Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karol Rabenda: Miękkie negocjacje z Francuzami

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 01 października 2021 12:32

Z Karolem Rabendą, od września 2021 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, radnym RMG, klub PiS, prezesem Stowarzyszenia „Republikanie”, w latach 2017–2021 wiceprezesem partii Porozumienie, od 2021 przewodniczącym Rady Krajowej Partii Republikańskiej rozmawia Artur S. Górski


- Kondycja spółek Skarbu Państwa, przesilenia polityczne, Nowy Ład, rosnące ceny prądu, opłaty emisyjne. Sporo dzieje się w państwowych aktywach...
Karol Rabenda: Dzieje się, bo też gospodarczy plan, nazywany Nowym Ładem, to gigantyczne przedsięwzięcie. Już w październiku parlament zajmie się podatkami. Zmiany dotyczą dwudziestu dwóch ustaw. Warto w tym uczestniczyć. To nie znaczy, że nie miałem nic innego do roboty, jak uczestniczyć w politycznej zmianie, wręcz przeciwnie. Oczywiście mandat gdańskiego radnego zachowuję.


- Zjednoczona Prawica zachwiała się, nie mogliście doliczyć się 231 szabel, trzeba było rokoszu Adama Bielana...
Karol Rabenda: Rokoszu? Raczej rewizji dotychczasowej drogi. Trzeba było wypełnić lukę w koalicji po Porozumieniu. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do podpisania umowy koalicyjnej między Partią Republikańską, PiS i Solidarną Polską. Jesteśmy na pierwszym etapie, toczy się proces negocjacyjny.


- Proces negocjacyjny zawiódł pana do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jaki zakres kompetencji przypadł panu w udziale w budynku przy ulicy Kruczej, róg Wspólnej?
Karol Rabenda: Podlega mi morska energetyka wiatrowa, czyli realizacja projektu farm na Bałtyku. To gigantyczna inwestycja spółek Skarbu Państwa. Mówimy o 140 miliardach złotych. Dla regionu pomorskiego ma to wielkie znaczenie. Szacuję, że dzięki inwestowaniu w farmy wiatrowe powstanie tutaj 70 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z branżą energetyczną. Podniesie to wkład odnawialnych źródeł energii w nasz mix energetyczny. Innowacyjne technologie podniosą jeszcze bardziej poziom naszych spółek energetycznych i unowocześnią sposoby pozyskiwania energii. Koncesję, pierwszą, największy udział ma rodzimy koncern PGE oraz PKN Orlen. Jest też w tym jednak krajowa spółka prywatna. Bałtyk jest atrakcyjny dla morskich farm wiatrowych, ze względu wiatr, płytkie wody, niewielkie pływy.

alt


- Nie mamy kadr inżynierskich, fachowców od budowy nowoczesnych jednostek typu off shore. Próbuje to robić Grupa Remontowa, ale skala planów i potrzeb jest o wiele większa. Czy jest przy farmach wiatrowych cień nadziei na ożywienie terenów stoczniowych, na zbudowanie fabryki pracującej na rzecz farm wiatrowych na Wybrzeżu? Konkurencja jest silna, szczególnie duńska, hiszpańska, a i niemiecka. Podołamy?
Karol Rabenda: Technologicznie morskie wiatraki są inne technologicznie niż te, które widzimy na lądzie. Są to konstrukcje dużo większe, wytrzymalsze, nowocześniejsze. Potrzeba przy budowie doświadczenia, technologii bardzo specyficznej. Celujemy raczej w ich obsługę, w instalację, w port instalacyjny, w serwis. Przy stałej obsłudze farm, czyli w nowej branży kooperacji z farmami, Do 2026 roku będzie prąd z pierwszych naszych instalacji morskich, pierwsza farma, elektrowni Baltica, będzie gotowa do 2030 roku. PGE będzie posiadało 2,5 GW zainstalowanej mocy na Morzu Bałtyckim. W 2045 roku z morskich farm wiatrowych mamy pozyskiwać 19 procent potrzebnej Polsce energii.


- Niespecjalnie mamy wyjście. Tak czy inaczej - musimy. Ale a propos wody czy musimy wykupić udziały od francuskiego akcjonariusza Saur Neptun Gdańsk, a jeśli tak, to czy za 10 milionów euro, skoro po odejściu Sopotu od usług SNG, idzie chyba gra na obniżenie jej wartości?
Karol Rabenda: Po pierwsze jest przyznanie się do gigantycznego błędu wyzbycia się aktywów komunalnych. Oddano podstawowe usługi na rzecz mieszkańców w ręce podmiotów zewnętrznych i pozbawiono się znaczących dochodów, które są transferowane do wspólników, do tego większościowych. Rozumiem, że to było 30 lat temu, że ktoś nie wierzył w nasze możliwości, lub mocno uwierzył w siłę sprawczą kontrahenta. Musimy sobie z tym poradzić i po analizie odpowiedzieć na pytanie czy 45 milionów złotych z kasy miejskiej jest kwotą odpowiadającą wartości udziałów partnera francuskiego.


- Jest czy nie jest?
Karol Rabenda: Po wyjaśnieniach uzyskanych ze strony Miasta wynika, mam wrażenie, że nasz miejski zespół negocjacyjny był bardziej zainteresowany dogadaniem się z Francuzami, niż realnymi, twardymi negocjacjami. Tych zabrakło. Przyjęta wycena budowy alternatywnej spółki na podstawie GIWK są skrajnie pesymistyczne, a wycena SNG, co za tym idzie wartości francuskich udziałów, które musimy wykupić, jeśli chcemy spółkę zachować, są bardzo optymistyczne. 45milionów złotych, którymi mamy spłacić naszych francuskich przyjaciół, wydaje się przeszacowane. Radni PO i Wszystko dla Gdańska zdecydowali się na korektę długoletniej prognozie finansowej, by w perspektywie uruchomić środki na wykup 51 procent francuskich udziałów i przejęcie 100 procent spółki przez Gdańsk. Negocjacje więc były tylko pro forma, skoro już się zakończyły.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież