Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energetyczny okrągły stół

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 czerwca 2013 17:59

Nowe sposoby pozyskiwania energii w Polsce i Rosji, to temat spotkania przy okrągłym stole z udziałem polskich i rosyjskich specjalistów. Spotkanie odbyło się w początkach czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ulicy Długiej w Gdańsku.W ocenie szefowej Centrum Pauliny Łangowskiej, takie spotkanie pozwala bliżej zorientować się, w jakim kierunku podążają dwa sąsiednie państwa w tak istotnym zagadnieniu gospodarczym jakim jest energetyka, w tym zwłaszcza odnawialna. Spotkanie odbyło się z okazji ustanowionego w 1972 roku w Sztokholmie Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, a w Rosji obchodzonego jako Dzień Ekologa.


altZabierająca jako pierwsza głos w dyskusji Wanda Stankiewicz z Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział Gdańsk przedstawiła publikację tegoż Towarzystwa zawierającą wszystkie okoliczności związane z budową w Polsce 20 największych inwestycji gospodarczych. Okazuje się, że coraz bardziej istotnym staje się dialog obywatelski przed każdą taką inwestycją. Społeczeństwu należy dokładnie wyjaśnić, jakie pociąga ona za sobą niebezpieczeństwa, a jakie korzyści. Należy uświadomić Polakom, czy należy i czy warto wybudować w Polsce elektrownię jądrową, czy też nie? Musi być jednak od początku zachowany dialog społeczeństwa z decydentami czyli przedstawicielami rządu. Pytanie tylko, czy jest nasza gotowość do współdecydowania? W społeczeństwie, które nie chce raczej i nie lubi słuchać, a woli wiele mówić.


alt


Dlatego też, jak powiedział Rafał Rolka z TNOiK, powstał przewodnik regionalny Szkoły Dialogu Społecznego. W oparciu o niego uczymy się rozmawiać o rzeczach trudnych.


Z kolei Marcin Żukowski z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego powiedział, że jest on od 2006 roku beneficjentem dla rządu Rosji przy rozwiązywaniu problemów związanych z budową elektrowni jądrowej. W oparciu o te doświadczenia, społeczeństwu polskiemu trzeba ukazać jakie będą konsekwencje zablokowania budowy takiej elektrowni w Polsce.


Reprezentujący Gdański Klaster Budowlany Marek Michalak mówił o powstaniu w 2006 roku Stowarzyszenia Klastering Polski, który skupia 60 podmiotów, z tego cztery rozwijają się bardzo dynamicznie w procesie ciągłym. Zwiększa to wiarygodność i podnosi prestiż podmiotów gospodarczych. Pozwala na obniżenie kosztów transakcyjnych. Nadal jednak brakuje wzajemnego zaufania biorącego się z obaw o konkurencyjność. To dotyczy też rozwiązywania problemów związanych z energetyką.


W ocenie Marka Michalaka, obecnie wszystkie powstające i realizowane w latach 2014-2020 projekty, wedle wymogów UE, będą musiały się zwracać i przynosić zyski. Dotyczy to również odnawialnych źródeł energii, jak instalacje fotowoltoniczne czyli baterie słoneczne, pompy cieplne czy budownictwo nisko energetyczne. Otóż 40 proc. światowego zużycia energii przypada na budynki, które są zarówno ogrzewane jak i chłodzone. Priorytetowym zatem staje się budownictwo energooszczędne. To jest strategia na najbliższe lata. Dlatego powstało Konsorcjum Energetycznych Rozwiązań Innowacyjnych, przed którym stoją poważne zadania.


altMówił też o nich prof. Władimir Bogaczew z Zakładu Goekologii Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Kanta Obwód Kaliningradzki (na zdjęciu z prawej), który przedstawił różne sposoby pozyskiwania energii w Rosji. Mając trzy elektrownie gazowe w Kaliningradzie, obecnie buduje się tam elektrownię jądrową, która ma zostać uruchomiona w 2018 roku. Mają też 34 elektrownie wodne, z których obecnie działa tylko 5, bo pozostałe nie były modernizowane i są w złym stanie technicznym. Ponieważ w świecie coraz większą rolę odgrywa energia odnawialna, również i w Rosji zajęto się tym zagadnieniem. Tym bardziej, że w Rosji jest duży potencjał energii słonecznej i wiatrowej. W Kaliningradzie jest największa rosyjska farma wiatrowa wybudowana przy wsparciu środków unijnych. Są plany budowy kolejnych takich farm, lecz na przeszkodzie stoją liczne obiekty wojskowe. Dlatego rozważa się większe pozyskiwanie bogatych złóż torfu szacowanego na 310 mln ton o zawartości węgla aż w 80 procentach. Jak stwierdził prof. Bogaczew, coraz większe zastosowanie ma też energia geotermalna (60-100 st. C na głębokości 1,5 m), lecz z uwagi na spore koszta, decydują się na nią głównie inwestorzy prywatni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież