Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Interaktywny portret Lecha Wałęsy w „Układance” Jakuba Pieleszki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 10:53Wernisaż instalacji składającej się z portretów Lecha Wałęsy tworzących pracę pt. „Układanka” autorstwa trójmiejskiego artysty Jakuba Pieleszki, odbył się w sieni biura Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40). „Układanka” to próba spojrzenia na wielowątkową postać legendarnego przywódcy Solidarności, robotnika, rewolucjonisty, Prezydenta. Wieloelementowość interaktywnych portretów w symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka. Otwarcie wystawy wzbogaci performance-niespodzianka. Zapraszamy!

Praca Jakuba Pieleszki została wystawiona po raz pierwszy w sieni Gdańsk 2016. Projekt powstał w 2010 roku wraz z filmem dokumentalnym Agnieszki Piotrowskiej, który ukazuje proces twórczy i okoliczności powstawania „Układanki”- próby dotarcia do osób, miejsc i faktów związanych z osobą Lecha Wałęsy, lecz nie bezpośrednio z samym portretowanym.

Czterech wizerunków Lecha Wałęsy widz nie jest w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują określony portret, skrywając tym samym kolejne. Osoba oglądająca portret zostaje wciągnięta do pewnego rodzaju gry, której zasady opisują cyfry i znaki określające kolejność ułożenia sześcianów. Praca po ułożeniu ma 180 - 210cm; istnieje wiele możliwości jej prezentacji, w zależności od zestawienia elementów. „Patrząc na człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jaki jest naprawdę. Możemy jednak spróbować odkryć jego prawdziwe oblicze, które ukryte jest gdzieś w środku” - mówi o swoim dziele Jakub Pieleszak.

Czas i historia stały się kluczem do opisania projektu „Układanka”, który obejmuje pięćdziesiąt lat życia Lecha Wałęsy. Nie było to zadanie łatwe, a proces dochodzenia do wybranych scen-kadrów z życia L.W. zmuszał do pewnego wyboru. Wybór ten miał jak najtrafniej opisać postać Lecha Wałęsy; robotnika, przywódcy, prezydenta, człowieka żyjącego dzisiaj, ale przede wszystkim miał ukazać człowieka prawdziwego, do którego dotrzeć jest najtrudniej.

Projekt ukazuje cztery portrety Lecha Wałęsy ,których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują nam określony portret, skrywając tym samym kolejne. Tworząc pewnego rodzaju układankę lub grę, w którą zostaje wciągnięta osoba oglądająca portret. Opisujące je cyfry i znaki ustalają kolejność ułożenia sześcianów niczym tajemnicze kalendarium przypisane każdemu człowiekowi. Jest to także próba odbioru pracy w sposób interaktywny, który wymaga od odbiorcy pewnego rodzaju zaangażowania. Wieloelementowość portretów w ciekawy i symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć takim, jakim jest naprawdę.

- Nie chciałbym aby praca ta kiedykolwiek została odebrana w kontekście politycznym, lecz znalazła szerszy kontekst jako zjawisko popkulturowe, ukazując fenomen człowieka którego twarz w tak silny sposób wpisała się w naszą rzeczywistość stając się ikoną naszych czasów. - podkreśla artysta

Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006r., w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dra hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem. Przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi.

Był członkiem grupy PRG_art działającej w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: "Młodzi Młodego Miasta" 2002r., "Reklama w Sztuce" 2002r., "Wystawa w przejściu podziemnym" 2002r., "Obrazy wodoodporne" 2004r., "Artyści przeciw wojnie" 2003r., "Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro" 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2010 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku jest asystentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy projekt poświęcony jest pasji kolekcjonowania, w skład którego wchodzą cykle obrazów i obiektów, które autor, począwszy od 2005 roku, nieustannie rozbudowuje.

***

Wernisaż: piątek, 26 sierpnia 2011, godz. 18.00 - 20.00

Wystawa: 27 sierpnia - 10 września 2011,

Poniedziałek - piątek: godz. 10.00 - 18.00

Sobota - niedziela: godz. 12.00 - 16.00

Miejsce: sień biura Gdańsk 2016, ul, Długi Targ 39/40

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież