Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Reklama
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2019 16:41

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela


- Panie Prezesie, po co Wam Energa?
Daniel Obajtek: Firmy, które myślą o rozwoju i chcą sprostać konkurencji muszą iść do przodu, inwestować. Nasza decyzja o wykupie akcji Energi ma charakter biznesowy. Jest podjęta z myślą o przyszłości obu firm, ale także – polskiej gospodarki. Chciałbym też zapewnić, że Energa pozostanie na Pomorzu. Nic się w tym zakresie nie zmieni. Energa będzie traktowana tak samo jak wszystkie inne spółki z Grupy Kapitałowej ORLEN. Nabyliśmy wiele spółek i ich siedziby pozostały tam, gdzie były. Spółki dobrze funkcjonują, rozwijają się, ORLEN także w nie inwestuje. Przykładem jest choćby włocławska spółka Anwil. Dziś w Europie i na świecie duże koncerny multienergetyczne, powstałe w wyniku połączenia wielu firm to reguła, bo tego wymaga rynek. Są nimi m.in. BP, Shell. I my chcąc z nimi konkurować musimy iść w ich ślady.


- Jednak ORLEN jest najbardziej znany ze stacji paliw.
Daniel Obajtek: PKN ORLEN to nie tylko stacje paliw. To także rafinerie, zakłady petrochemiczne, czy energetyka. Szukaliśmy możliwości szybszego rozwoju segmentu energetycznego, szczególnie w kierunku odnawialnych źródeł energii. Chcemy budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Ale potrzebne nam jest również doświadczenie i kompetencje, które posiada Energa w zakresie OZE. Dlatego gdańska firma była naturalnym wyborem. Ponad 30 proc. produkowanego przez nią wolumenu pochodzi właśnie z odnawialnych źródeł energii. To zdecydowanie najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Z perspektywy Grupy Orlen inwestycja zbilansuje posiadane aktywa konwencjonalne, np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Do tego dochodzą korzyści biznesowe, jak wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa, czy połączenie przez obie spółki kompetencji w obszarze elektromobilności.


- Dokąd zmierza ORLEN?
Daniel Obajtek: Tworzenie multienergetycznego koncernu to niełatwy proces, ale zdecydowaliśmy się na ten krok, bo tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku w długiej perspektywie. Należy pamiętać, że podejście do jego budowy analizowane było przez wiele poprzednich zarządów, czego dowodem było rozpoczęcie tworzenia segmentu energetycznego, a w następstwie powstanie elektrowni. Dalszy rozwój energetyki w ramach PKN Orlen uważamy za słuszny strategicznie, a dopasowanie Energii do kierunków rozwoju i dywersyfikacji biznesu PKN Orlen doskonale wpisuje się w konsekwentnie prowadzoną przez nas politykę. To kierunek dobrze widoczny już na rynku – strategie oparte na dywersyfikacji źródeł przychodów wdrażają zarówno regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

alt


- A jak Pan odniesie się do zarzutów o rozbijaniu integralności regionu pomorskiego, który głoszą lokalni politycy opozycji. Przeciw tej transakcji wypowiada się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, także marszałek województwa pomorskiego pan Struk?
Daniel Obajtek: Trudno to zrozumieć, bo przecież każdy szef samorządu bez względu na to czy jest burmistrzem czy prezydentem zabiega o stabilnego, wiarygodnego i silnego inwestora, który chce wyłożyć pieniądze na inwestycje. Bo to oznacza dodatkowe środki dla lokalnych budżetów, które można wydać choćby na miejską infrastrukturę i poprawić dzięki temu jakość życia mieszkańcom. W Gdańsku jest odwrotnie. Dla mnie to gra polityczna, która nie uwzględnia potrzeb zarówno samej Energi, mieszkańców Gdańska i regionu Pomorza. Przecież finalizacja tego procesu oznacza wymierne korzyści zarówno dla biznesu oraz pracowników Grupy Energa, jak i lokalnej społeczności. Zgodnie z naszymi deklaracjami Grupa Energa zachowa pełną odrębność prawną. Nikt nie wywiezie stąd ani siedziby, ani instalacji, a to oznacza, że podatki będą płacone w Gdańsku. Wystarczy tu spojrzeć na historię przejęć Grupy Orlen w ostatnich latach. Zarówno wspomniany już włocławski Anwil, jak i czeski Unipetrol działają nadal jako odrębne spółki. Co więcej – dzięki wsparciu Grupy Orlen - są konsekwentnie rozwijane, a realizowane inwestycje znacząco wzmacniają ich pozycję na rynku. Nie należy też spodziewać się zmian w podejściu do sponsoringu Grupy Energa. Sam PKN Orlen już aktywnie działa w tym obszarze na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni. Zresztą wszystkie spółki w ramach Grupy Orlen aktywnie angażują się w sport w lokalnym wymiarze. Anwil jest znany ze wsparcia koszykówki, podobnie jak Orlen Lietuva. Z kolei Unipetrol aktywnie wspiera hokej, który jest sportem narodowym w Czechach. To pokazuje, że działania Orlenu na rzecz lokalnych społeczności są przemyślane i ukierunkowane na faktyczne potrzeby regionu.


- Pracownicy Grupy Energa nie powinni się więc obawiać?
Daniel Obajtek: W żadnym wypadku. Tę transakcję należy rozpatrywać w kontekście szans, nie zagrożeń. Przede wszystkim zwiększą się możliwości rozwojowe pracowników, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Przecież dzisiaj na rynku mocno odczuwalny jest deficyt wysoko wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych pracowników w branży energetycznej.


- Kiedy zatem możemy spodziewać się finalizacji transakcji?
Daniel Obajtek: Aby transakcja doszła do skutku musimy w odpowiedzi na nasze wezwanie uzyskać liczbę akcji uprawniającą do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Konieczne będzie także uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Złożyliśmy już w Komisji Europejskiej roboczą wersję wniosku, co oznacza rozpoczęcie rozmów. Zapisy na akcje ruszą 31 stycznia, liczymy, że transakcję uda się zrealizować w drugim kwartale przyszłego roku.


- Nie sposób nie zapytać w tym kontekście o przejęcie Lotosu. Czy nowa inwestycja na Pomorzu oznacza, że tamten proces odkładacie na półkę?
Daniel Obajtek: Absolutnie nie. Podjęliśmy się trudnego przedsięwzięcia, żeby połączyć dwie spółki prowadzące tożsamą działalność na rynku polskim i jesteśmy zdeterminowani żeby ten proces przeprowadzić z korzyścią dla obydwu firm, klientów i Akcjonariuszy. Nic się w tym zakresie nie zmieniło. Prace nad przejęciem Lotosu dalej postępują. To jest duży i czasochłonny projekt. Planujemy sfinalizować go w 2020 roku. I tak jak wielokrotnie powtarzałem przyniesie wymierne korzyści obu firmom, społecznościom lokalnym i polskiej gospodarce.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież