt

Podczas podpisywaniu porozumienia zaprezentowana została makieta obrazującej lokalizację poszczególnych elementów przyszłej inwestycji Protu Centralnego względem półwyspu Westerplatte.



Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież