Nowy zarząd SKT - B. Białaszczyk prezesem » Bartłomiej Białaszczyk pozostaje prezesem Sopockiego Klubu Tenisowego na kolejną kadencję. Tak zdecy... Prezydent Gdyni oddawała hołd niemieckim zbrodniarzom?! "Tam nie było ... » „Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających katastrofę st... Marek Formela: Presja społeczna zaczyna mieć swój ciężar » „Jest trudne do zaakceptowania, że pan Matecki przez siedem tygodni pobytu nie uczestniczył w żadnej... TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:48
Tylko emocje księgowego - nuda na Elbląskiej
Bez smaku żużla, bez emocji, poza emocją księgowego - Wybrzeże
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 października 2019 20:45

Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia odbywa się corocznie w październiku w Rumi w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko.


Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była postać, pracującego przez ćwierć wieku w Rumi muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. Stanisława Ormińskiego. Dzisiaj jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 8 w Rumi. To on skomponował melodię najbardziej chyba znanej pieśni religijnej XX wieku, czyli do Apelu Jasnogórskiego.
W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy:
• Konkurs muzyki organowej (dla młodych organistów)
• Konkurs zespołów chóralnych – w trzech kategoriach oceniania
• Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim


Wykonawców ocenia jury w składzie prof. Jolanta Szybalska-Matczak, Akademia Muzyczna Wrocław, prof. Marek Rocławski, Akademia Muzyczna Gdańsk, prof. Marek Gandecki, Akademia Muzyczna Poznań, Jan Szopinski (Kalkar, Niemcy), ks. Krzysztof Niegowski, Wyższa Szkoła Biznesu Warszawa, ks. Marcin Balawander, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń, Enrico Zanovello, Konserwatorium Muzyczne Vicenza, František Vaniček, Wydział Muzyki Uniwersytetu w Hradec Králové i Tomasz Fopke, Rada Chórów Kaszubskich.

alt


W kategorii zespołów chóralnych Grand Prix wyśpiewał Chór „Kosy” z Poznania pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej – Sobczak.
W kategoria zespołów kameralnych zwyciężył zespół Wokalny „Vocore” z Warszawy, który też triumfował w kategorii Wykonanie pieśni kaszubskiej.
Wśród organistów najlepszym wykonaniem mógł się poszczycić Daniel Strządała (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego – Katowice).


Przeglądowi konkursowemu towarzyszyły też wyjątkowe wydarzenia artystyczne. I tak pierwszego dnia festiwalu 24 października br. był to koncert organowy "Improwizacje i nie tylko ...", 25 października 2019 r. koncert "Duchowa stolica Polski", a 26 października 2019 r. miał miejsce koncert "100 lat to Wielka Rzecz" i wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


Przypomnijmy, że patron festiwalu ks. Ormiński był kapelanem w trakcie dramatycznego Powstania warszawskiego, a od 1961 roku do lat 80 prowadził chór mieszany „Lira”, orkiestrę dętą, chór „Rumowia” i scholę Zgromadzenia Salezjanów św. Jana Bosko pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Koncertował m.in. we Francji, Włoszech, w Watykanie i Niemczech. W latach 1973-1987 opracowuje i następnie wydaje drukiem 18 tomów pieśni religijnych i świeckich będących prawdziwą skarbnicą dla zespołów chóralnych. Płyty w oparciu o opracowania ks. Stanisława Ormińskiego to np. „Szopka w Dachau” oraz „Przecudne oblicze mej Pani” - nagrane przez chór „Lira”. Ks. Ormiński jest autorem szeregu kompozycji m.in. Apelu Jasnogórskiego i opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych.
ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież