Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2019 16:41

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela


- Panie Prezesie, po co Wam Energa?
Daniel Obajtek: Firmy, które myślą o rozwoju i chcą sprostać konkurencji muszą iść do przodu, inwestować. Nasza decyzja o wykupie akcji Energi ma charakter biznesowy. Jest podjęta z myślą o przyszłości obu firm, ale także – polskiej gospodarki. Chciałbym też zapewnić, że Energa pozostanie na Pomorzu. Nic się w tym zakresie nie zmieni. Energa będzie traktowana tak samo jak wszystkie inne spółki z Grupy Kapitałowej ORLEN. Nabyliśmy wiele spółek i ich siedziby pozostały tam, gdzie były. Spółki dobrze funkcjonują, rozwijają się, ORLEN także w nie inwestuje. Przykładem jest choćby włocławska spółka Anwil. Dziś w Europie i na świecie duże koncerny multienergetyczne, powstałe w wyniku połączenia wielu firm to reguła, bo tego wymaga rynek. Są nimi m.in. BP, Shell. I my chcąc z nimi konkurować musimy iść w ich ślady.


- Jednak ORLEN jest najbardziej znany ze stacji paliw.
Daniel Obajtek: PKN ORLEN to nie tylko stacje paliw. To także rafinerie, zakłady petrochemiczne, czy energetyka. Szukaliśmy możliwości szybszego rozwoju segmentu energetycznego, szczególnie w kierunku odnawialnych źródeł energii. Chcemy budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Ale potrzebne nam jest również doświadczenie i kompetencje, które posiada Energa w zakresie OZE. Dlatego gdańska firma była naturalnym wyborem. Ponad 30 proc. produkowanego przez nią wolumenu pochodzi właśnie z odnawialnych źródeł energii. To zdecydowanie najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Z perspektywy Grupy Orlen inwestycja zbilansuje posiadane aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Do tego dochodzą korzyści biznesowe, jak wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa, czy połączenie przez obie spółki kompetencji w obszarze elektromobilności.


- Dokąd zmierza ORLEN?
Daniel Obajtek: Tworzenie multienergetycznego koncernu to niełatwy proces, ale zdecydowaliśmy się na ten krok, bo tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku w długiej perspektywie. Należy pamiętać, że podejście do jego budowy analizowane było przez wiele poprzednich zarządów, czego dowodem było rozpoczęcie tworzenia segmentu energetycznego, a w następstwie powstanie elektrowni. Dalszy rozwój energetyki w ramach PKN Orlen uważamy za słuszny strategicznie, a dopasowanie Energii do kierunków rozwoju i dywersyfikacji biznesu PKN Orlen doskonale wpisuje się w konsekwentnie prowadzoną przez nas politykę. To kierunek dobrze widoczny już na rynku – strategie oparte na dywersyfikacji źródeł przychodów wdrażają zarówno regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

alt


- A jak Pan odniesie się do zarzutów o rozbijaniu integralności regionu pomorskiego, który głoszą lokalni politycy opozycji. Przeciw tej transakcji wypowiada się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, także marszałek województwa pomorskiego pan Struk?
Daniel Obajtek: Trudno to zrozumieć, bo przecież każdy szef samorządu bez względu na to czy jest burmistrzem czy prezydentem zabiega o stabilnego, wiarygodnego i silnego inwestora, który chce wyłożyć pieniądze na inwestycje. Bo to oznacza dodatkowe środki dla lokalnych budżetów, które można wydać choćby na miejską infrastrukturę i poprawić dzięki temu jakość życia mieszkańcom. W Gdańsku jest odwrotnie. Dla mnie to gra polityczna, która nie uwzględnia potrzeb zarówno samej Energi, mieszkańców Gdańska i regionu Pomorza. Przecież finalizacja tego procesu oznacza wymierne korzyści zarówno dla biznesu oraz pracowników Grupy Energa, jak i lokalnej społeczności. Zgodnie z naszymi deklaracjami Grupa Energa zachowa pełną odrębność prawną. Nikt nie wywiezie stąd ani siedziby, ani instalacji, a to oznacza, że podatki będą płacone w Gdańsku. Wystarczy tu spojrzeć na historię przejęć Grupy Orlen w ostatnich latach. Zarówno wspomniany już włocławski Anwil, jak i czeski Unipetrol działają nadal jako odrębne spółki. Co więcej – dzięki wsparciu Grupy Orlen - są konsekwentnie rozwijane, a realizowane inwestycje znacząco wzmacniają ich pozycję na rynku. Nie należy też spodziewać się zmian w podejściu do sponsoringu Grupy Energa. Sam PKN Orlen już aktywnie działa w tym obszarze na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni. Zresztą wszystkie spółki w ramach Grupy Orlen aktywnie angażują się w sport w lokalnym wymiarze. Anwil jest znany ze wsparcia koszykówki, podobnie jak Orlen Lietuva. Z kolei Unipetrol aktywnie wspiera hokej, który jest sportem narodowym w Czechach. To pokazuje, że działania Orlenu na rzecz lokalnych społeczności są przemyślane i ukierunkowane na faktyczne potrzeby regionu.


- Pracownicy Grupy Energa nie powinni się więc obawiać?
Daniel Obajtek: W żadnym wypadku. Tę transakcję należy rozpatrywać w kontekście szans, nie zagrożeń. Przede wszystkim zwiększą się możliwości rozwojowe pracowników, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Przecież dzisiaj na rynku mocno odczuwalny jest deficyt wysoko wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych pracowników w branży energetycznej.


- Kiedy zatem możemy spodziewać się finalizacji transakcji?
Daniel Obajtek: Aby transakcja doszła do skutku musimy w odpowiedzi na nasze wezwanie uzyskać liczbę akcji uprawniającą do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Konieczne będzie także uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Złożyliśmy już w Komisji Europejskiej roboczą wersję wniosku, co oznacza rozpoczęcie rozmów. Zapisy na akcje ruszą 31 stycznia, liczymy, że transakcję uda się zrealizować w drugim kwartale przyszłego roku.


- Nie sposób nie zapytać w tym kontekście o przejęcie Lotosu. Czy nowa inwestycja na Pomorzu oznacza, że tamten proces odkładacie na półkę?
Daniel Obajtek: Absolutnie nie. Podjęliśmy się trudnego przedsięwzięcia, żeby połączyć dwie spółki prowadzące tożsamą działalność na rynku polskim i jesteśmy zdeterminowani żeby ten proces przeprowadzić z korzyścią dla obydwu firm, klientów i Akcjonariuszy. Nic się w tym zakresie nie zmieniło. Prace nad przejęciem Lotosu dalej postępują. To jest duży i czasochłonny projekt. Planujemy sfinalizować go w 2020 roku. I tak jak wielokrotnie powtarzałem przyniesie wymierne korzyści obu firmom, społecznościom lokalnym i polskiej gospodarce.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież