“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Św. Jan Bosko patronem Rumi

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11

W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbyła się wyjątkowa uroczystość oficjalnego ogłoszenia dekretu Stolicy Apostolskiej, uznającego świętego Jana Bosko (Giovanni Melchiorre Bosco) patronem miasta. Mszy świętej z udziałem licznych mieszkańców, samorządowców powiatu wejherowskiego i uczniów (św. Jan Bosko szczególny charyzmat miał w wychowaniu młodzieży) przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.


Papieski dekret został podpisany na trzy miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży 4 października 2018 roku i przekazany metropolicie gdańskiemu, przez księdza arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za jego pośrednictwem akt ten trafił do rumskich samorządowców i do zgromadzenia salezjanów. Tym samym od publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, wyrażonej przez pismo Kongregacji, święty Jan Bosko stał się oficjalnie duchowym opiekunem Rumi. 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich instytucjach i kościołach będzie upamiętniany ten fakt.


W dziejach miasta nad Zagórską Strugą salezjanie są obecni od 1937 roku. To oni stworzyli w Rumi placówkę wychowawczą, która wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Natomiast obecnie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują typowe dla swej misji miejsca spotkań i modlitwy, czyli oratoria. Salezjanie opiekują się też sierotami i dziećmi z rodzin przeżywających rozmaite trudności. W ich ośrodku w Rumi przebywali m.in. po śmierci ich ojca bracia Macierewiczowie, w tym późniejszy współzałożyciel KOR i minister obrony narodowej Antoni.


Nic dziwnego, że przy rumskim sanktuarium jest też sala sportowa. Świętego Jana Bosko, założyciela salezjanów, który swoje życie poświęcił na pracę i opiekę nad dziećmi i młodzieżą, mieszkańcy Rumi od lat darzą wyjątkowym szacunkiem oraz uznaniem.


Jego postać przypomniał metropolita gdański podkreślając, iż był on wspaniałym wychowawcą, osobą wyjątkowo skromną, w trudnych czasach. Z inicjatywy Rady Miasta i przy wsparciu społecznego komitetu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedłożyła Ojcu Świętemu Franciszkowi, zgodnie ze swoimi kompetencjami, prośbę o potwierdzenie patronatu.
- Z dniem 4 października 2018 roku papież Franciszek ustanowił św. Jana Bosko, prezbitera, patronem miasta Rumi, podnosząc liturgiczny obchód ku jego czci ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich kościołach i kaplicach miasta Rumia – obwieścił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

alt


- Salezjanie są obecni w Rumi ponad 80 lat. Prowadzimy tutaj szkoły, w których wychowujemy młodzież, tak jak wychowywał ją święty Jan Bosko – mówi rektor rumskiego sanktuarium ks. dr Janusz Sikora, nawiązując też do centrum salezjańskiego w Turynie, które promieniuje swoją działalnością na świat.


Ks. abp Sławoj Leszek Głódź, jak przystało na pierwszego biskupa polowego WP po 1945 r. przypomniał też inne miejsce i zdarzenie związane z dziełem salezjańskim. Tym miejscem był Poznań i cele więzienne w Dreźnie oraz data 24 sierpnia 1942 roku, godzina 20. Dla pięciu młodych ludzi, salezjańskich podopiecznych, z Poznania to koniec ich działań.


Zostali oskarżeni o zdradę stanu i III Rzeszy ponieważ byli centralnymi postaciami w salezjańskim oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu i byli liderami katolickiej młodzieży. W więzieniu zachowali spokój. Pozostały po nich nieliczne listy, świadectwa wiary spisane przed ścięciem.
- Proszę Was tylko, nie płaczcie, nie rozpaczajcie, nie przejmujcie się. Bóg tak chciał. Szczególnie zwracam się to Ciebie, Matusiu Kochana, ofiaruj swój ból Matce Bolesnej, a Ona ukoi Twe zbolałe serce – tak na przykład napisał Czesław Jóźwiak.


Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku ogłosił tych pięciu młodych ludzi błogosławionymi Kościoła.
Byli to urodzeni w Poznaniu, Berlinie i Bochum młodzi mężczyźni: błogosławieni Czesław Jóźwiak (lat 23), Edward Kaźmierski (lat 23) (pisał przed zgilotynowaniem: Dziękuję Tobie, Mamusiu, za błogosławieństwo. Bóg tak chce. Żąda od Ciebie tej ofiary. O, złóż ją, Mamusiu, za mą duszę grzeszną. Przepraszam Was za wszystko z całego serca. Ciebie, kochana Mamusiu i Was, kochane Siostry i Szwagrze. Przepraszam wszystkich, którym zawiniłem i proszę pokornie o przebaczenie), Franciszek Kęsy (lat 22), Edward Klinik (lat 22) i Jarogniew Wojciechowski (lat 20).
Po zajęciu Poznania w 1939 r. Niemcy zamknęli oratorium. Jego członkowie imali się różnych prac fizycznych i kontynuowali prace Harcerstwa Polskiego, tajnej organizacji związanej z nurtem katolicko-narodowym (Hufce Polskie) pod „przykryciem” chłopięcego chóru kierowanego przez Stefana Stuligrosza. 23 września 1940 r. Czesław i czworo jego przyjaciół zostało aresztowanych.

alt

J. Szpyt, Poznańska Piątka


W śledztwie okrutnie ich skatowano w Posen - Fort VII, a wychowanków oratorium przesłuchiwano w więzieniu przy ul. Młyńskiej. Byli przewożeni do więzienia we Wronkach i do Berlina - Neukölln. W końcu trafili do cel w Zwickau na Zamku Osterstein. Mimo ciężkiej pracy (m.in. zaprzęgano ich do wozów) młodzi chłopcy z poznańskiej katolickiej młodzieży, zachowywali niezwykły spokój.


Wszyscy zostali oskarżeni o zdradę stanu. 1 sierpnia 1942 r. wydano wyrok śmierci przez ścięcie wykonany w Dreźnie 24 sierpnia 1942 r. Pochowani zostali w zbiorowym grobie niedaleko więzienia w Dreźnie.


W lesie piaśnickim 24 października 1939 roku po przejściu więzienia w Wejherowie rozstrzelany został przez niemieckich oprawców nazistowskich salezjanin z Rumi ks. Ignacy Błażejewski vel Błażewski. To dwa wielu świadectw trwałości salezjańskiego wychowania.

W rumskich niedzielnych uroczystościach uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Michał Pasieczny, starosta wejherowska Gabriela Lisius, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt i poseł Jan Klawiter.


Byli też nauczyciele i uczniowie rumskich szkól w tym m.in. Szkoły Podstawowej nr 8 noszącej imię księdza Stanisława Ormińskiego, salezjanina ze zgromadzenia Jana Bosko. Jak przypomina Marzena Korzeniewska, dyrektor SP Nr 8, ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin (salezjanie to członkowie Towarzystwa św. Franciszka Salezego, założonego w 1859 przez ks. Jana Bosko), prowadził swoją duszpasterską posługę m.in. w Rumi. Ten kapłan, dyrygent i kompozytor jest autorem melodii, dla większości z nas znanej pieśni, a być może jednej z najbardziej znanych melodii religijnych, czyli melodii „Apelu Jasnogórskiego”. Szkoła w Rumi ma też hymn, nawiązujący do kompozycji patrona.


Jak przypomniał w niedzielę metropolita Gdański ks. abp Głódź ideą nauczania salezjańskiego jest wychowanie dobrego obywatela i chrześcijanina.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież