Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wiecha na nowej siedzibie Neofilologii UG

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 czerwca 2012 13:59

Uroczystość zawieszenia wiechy na nowej siedzibie Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 4 czerwca z udziałem władz centralnych, wojewódzkich i miejskich.



Uroczystość poprowadził rektor uczelni prof. Bernard Lammek, który powiedział min. iż nowe siedziby wydziałów kampusu, które w ostatnich latach tak szybko powstają, nie tylko zapewniają dobre warunki pracy nauczycielom akademickim i studentom, ale są także szansą, aby przyciągnąć do Trójmiasta studentów z innych regionów Polski i zagranicy. Jest bowiem tworzona możliwość prowadzenia badań naukowych w nowoczesnych laboratoriach i kształcenia na najwyższym poziomie.


alt


Obecny na uroczystości Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (na zdjęciu z lewej obok rektora), wyraził przekonanie, że jak się chce, to można cel osiągnąć, a wydane na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego pieniądze to dobra inwestycja w przyszłość. Uczelnia ta, jako jedna z najważniejszych instytucji naukowo-edukacyjnych Pomorza, posiadającego dobrych gospodarzy, dzięki tak szybkiemu rozwojowi ma szansę stać się perłą wśród polskich uniwersytetów i umocnić swoją pozycję wśród liderów.


alt



Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, podkreślił znaczącą rolę Uniwersytetu Gdańskiego w rozwoju województwa pomorskiego i stwierdził, że sukces gospodarczy mogą nam zagwarantować profesjonalnie wykształcone kadry, te zaś można kształcić jedynie w nowoczesnych warunkach, a  zapewnia je właśnie się rozbudowujący Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki też temu, uczelnia ta być może nie będzie odczuwała niżu demograficznego młodzieży jaki aż w 25 procentach czeka nas w 2020 roku. Uczelnia obecnie jest  objęta sześcioma projektami unijnymi, a dotychczas przyznano jej 32 mln zł dotacji. Marszałek podkreślił też ogromną rolę poprzedniego i obecnego rektora w rozbudowie tej uczelni. Życzył pracownikom i studentom satysfakcji z realizacji planów inwestycyjnych oraz życzył, aby UG stał się najjaśniejszą gwiazdą
wśród uniwersytetów polskich.


alt


Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński przeczytał list przesłany przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbarę Kudrycką, która podkreśliła w nim, że znaczącym sukcesem UG jest dostosowywanie infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni do wymogów współczesności.
Poprzedni rektor, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa przypomniał o roli humanistyki w rozwoju nauki i o tym, że na zbudowanym w 1970 roku Wydziale przypada obecnie na jednego studenta zaledwie 1,84 metra kwadratowego. Wydział ten zajmuje 7 miejsce w Polsce, trzecie na UG, zatrudniając 83 profesorów i kształcąc m.in. 300 doktorantów. – Czasami jednak marzenia się spełniają, nowy gmach dla neofilologii z salą teatralno-koncertową, pozwoli na lepszy rozwój Wydziału i umożliwi otwieranie nowych kierunków, takich jak sinologia czy arabistyka – dodał dziekan.


alt



W uroczystości udział wzięli także Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Wicewojewoda Michał Owczarczak, przedstawiciele głównego wykonawcy nowego gmachu neofilologii z Aleksandrem Jonkiem, prezesem spółki Polimex Mostostal S. A. na czele oraz architekci budynku – Jerzy Wolski, Jarosław Rawerski i Jarosław Ambroszkiewicz z biura projektowego Wolski Architekci.


alt



Jak wyjaśnia dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, umowa na tą inwestycję została podpisana 12 lipca 2011 roku. Wykonawcą wybranym w przetargu nieograniczonym, została firma POLIMEX-MOSTOSTAL Spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie. Dokumentację projektową wykonało biuro projektowe Wolski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni – zwycięzca konkursu architektonicznego.

W ramach całej inwestycji powstanie obiekt z wydzielonymi częściami: neofilologiczną i niezależną administracyjną o łącznej powierzchni całkowitej 23,5 tys. m kw. Powierzchnia całkowita części przeznaczonej dla neofilologii wyniesie ok. 16 tys. m kw. W czterokondygnacyjnej części obiektu, przeznaczonej dla neofilologii, będą się mieściły m.in.: Instytuty Anglistyki,  Filologii Germańskiej, Filologii Romańskiej, Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedry Filologii Klasycznej,   Skandynawistyki, Slawistyki oraz pomieszczenia administracyjne. Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, sale komputerowe, a także centrum e-learningowe Budynek wyposażony będzie w nowoczesne technologie i urządzenia (np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, kabiny symultaniczne), a także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie nowego budynku pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności, takich jak np. sinologia oraz umożliwi zwiększenie naboru na studia stacjonarne.


Planowany termin zakończenia budowy gmachu neofilologii to 31 października 2012 roku, natomiast budynku administracji centralnej – 30 czerwca 2013 roku. Koszt według umowy robót budowlano-montażowych całej inwestycji wynosi prawie 77 milionów złotych, z czego koszt prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 miliony złotych.


Budowa nowego gmachu neofilologii jest dofinansowana kwotą 23 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013, osi priorytetowej 2 Społeczeństwo wiedzy. Pozostała część wydatków zostanie sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa jako wkład własny inwestycji finansowanych ze środków UE.


Budynek administracji centralnej będzie niezależną częścią i stanowi odrębne zadanie inwestycyjne, finansowane z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonego na inwestycje oraz dochodów własnych uczelni (przede wszystkim pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości UG, z których przeniosły się jednostki UG do nowych budynków). W budynku administracji centralnej znajdzie się, nowoczesne ogólnouczelniane archiwum o klasie archiwum państwowego, Ośrodek Informatyczny UG, kwestura, pomieszczenia dla zespołu rektorskiego oraz innych działów merytorycznych administracji centralnej, jak również sale szkoleniowe, konferencyjne i zaplecze kuchenno-cateringowe.


alt



Uroczystość zakłóciły okrzyki grupki zgromadzonych studentów i pracowników uczelni z transparentami o hasłach „Wiedza nie jest towarem” czy „Odzyskaj edukację”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież