Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi II?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 27 maja 2020 17:49

Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla oddania hołdu Janowi Pawłowi II radni PiS złożyli autopoprawkę w której zawarte są propozycje klubu PiS oraz treści proponowane przez Koalicję Obywatelską i Wszystko dla Gdańska. - Nasz projekt jest projektem kompromisowym - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


18 maja radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, w którym przypominali jego rolę w historii Gdańska, Pomorza, Polski i świata. Kluby koalicji rządzącej Gdańskiem treść proponowaną przez radnych PiS odrzuciły.
- Przedstawiliśmy naszą propozycję oświadczenia Rady Miasta Gdańska dla uczczenia, oddania hołdu wielkiej postaci jaką był Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, dla Gdańska, dla gdańszczan, dla Solidarności, dla Polski, dla Europy i dla świata - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. - W związku z tym, że całą treść naszego stanowiska pozostałe kluby w Radzie Miasta Gdańska wycięły i wstawiły czy będą próbowały wstawić swoją treść zaproponujemy kompromisowe stanowisko, które połączy oba projekty uchwał, a więc będą w nim elementy z naszego projektu, jak i propozycje pozostałych klubów. Nasz projekt jest projektem kompromisowym

AUTOPOPRAWKA
Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
do projektu oświadczenia podjętego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły- papieża Jana Pawła II

Treść począwszy od słów:” W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska” do słów: „ wystawiając Karolowi Wojtyle- Janowi Pawłowi II najpiękniejszy pomnik. My, gdańszczanie.” – zastępuje się następującą treścią:

„W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska wyraża najwyższy szacunek i wdzięczność temu wielkiemu Polakowi: patriocie, poecie, dramatopisarzowi, filozofowi i papieżowi – człowiekowi, któremu nieobce były sztuka i nauka, praca i cierpienie, patriotyzm i wspólnota międzynarodowa, humanizm i duchowość, temu, który podczas swoich dwu wizyt w Gdańsku wytyczył drogi wartości i działania nie tylko naszemu miastu, ale i całej Ojczyźnie, Europie, a nawet światu.

Jan Paweł II był wizjonerem. Mówił o poszanowaniu tożsamości i odczytywaniu historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Nieprzypadkowo pierwszym miejscem odwiedzonym w Gdańsku, wybranym na spotkanie z młodzieżą, było Westerplatte. Młodzi usłyszeli tam: „Przyszłość Polski zależy i musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze »być« i nasze »mieć«. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość […] nie zależała od nas”. Te słowa zawsze pozostaną aktualne, bo kształtowanie przyszłości – także naszej „małej ojczyzny” oraz dążenie do integracji wartości wyznawanych dawniej i dziś to jednocześnie „jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«”.

Jan Paweł II był wzorem poszanowania życia człowieka i wszystkiego, co jemu służy. W Bazylice Mariackiej spotkał się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi oraz ich opiekunami i służbą medyczną. Z uznaniem mówił o gdańskim hospicjum, „które podjęło swą służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”. Mówił o cierpieniu jako tajemnicy, szczególnie cierpieniu niezawinionym. Dziś musimy zdać egzamin z tych słów, kiedy zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, ale też kiedy widzimy, z jaką łatwością podejmuje się decyzje o skróceniu bądź odebraniu ludziom prawa do życia. Jako miasto musimy zdać też egzamin z naszego szacunku dla osób niepełnosprawnych, zapewniania im szans na równe uczestnictwo w życiu społecznym. Jesteśmy to winni temu, który w całym swoim nauczaniu podkreślał godność osoby ludzkiej, przyrodzone prawa człowieka.

Jan Paweł II tworzył historię na naszych oczach, kiedy głosił na gdańskiej Zaspie: „Nie może być walka silniejsza od solidarności”. Wówczas przeprowadzał nas przez czasy komunizmu, budził nasze sumienia kiedy dawaliśmy się uwodzić praktycznemu materializmowi. Dziś jego słowa każą nas zastanowić się, na ile wspólnota społeczna, narodowa jest dla nas wartością wyższą od prywatnych interesów, na ile poruszamy się po płaszczyźnie wartości humanistycznych, takich jak: duch, prawda, dobro, miłość, piękno, służba dla innych, tworzenie rodzinnej i uniwersalnej "wspólnoty osobowej", którą Jan Paweł II uczynił programem swojego pontyfikatu. Także wspólnoty międzynarodowej.

Jan Paweł II polskość wiązał z europejskością. Wielokrotnie podkreślał, jak bardzo ważna jest obecność Polski we wspólnocie narodów europejskich oraz w jej instytucjach. Występując w polskim Parlamencie w czerwcu 1999 r mówił między innymi: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenie dziejowe, jaki posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie”. Pamiętamy jego słowa: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!”

Pragniemy podkreślić, że dla nas, Gdańszczanek i Gdańszczan, na długo zapadnie w pamięci jego dwukrotna wizyta w Gdańsku, podobnie jak wypowiadane na sopockim hipodromie słowa: „Słyszałem wtedy w Gdańsku od was «Nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj trzeba powiedzieć: «nie ma wolności bez miłości»[…] Do budowania «cywilizacji miłości»”. Jan Paweł II pisał wiele o miłości, która kształtuje integralność osoby, a także i każdą wspólnotę międzyludzką, począwszy od tej fundamentalnej, rodzinnej, poprzez lokalną – także z tymi, którzy potrzebują szczególnego wsparcia, narodową, aż po międzynarodową.

My, Gdańszczanki i Gdańszczanie, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II, dziękujemy za jego wkład w istnienie wolnej Polski będącej istotnym członkiem wielkiej rodziny narodów nowoczesnej Europy.”

WNIOSKODAWCA AUTOPOPRAWKI:
W im. Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
w Radzie Miasta Gdańska
Kazimierz Koralewski
Przewodniczący

UZASADNIENIE:
Przychylając się do stanowiska Klubów Radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska o wypracowanie takiej treści oświadczenia podjętego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II, postanowiliśmy zaakceptować treść poprawki zaproponowanej przez w/w radnych. Jednocześnie staraliśmy się zachować ducha naszego projektu. Uproszczono treść projektu oświadczenia Klubu PiS, usuwając treści mogące budzić kontrowersje.

Mając na względzie powyższe, zasadne jest zgłoszenie autopoprawki do projektu oświadczenia Klubu PiS.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież