"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

150 tysięcy podpisów za polskim Lotosem

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2011 18:46

Obywatelski projekt „Ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie Większościowego Pakietu Akcji Grupy Lotos S.A.” trafił w maju na biurko marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. W czwartek dołączonych zostanie do niego 150 tys. podpisów. Są  niezbędne by ustawą zajął się Sejm. Podpisy zebrał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos.

 

- Planowana przez rząd prywatyzacja Lotosu jest zagrożeniem dla Polski. To skok na kasę rządu PO przed końcem kadencji. Sprzedaż 53 procent akcji spółki zagranicznym inwestorom zagrozi naszej energetycznej niezależności. Jedynym realnym zainteresowanym zakupem są koncerny z Rosji – powiedział nam wspierający akcję europoseł Jacek Kurski (PiS).   

 

Dla Kurskiego i innych polityków PiS jest oczywiste, że ekonomia i surowce naturalne to narzędzia rosyjskiej polityki.
- Po zawarciu transakcji z Polską, której aktywnie patronował prezydent Lech Kaczyński, rosyjscy stratedzy przerwali dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń", a po przejęciu Możejek przez Orlen rozpoczęli remont tegoż rurociągu. Najpierw więc pożar w Możejkach a następnie remont rosyjskiego systemu rurociągów skutecznie zablokowały plany Orlenu.  Do tego to Rosja patronuje rurociągowi Nord Stream – dodaje Kurski i wylicza, że sam modernizacji rafinerii w Gdańsku „Program 10+” to sukces Polski, który kosztował 6 mld zł, a za pakiet akcji Skarbu Państwa można uzyskać ok. 3-4 mld zł.
- Piętnastoosobowy Komitet "Polski Lotos" rozpoczął zbieranie podpisów 4 maja - przypomina Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu.


W akcję włączyły się  NSZZ Solidarność, biura poselskie PiS,  zaangażowali się słuchacze Radia Maryja.  
- Państwo Polskie jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Poprzez zachowanie przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji rozumie się zachowanie w posiadaniu przez Skarb Państwa akcji o wartości odpowiadającej powyżej 50 proc. wartości całkowitej wszystkich akcji spółki akcyjnej Grupa Lotos SA zapewniających decydujący głos na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy – mówi obywatelska ustawa.

 

alt   - Wzywamy rząd do odstąpienia od sprzedaży Grupy Lotos do czasu, kiedy projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu. Lotos powinien pozostać w polskich rękach ponieważ bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zagrożone presją ze strony Rosji. Już mamy niekorzystną umowę gazową  – argumentował Kurski.  

Marszałek Sejmu ma trzy miesiące na doprowadzenie do pierwszego czytania ustawy, ale za dwa miesiące odbędą się wybory parlamentarne.  Tymczasem politycy partii Jarosława Kaczyńskiego od dawna przestrzegają przed sprzedaniem tego strategicznego przedsiębiorstwa wschodnim kontrahentom. Politycy tej partii wskazują na ryzyko marginalizacji ekonomicznej Pomorza, obawiają się przeniesienia siedziby firmy poza Pomorze oraz rezygnacji z polityki wspierania regionalnych inicjatyw: biznesowych, sportowych i kulturalnych przez Lotos. Z kolei Platforma Obywatelska uspokaja. Jej politycy twierdzą, że do prywatyzacji są dobrze przygotowani i nie ma pośpiechu. Zdaniem PO zainteresowanie PiS prywatyzacją Lotosu to gra wyborcza.   

Udział Grupy Lotos w 2010 r. w krajowym rynku paliw wyniósł 31,3 proc. Oznacza to wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu do 2009 r. - wynika najnowszego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

- Dzięki dodatkowym ilościom paliw motorowych, które zyskujemy za sprawą instalacji 10+, jesteśmy w stanie utrzymać 30-procentowym poziom w rynku - zapewnił wiosną wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu Grupy Lotos Maciej Szozda.


- Lotos to spółka giełdowa, stosująca wszelkie zasady ładu korporacyjnego i  utrzymująca wysokie obiektywnie weryfikowalne wskaźniki ekonomiczne. Nade wszystko to firma rentowna. Nie warto sprzedawać LOTOSU bo to sprzeczne z interesem Pomorzan – twierdzi Przemysław Marchlewicz, menadżer, były prezes Portu Gdynia, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.


W zeszłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało już 14 mln akcji Lotos po 29 zł.  Obecna wartość akcji oscyluje w granicach 36-37 zł. Do sprzedaży jest pakiet 53,2 proc. papierów wartościowych gdańskiego koncernu, znajdujących się w rękach MSP.  

- Wyzbycie się Grupy Lotos to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.  Surowce energetyczne stają się na powrót dla Rosji orężem walki o polityczne wpływy – uważa poseł Zbigniew Kozak, wiceprzewodniczący sejmowej podkomisji d.s. energetyki.


 - Jestem przekonany, że Lotos docelowo będzie prywatną firmą i tak powinno być. A w zależności od tego, jak pójdzie sprawa Lotosu, to będzie trzeba się zastanowić w przyszłości, czy to, że Skarb Państwa jest w PKN Orlenie, to mu pomaga. Dzisiaj - moim zdaniem - tak. Jak będzie za lat kilka, kiedy Lotos będzie w pełni prywatny, będzie miał inwestora bardzo silnego? – mówił  minister MSP Aleksander Grad zapraszając inwestorów do negocjacji kupna akcji Grupy Lotos.


Dobre wyniki Lotosu tworzą przestrzeń dla rozważnego wyboru optymalnego inwestora. Tym bardziej, że wraca zarzucony temat ropociągu Odessa – Brody – Płock – Gdańsk. Po zakończeniu procedury, którą uruchomił minister skarbu, decyzję o ewentualnej prywatyzacji Lotosu podejmie rząd. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież