Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sprawa Szwedki Christiny Hendlund: śledztwo przedłużone do końca roku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 14 października 2011 13:27

Śledztwo  w sprawie odpowiedzialności za przeprowadzanie nieudanej operacji plastycznej w Pomorskim Centrum Traumatologii po której Szwedka Ewa Christina Hedlund zapadła w śpiączkę zostało przedłużone do końca roku. Jest już jednak pewne, że będzie musiało potrwać znacznie dłużej.


Prokuratura czeka bowiem na opinie zespołu biegłych, badających sprawę pod kontem ewentualnego błędu w sztuce lekarskiej, a te nie będą gotowe przed końcem roku.
- Śledztwo nie rokuje na rychłe zakończenie. Trwają tłumaczenia dokumentów, które przed kilku dniami otrzymaliśmy od strony szwedzkiej – powiedział nam prokurator Wojciech Szelągowski z gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej. Zdaniem prokuratora Szelągowskiego również opinie biegłych z zakresu medycyny będą znane dopiero z początkiem przyszłego roku.
- Dodatkową trudnością w prowadzonym postępowaniu jest odmienna od naszej procedura stosowana w Szwecji przy sporządzaniu dokumentacji medycznej. Otóż część dokumentacji musiała być stenografowana, gdyż została utrwalona w formie dźwiękowej. Te spisane protokoły są sukcesywnie przekazywane do tłumaczenia na język polski  – poinformował nas prokurator Szelągowski.


Po pięciu dniach od operacji w Gdańsku rodzina kobiety przewiozła ją do szwedzkiego szpitala. Kobieta jest w stanie wegetatywnym po po zabiegu powiększenia piersi. Jej tragedia zelektryzowała środowisko medyczne. Po ujawnieniu w listopadzie ub.r. przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku.


Powstał 13-stronicowy protokół pokontrolny potwierdzający, że PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej. Stanowisko stracił ówczesny dyrektor szpitala Mirosław Domosławski. Gdański szpital wykonał co najmniej 77 zabiegów operacyjnych z chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki  Medica Travel&Consulting. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego, co "zmusiło to do ograniczeń w kwalifikacji chorych do ciężkich zabiegów operacyjnych i ograniczyło możliwości bezpiecznego okresu hospitalizacji chorych po ciężkich zabiegach i zwiększyło ryzyko powikłań".


W 2009 r. ówczesny dyrektor PCT Mirosław Domosławski wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej.


Po wybuchu afery nowe kierownictwo Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku zawiadomiło prokuraturę o możliwości przeprowadzenia w placówce nielegalnej operacji plastycznej. Dochodzenie w tej sprawie nadal prowadzi prokuratura. We wrześniu prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadził czynności przygotowawcze w Szwecji. Na razie nie postawiono nikomu zarzutów. Była za tom odpowiedzialność polityczna. Do dymisji poddał się odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek   Leszek Czarnobaj. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz.  Każda jednostka medyczna musi zarejestrować swoją działalność w urzędzie wojewódzkim, niezależnie, czy świadczy usługi prywatnie, czy w ramach kontraktu z NFZ. Publiczny szpital musi też poinformować swój organ założycielski, czyli w przypadku gdańskiej placówki – urząd marszałkowski.
ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież