Gdańscy radni PiS zgłoszą poprawki do budżetu miasta » Zgłoszenie 34 poprawek do projektu budżetu Gdańska na przyszły rok zapowiedzieli radni miejskiej opo... Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Trefl zdominował ZAKSĘ
niedziela, 10 grudnia 2023 20:00
Trefl zdominował ZAKSĘ
To miał być jeden z hitów 11. kolejki PlusLigi. Osłabiona Grupa
Lechia z rezerwami*Przerwana passa Arki
piątek, 08 grudnia 2023 18:05
Lechia z rezerwami*Przerwana passa Arki
I LIGA FORTUNA
Passa 8 kolejnych zwycięstw Arki Gdynia
Lechia znów ograła Chrobrego
sobota, 09 grudnia 2023 20:09
Lechia znów ograła Chrobrego
W ostatnim meczu w tym roku przed swoją publicznością Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

W gdańskiej estetyce
poniedziałek, 04 grudnia 2023 13:59
W gdańskiej estetyce
"Gazeta Gdańska" w ostatniej wystawie 2023 roku zaprasza na

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gigantyczne zarobki prezesa gdańskich spółek

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
sobota, 21 maja 2011 11:24

Ryszard Trykosko, odpowiadający za największe inwestycje w Gdańsku, zarobił w 2010 roku ponad pół miliona złotych. Czy kwota 50 tys. złotych miesięcznie daje mu miano najlepiej zarabiającego urzędnika w Polsce?Ostatnie dni w trójmiejskich i krajowych mediach zdominowały informacje  o problemach PGE Arena. Francuzi, którzy 9 czerwca mieli rozegrać z reprezentacją Polski mecz otwarcia gdańskiego stadionu, twierdzą, że nie ma możliwości przygotowania stadionu tą uroczystość. Podobne zdanie ma policja, która na razie nie udzieliła pozwolenia na organizację tam imprez masowych.

Ryszard Trykosko, prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych, czyli miejskich spółek, które odpowiadają za największe inwestycje w Gdańsku, może jednak spać spokojnie. Według jego oświadczenia majątkowego, w 2010 roku zarobił on… 560 tys. zł (czyli ponad 46 tys. zł mies.). Prezes nie zaznaczył, czy jest to kwota brutto czy netto, lecz biorąc pod uwagę obniżenie zarobków w spółce BIEG o ok. 23 proc. w porównaniu do roku 2009, można wnioskować, że mowa o zarobkach „na rękę”. To oznacza, że Trykosko może zarabiać ponad 700 tys. zł brutto. Aktualizacja: Szczęśliwie dla podatników z informacji otrzymanych 25 maja wynika, że podane przez prezesa kwoty dotyczą wynagrodzenia brutto.

Trykosko już w 2009 roku mógł się pochwalić bardzo wysokimi zarobkami, choć i tak były one dużo mniejsze – 424 tys. zł. Skąd więc taka podwyżka? Wtedy był on tylko prezesem BIEG. Jednak w marcu 2010 r., by „przyspieszyć gdańskie przygotowania do Euro” prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mianował Trykoskę również prezesem GIK.

Władze gdańska zapowiadały wtedy, że nowe obowiązki prezes będzie spełniać w ramach aktualnej pensji. Teraz już wiadomo, że to nieprawda. W GIK-u Trykosko zarobił 238 tys. zł. Co więcej, jest to kwota naliczana od połowy marca, więc roczne zarobki w tej spółce sięgają prawie 300 tys. zł - tyle samo co w BIEG-u. W takim wypadku jego roczne przychody rosną do ok. 610 tys. zł (czyli ok. 52 tys. zł mies.)

Do zarobków na etacie bogaty urzędnik dołożył też skromne - jak na niego - przychody z Izby Inżynierii Budownictwa (21 575 zł) oraz Politechniki Gdańskiej (umowa o dzieło – 2 100 zł).

Trykosko jest prawdopodobnie najlepiej zarabiającym urzędnikiem w Polsce. Dla porównania, prezydent Adamowicz – drugi z najbogatszych włodarzy polskich miast, po Hannie Gronkiewicz-Waltz, – zarobił w 2010 r. „zaledwie” 302 tys. zł. (z czego 109 tys. zł z tytułu o pracę).

Ryszard Trykosko jest prezesem BIEG-u od 2008 roku.  Wówczas media wytykały mu, że kilka lat wcześniej doprowadził do bankructwa firmę budowlaną Nordbud SA. Ostatecznie sprzedał ją z pięciomilionowym długiem. To jednak nie przekonało prezydenta Adamowicza, który zawsze zapewniał, że Trykosko jest wybitnym specjalistą branży budowlanej.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież