Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Energetyczny okrągły stół

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 czerwca 2013 17:59

Nowe sposoby pozyskiwania energii w Polsce i Rosji, to temat spotkania przy okrągłym stole z udziałem polskich i rosyjskich specjalistów. Spotkanie odbyło się w początkach czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ulicy Długiej w Gdańsku.



W ocenie szefowej Centrum Pauliny Łangowskiej, takie spotkanie pozwala bliżej zorientować się, w jakim kierunku podążają dwa sąsiednie państwa w tak istotnym zagadnieniu gospodarczym jakim jest energetyka, w tym zwłaszcza odnawialna. Spotkanie odbyło się z okazji ustanowionego w 1972 roku w Sztokholmie Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, a w Rosji obchodzonego jako Dzień Ekologa.


alt



Zabierająca jako pierwsza głos w dyskusji Wanda Stankiewicz z Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział Gdańsk przedstawiła publikację tegoż Towarzystwa zawierającą wszystkie okoliczności związane z budową w Polsce 20 największych inwestycji gospodarczych. Okazuje się, że coraz bardziej istotnym staje się dialog obywatelski przed każdą taką inwestycją. Społeczeństwu należy dokładnie wyjaśnić, jakie pociąga ona za sobą niebezpieczeństwa, a jakie korzyści. Należy uświadomić Polakom, czy należy i czy warto wybudować w Polsce elektrownię jądrową, czy też nie? Musi być jednak od początku zachowany dialog społeczeństwa z decydentami czyli przedstawicielami rządu. Pytanie tylko, czy jest nasza gotowość do współdecydowania? W społeczeństwie, które nie chce raczej i nie lubi słuchać, a woli wiele mówić.


alt


Dlatego też, jak powiedział Rafał Rolka z TNOiK, powstał przewodnik regionalny Szkoły Dialogu Społecznego. W oparciu o niego uczymy się rozmawiać o rzeczach trudnych.


Z kolei Marcin Żukowski z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego powiedział, że jest on od 2006 roku beneficjentem dla rządu Rosji przy rozwiązywaniu problemów związanych z budową elektrowni jądrowej. W oparciu o te doświadczenia, społeczeństwu polskiemu trzeba ukazać jakie będą konsekwencje zablokowania budowy takiej elektrowni w Polsce.


Reprezentujący Gdański Klaster Budowlany Marek Michalak mówił o powstaniu w 2006 roku Stowarzyszenia Klastering Polski, który skupia 60 podmiotów, z tego cztery rozwijają się bardzo dynamicznie w procesie ciągłym. Zwiększa to wiarygodność i podnosi prestiż podmiotów gospodarczych. Pozwala na obniżenie kosztów transakcyjnych. Nadal jednak brakuje wzajemnego zaufania biorącego się z obaw o konkurencyjność. To dotyczy też rozwiązywania problemów związanych z energetyką.


W ocenie Marka Michalaka, obecnie wszystkie powstające i realizowane w latach 2014-2020 projekty, wedle wymogów UE, będą musiały się zwracać i przynosić zyski. Dotyczy to również odnawialnych źródeł energii, jak instalacje fotowoltoniczne czyli baterie słoneczne, pompy cieplne czy budownictwo nisko energetyczne. Otóż 40 proc. światowego zużycia energii przypada na budynki, które są zarówno ogrzewane jak i chłodzone. Priorytetowym zatem staje się budownictwo energooszczędne. To jest strategia na najbliższe lata. Dlatego powstało Konsorcjum Energetycznych Rozwiązań Innowacyjnych, przed którym stoją poważne zadania.


alt



Mówił też o nich prof. Władimir Bogaczew z Zakładu Goekologii Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Kanta Obwód Kaliningradzki (na zdjęciu z prawej), który przedstawił różne sposoby pozyskiwania energii w Rosji. Mając trzy elektrownie gazowe w Kaliningradzie, obecnie buduje się tam elektrownię jądrową, która ma zostać uruchomiona w 2018 roku. Mają też 34 elektrownie wodne, z których obecnie działa tylko 5, bo pozostałe nie były modernizowane i są w złym stanie technicznym. Ponieważ w świecie coraz większą rolę odgrywa energia odnawialna, również i w Rosji zajęto się tym zagadnieniem. Tym bardziej, że w Rosji jest duży potencjał energii słonecznej i wiatrowej. W Kaliningradzie jest największa rosyjska farma wiatrowa wybudowana przy wsparciu środków unijnych. Są plany budowy kolejnych takich farm, lecz na przeszkodzie stoją liczne obiekty wojskowe. Dlatego rozważa się większe pozyskiwanie bogatych złóż torfu szacowanego na 310 mln ton o zawartości węgla aż w 80 procentach. Jak stwierdził prof. Bogaczew, coraz większe zastosowanie ma też energia geotermalna (60-100 st. C na głębokości 1,5 m), lecz z uwagi na spore koszta, decydują się na nią głównie inwestorzy prywatni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież