Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Interaktywny portret Lecha Wałęsy w „Układance” Jakuba Pieleszki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 10:53Wernisaż instalacji składającej się z portretów Lecha Wałęsy tworzących pracę pt. „Układanka” autorstwa trójmiejskiego artysty Jakuba Pieleszki, odbył się w sieni biura Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40). „Układanka” to próba spojrzenia na wielowątkową postać legendarnego przywódcy Solidarności, robotnika, rewolucjonisty, Prezydenta. Wieloelementowość interaktywnych portretów w symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka. Otwarcie wystawy wzbogaci performance-niespodzianka. Zapraszamy!

Praca Jakuba Pieleszki została wystawiona po raz pierwszy w sieni Gdańsk 2016. Projekt powstał w 2010 roku wraz z filmem dokumentalnym Agnieszki Piotrowskiej, który ukazuje proces twórczy i okoliczności powstawania „Układanki”- próby dotarcia do osób, miejsc i faktów związanych z osobą Lecha Wałęsy, lecz nie bezpośrednio z samym portretowanym.

Czterech wizerunków Lecha Wałęsy widz nie jest w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują określony portret, skrywając tym samym kolejne. Osoba oglądająca portret zostaje wciągnięta do pewnego rodzaju gry, której zasady opisują cyfry i znaki określające kolejność ułożenia sześcianów. Praca po ułożeniu ma 180 - 210cm; istnieje wiele możliwości jej prezentacji, w zależności od zestawienia elementów. „Patrząc na człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jaki jest naprawdę. Możemy jednak spróbować odkryć jego prawdziwe oblicze, które ukryte jest gdzieś w środku” - mówi o swoim dziele Jakub Pieleszak.

Czas i historia stały się kluczem do opisania projektu „Układanka”, który obejmuje pięćdziesiąt lat życia Lecha Wałęsy. Nie było to zadanie łatwe, a proces dochodzenia do wybranych scen-kadrów z życia L.W. zmuszał do pewnego wyboru. Wybór ten miał jak najtrafniej opisać postać Lecha Wałęsy; robotnika, przywódcy, prezydenta, człowieka żyjącego dzisiaj, ale przede wszystkim miał ukazać człowieka prawdziwego, do którego dotrzeć jest najtrudniej.

Projekt ukazuje cztery portrety Lecha Wałęsy ,których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują nam określony portret, skrywając tym samym kolejne. Tworząc pewnego rodzaju układankę lub grę, w którą zostaje wciągnięta osoba oglądająca portret. Opisujące je cyfry i znaki ustalają kolejność ułożenia sześcianów niczym tajemnicze kalendarium przypisane każdemu człowiekowi. Jest to także próba odbioru pracy w sposób interaktywny, który wymaga od odbiorcy pewnego rodzaju zaangażowania. Wieloelementowość portretów w ciekawy i symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć takim, jakim jest naprawdę.

- Nie chciałbym aby praca ta kiedykolwiek została odebrana w kontekście politycznym, lecz znalazła szerszy kontekst jako zjawisko popkulturowe, ukazując fenomen człowieka którego twarz w tak silny sposób wpisała się w naszą rzeczywistość stając się ikoną naszych czasów. - podkreśla artysta

Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006r., w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dra hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem. Przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi.

Był członkiem grupy PRG_art działającej w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: "Młodzi Młodego Miasta" 2002r., "Reklama w Sztuce" 2002r., "Wystawa w przejściu podziemnym" 2002r., "Obrazy wodoodporne" 2004r., "Artyści przeciw wojnie" 2003r., "Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro" 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2010 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku jest asystentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy projekt poświęcony jest pasji kolekcjonowania, w skład którego wchodzą cykle obrazów i obiektów, które autor, począwszy od 2005 roku, nieustannie rozbudowuje.

***

Wernisaż: piątek, 26 sierpnia 2011, godz. 18.00 - 20.00

Wystawa: 27 sierpnia - 10 września 2011,

Poniedziałek - piątek: godz. 10.00 - 18.00

Sobota - niedziela: godz. 12.00 - 16.00

Miejsce: sień biura Gdańsk 2016, ul, Długi Targ 39/40

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież