Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wiecha na nowej siedzibie Neofilologii UG

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 czerwca 2012 13:59

Uroczystość zawieszenia wiechy na nowej siedzibie Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 4 czerwca z udziałem władz centralnych, wojewódzkich i miejskich.Uroczystość poprowadził rektor uczelni prof. Bernard Lammek, który powiedział min. iż nowe siedziby wydziałów kampusu, które w ostatnich latach tak szybko powstają, nie tylko zapewniają dobre warunki pracy nauczycielom akademickim i studentom, ale są także szansą, aby przyciągnąć do Trójmiasta studentów z innych regionów Polski i zagranicy. Jest bowiem tworzona możliwość prowadzenia badań naukowych w nowoczesnych laboratoriach i kształcenia na najwyższym poziomie.


alt


Obecny na uroczystości Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (na zdjęciu z lewej obok rektora), wyraził przekonanie, że jak się chce, to można cel osiągnąć, a wydane na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego pieniądze to dobra inwestycja w przyszłość. Uczelnia ta, jako jedna z najważniejszych instytucji naukowo-edukacyjnych Pomorza, posiadającego dobrych gospodarzy, dzięki tak szybkiemu rozwojowi ma szansę stać się perłą wśród polskich uniwersytetów i umocnić swoją pozycję wśród liderów.


altMarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, podkreślił znaczącą rolę Uniwersytetu Gdańskiego w rozwoju województwa pomorskiego i stwierdził, że sukces gospodarczy mogą nam zagwarantować profesjonalnie wykształcone kadry, te zaś można kształcić jedynie w nowoczesnych warunkach, a  zapewnia je właśnie się rozbudowujący Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki też temu, uczelnia ta być może nie będzie odczuwała niżu demograficznego młodzieży jaki aż w 25 procentach czeka nas w 2020 roku. Uczelnia obecnie jest  objęta sześcioma projektami unijnymi, a dotychczas przyznano jej 32 mln zł dotacji. Marszałek podkreślił też ogromną rolę poprzedniego i obecnego rektora w rozbudowie tej uczelni. Życzył pracownikom i studentom satysfakcji z realizacji planów inwestycyjnych oraz życzył, aby UG stał się najjaśniejszą gwiazdą
wśród uniwersytetów polskich.


alt


Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński przeczytał list przesłany przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbarę Kudrycką, która podkreśliła w nim, że znaczącym sukcesem UG jest dostosowywanie infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni do wymogów współczesności.
Poprzedni rektor, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa przypomniał o roli humanistyki w rozwoju nauki i o tym, że na zbudowanym w 1970 roku Wydziale przypada obecnie na jednego studenta zaledwie 1,84 metra kwadratowego. Wydział ten zajmuje 7 miejsce w Polsce, trzecie na UG, zatrudniając 83 profesorów i kształcąc m.in. 300 doktorantów. – Czasami jednak marzenia się spełniają, nowy gmach dla neofilologii z salą teatralno-koncertową, pozwoli na lepszy rozwój Wydziału i umożliwi otwieranie nowych kierunków, takich jak sinologia czy arabistyka – dodał dziekan.


altW uroczystości udział wzięli także Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Wicewojewoda Michał Owczarczak, przedstawiciele głównego wykonawcy nowego gmachu neofilologii z Aleksandrem Jonkiem, prezesem spółki Polimex Mostostal S. A. na czele oraz architekci budynku – Jerzy Wolski, Jarosław Rawerski i Jarosław Ambroszkiewicz z biura projektowego Wolski Architekci.


altJak wyjaśnia dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, umowa na tą inwestycję została podpisana 12 lipca 2011 roku. Wykonawcą wybranym w przetargu nieograniczonym, została firma POLIMEX-MOSTOSTAL Spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie. Dokumentację projektową wykonało biuro projektowe Wolski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni – zwycięzca konkursu architektonicznego.

W ramach całej inwestycji powstanie obiekt z wydzielonymi częściami: neofilologiczną i niezależną administracyjną o łącznej powierzchni całkowitej 23,5 tys. m kw. Powierzchnia całkowita części przeznaczonej dla neofilologii wyniesie ok. 16 tys. m kw. W czterokondygnacyjnej części obiektu, przeznaczonej dla neofilologii, będą się mieściły m.in.: Instytuty Anglistyki,  Filologii Germańskiej, Filologii Romańskiej, Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedry Filologii Klasycznej,   Skandynawistyki, Slawistyki oraz pomieszczenia administracyjne. Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, sale komputerowe, a także centrum e-learningowe Budynek wyposażony będzie w nowoczesne technologie i urządzenia (np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, kabiny symultaniczne), a także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie nowego budynku pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności, takich jak np. sinologia oraz umożliwi zwiększenie naboru na studia stacjonarne.


Planowany termin zakończenia budowy gmachu neofilologii to 31 października 2012 roku, natomiast budynku administracji centralnej – 30 czerwca 2013 roku. Koszt według umowy robót budowlano-montażowych całej inwestycji wynosi prawie 77 milionów złotych, z czego koszt prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 miliony złotych.


Budowa nowego gmachu neofilologii jest dofinansowana kwotą 23 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013, osi priorytetowej 2 Społeczeństwo wiedzy. Pozostała część wydatków zostanie sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa jako wkład własny inwestycji finansowanych ze środków UE.


Budynek administracji centralnej będzie niezależną częścią i stanowi odrębne zadanie inwestycyjne, finansowane z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonego na inwestycje oraz dochodów własnych uczelni (przede wszystkim pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości UG, z których przeniosły się jednostki UG do nowych budynków). W budynku administracji centralnej znajdzie się, nowoczesne ogólnouczelniane archiwum o klasie archiwum państwowego, Ośrodek Informatyczny UG, kwestura, pomieszczenia dla zespołu rektorskiego oraz innych działów merytorycznych administracji centralnej, jak również sale szkoleniowe, konferencyjne i zaplecze kuchenno-cateringowe.


altUroczystość zakłóciły okrzyki grupki zgromadzonych studentów i pracowników uczelni z transparentami o hasłach „Wiedza nie jest towarem” czy „Odzyskaj edukację”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież