Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2019 18:00

70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panelowych o zróżnicowanej tematyce odbywających się w ramach I Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej, który w  dniach 11 i 12 grudnia odbywał się w gdańskich Kościołach pw. Chrystusa Króla i pw. św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej.


Przed oficjalnym otwarciem Kongresu odsłonięto pomnik błogosławionego księdza Franciszka Rogaczewskiego.

alt

Odsłonięcie pomnika błogosławionego księdza Franciszka Rogaczewskiego


- Okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej skłoniła nas, aby pochylić się nad tymi wielkimi ludźmi jakimi byli niewątpliwie Błogosławieni Męczennicy II Wojny Światowej - powiedział Brat Zdzisław Duma, główny inicjator Kongresu, pełniący funkcję Gwardiana Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku. - Choć mamy świadomość, że oni są jakby symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę, oddali życia za wiarę. W międzyczasie ksiądz arcybiskup ogłosił, że rok 2019 jest rokiem jubileuszu Gdańskich Męczenników i to nas skłoniło do tego, żeby zorganizować Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. Chcemy przybliżyć te postaci, chcemy przybliżyć też to co niosą te osoby jako przesłanie dla każdego z nas w tych trudnych czasach gdzie jest zagubienie wartości. Wiemy, że potrzeba nam takich świetlanych przykładów, które będą nas zachęcały do wierności Panu Bogu, wierności ojczyźnie, ale też budowaniu własnego człowieczeństwa. Myślę, że ci którzy oddawali swoje życie walcząc są wielcy, ale też ci, którzy swoją postawą niezłomną dawali świadectwo człowieczeństwa, oni poprzez swoją postawę pełną heroizmu, miłości, oddania, pokory stają się dla na na każdy dzień taki drogowskazem.
Celem I Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej było rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego podróży apostolskiej do Polski, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej.


Tematyka Kongresu koncentrowała się na przybliżeniu postaci i duchowości pięciu Błogosławionych Męczenników Gdańskich, a także tych duchownych, którzy oddali swoje życie za Boga i Ojczyznę do 1990 roku.

alt

Podczas jednej z debat I Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej


- W roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie mogło zabraknąć szerszej refleksji o ofierze jaką złożyli duchowni katoliccy - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - A wiemy, że w trakcie II wojny światowej zginęło 20 procent polskich duchownych katolickich, a więc co piąty ksiądz. Jest to taka systematyka liczbowa, chociaż trudno mówić liczbami przerażającej tragedii jaką była II wojna światowa, ale jest to niemal taki sam współczynnik jak śmierć Polaków, obywateli II Rzeczpospolitej, bo też co piąty Polak stracił swoje życie w czasie II wojny światowej. Nie każdy jest wezwany, aby oddać swoje życie za Boga i za ojczyznę. Gdyby każdy z nas był do tego dziś gotowy to 108 Błogosławionych Męczenników nie byłoby ludźmi wyjątkowymi, a wiemy, że byli to ludzie ogromnej wiary, pięknych życiorysów, gotowości poświęcenia tego co najważniejsze za Boga i za ojczyznę. Było w nich też coś szczególnego co możemy dostrzec w ich życiorysach. I mimo, że święty ojciec Maksymilian Maria Kolbe nie jest wśród 108 Błogosławionych Męczenników, ale jest pierwszym polskim męczennikiem II wojny światowej wyniesionym na ołtarze, to w jego życiorysie poza miłością do Boga, do Najświętszej Marii Panny i do ojczyzny widzimy też rodzaj szaleństwa. Sam o sobie święty ojciec Maksymilian Maria Kolbe mówił, że jest szaleńcem Niepokalanej, tak bardzo kocha Matkę Boską, że jest gotowy zrobić dla niej wszystko. To ludzie niezłomni, tacy o których musimy wspominać. Bitwa o pamięć oni wciąż trwa. Jesteśmy tu aby dyskutować, poddać się refleksji o historii, ale też aby przypominać o tych, o których nie pozwolimy zapomnieć.


Wydarzeniami około kongresowymi, które odbyły się w Muzeum II Wojny Światowej były zaduszki jazzowe pt. "Między nami - Movie", na których Bester Quartet zaprezentował unikalne jazzowe interpretacje utworów muzycznych ze znanych filmów o tematyce wojennej oraz projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej", przedstawiającego losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież