Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Interaktywny portret Lecha Wałęsy w „Układance” Jakuba Pieleszki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 10:53Wernisaż instalacji składającej się z portretów Lecha Wałęsy tworzących pracę pt. „Układanka” autorstwa trójmiejskiego artysty Jakuba Pieleszki, odbył się w sieni biura Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40). „Układanka” to próba spojrzenia na wielowątkową postać legendarnego przywódcy Solidarności, robotnika, rewolucjonisty, Prezydenta. Wieloelementowość interaktywnych portretów w symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka. Otwarcie wystawy wzbogaci performance-niespodzianka. Zapraszamy!

Praca Jakuba Pieleszki została wystawiona po raz pierwszy w sieni Gdańsk 2016. Projekt powstał w 2010 roku wraz z filmem dokumentalnym Agnieszki Piotrowskiej, który ukazuje proces twórczy i okoliczności powstawania „Układanki”- próby dotarcia do osób, miejsc i faktów związanych z osobą Lecha Wałęsy, lecz nie bezpośrednio z samym portretowanym.

Czterech wizerunków Lecha Wałęsy widz nie jest w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują określony portret, skrywając tym samym kolejne. Osoba oglądająca portret zostaje wciągnięta do pewnego rodzaju gry, której zasady opisują cyfry i znaki określające kolejność ułożenia sześcianów. Praca po ułożeniu ma 180 - 210cm; istnieje wiele możliwości jej prezentacji, w zależności od zestawienia elementów. „Patrząc na człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jaki jest naprawdę. Możemy jednak spróbować odkryć jego prawdziwe oblicze, które ukryte jest gdzieś w środku” - mówi o swoim dziele Jakub Pieleszak.

Czas i historia stały się kluczem do opisania projektu „Układanka”, który obejmuje pięćdziesiąt lat życia Lecha Wałęsy. Nie było to zadanie łatwe, a proces dochodzenia do wybranych scen-kadrów z życia L.W. zmuszał do pewnego wyboru. Wybór ten miał jak najtrafniej opisać postać Lecha Wałęsy; robotnika, przywódcy, prezydenta, człowieka żyjącego dzisiaj, ale przede wszystkim miał ukazać człowieka prawdziwego, do którego dotrzeć jest najtrudniej.

Projekt ukazuje cztery portrety Lecha Wałęsy ,których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują nam określony portret, skrywając tym samym kolejne. Tworząc pewnego rodzaju układankę lub grę, w którą zostaje wciągnięta osoba oglądająca portret. Opisujące je cyfry i znaki ustalają kolejność ułożenia sześcianów niczym tajemnicze kalendarium przypisane każdemu człowiekowi. Jest to także próba odbioru pracy w sposób interaktywny, który wymaga od odbiorcy pewnego rodzaju zaangażowania. Wieloelementowość portretów w ciekawy i symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć takim, jakim jest naprawdę.

- Nie chciałbym aby praca ta kiedykolwiek została odebrana w kontekście politycznym, lecz znalazła szerszy kontekst jako zjawisko popkulturowe, ukazując fenomen człowieka którego twarz w tak silny sposób wpisała się w naszą rzeczywistość stając się ikoną naszych czasów. - podkreśla artysta

Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006r., w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dra hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem. Przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi.

Był członkiem grupy PRG_art działającej w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: "Młodzi Młodego Miasta" 2002r., "Reklama w Sztuce" 2002r., "Wystawa w przejściu podziemnym" 2002r., "Obrazy wodoodporne" 2004r., "Artyści przeciw wojnie" 2003r., "Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro" 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2010 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku jest asystentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy projekt poświęcony jest pasji kolekcjonowania, w skład którego wchodzą cykle obrazów i obiektów, które autor, począwszy od 2005 roku, nieustannie rozbudowuje.

***

Wernisaż: piątek, 26 sierpnia 2011, godz. 18.00 - 20.00

Wystawa: 27 sierpnia - 10 września 2011,

Poniedziałek - piątek: godz. 10.00 - 18.00

Sobota - niedziela: godz. 12.00 - 16.00

Miejsce: sień biura Gdańsk 2016, ul, Długi Targ 39/40

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież