Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kardiologiczny poradnik świąteczny – jak jeść, żeby to się źle nie skończyło

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 grudnia 2014 19:29

Dr Leszek Mierzejewski, kardiolog, radzi pod kątem chorób sercowych jak powinniśmy rozsądnie jeść, pić oraz leczyć się w okresie świąteczno-noworocznym.


Jest kilka aspektów, które składają się na to, że osoby, które mają problemy z sercem mogą mieć kłopoty w trakcie świąt. Paradoksalnie wydają się one błahe. - Już porządki przedświąteczne są największym obciążeniem dla serca. To nawet większy wysiłek dla serca niż wysiłek dynamiczny – tłumaczy dr Leszek Mierzejewski.


Kolejnymi sprawami są dieta oraz alkohol, czyli to, czego w okresie świąteczno-noworocznym jest na naszych stołach najwięcej. Jak tłumaczy dr Mierzejewski, obfity posiłek jest dla układu krwionośnego równie obciążający jak wysiłek fizyczny. Warto w tym momencie pamiętać o interakcji z lekami. - Posiłki mają wpływ na leki. Powinni o tym pamiętać właśnie chorzy na serce, gdyż jedzenie zaburza wchłanianie leków – mówi. - Podobnie jest z alkoholem. Należy pamiętać, że leki, które zażywają osoby z problemami kardiologicznymi podbijają poziom alkoholu. Dlatego też należy o tym pamiętać, że nawet jeden drink może wyjść następnego dnia podczas kontroli przez policję – wyjaśnia Leszek Mierzejewski. Jednak 50 ml czystego alkoholu, piwo czy lampka wina nie będą miały wielkiego wpływu na działanie leków. Dlatego też nie należy odstawiać ich nawet na dobę, bo może to spowodować większe spustoszenie niż interakcja z alkoholem.


Przy tak obciążonym układzie krwionośnym nie można zapominać o ruchu i spacerach. Ponadto, jak zaznacza Mierzejewski, okres świąteczno-noworoczny to dobry moment na zmianę stylu życia. - Warto wtedy sobie postanowić, że zmieniamy nawyki żywieniowe, będziemy się więcej ruszać czy koniecznie rzucimy palenie – wymienia.


Należy też pamiętać o problemach ze służbą zdrowia. - Koniec i początek roku to zawirowania w służbie zdrowia. Kończą się kontrakty NFZ, niektóre przychodnie są zamknięte. Warto więc wcześniej wybrać się chociażby po recepty, żeby wykupić leki – przypomina kardiolog.


Najbardziej istotną kwestią jest jednak to, aby mieć ze swoim kardiologiem dobry kontakt. - Ja uczę wręcz swoich pacjentów profesjonalnej wiedzy na temat swoich schorzeń i często mają oni już większą wiedzę na ten temat niż niejeden lekarz pierwszego kontaktu. Ponadto każdy z nich, w nagłym przypadku może do mnie bezpośrednio dzwonić, bo najważniejszy wtedy jest czas. To niby drobnostki, ale mogą zaważyć na ludzkim życiu – dodaje dr Mierzejewski.

goch


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież