W Gdańsku obchodziliśmy jubileusz opozycyjnych wobec systemu PRL WZZ Wybrzeża. 13 związkowców z lat 70, zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Pięć odznaczeń przyznano pośmiertnie. Odsłonięte zostały tablice pamiątkowe.
Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności odbyło się 28 kwietnia br. w Sali BHP w Gdańsku, a uhonorowani zostali: Andrzej Bulc, Józef Drogoń, Andrzej Gwiazda, Jan Karandziej, Mariusz Muskat, Błażej Wyszkowski, Krzysztof Wyszkowski i Lech Zborowski. Pośmiertnie Krzyżami odznaczono zaś Marię Płońską, Kazimierza Szołocha, Annę Walentynowicz, Tomasza Wojdakowskiego i Marka Zborowskiego.
- Nie byłoby wolności i „Solidarności” bez was, bez waszej odwagi i wysiłku. Wy, ludzie Wolnych Związków Zawodowych, byliście pierwszą kompanią kadrową tej walki. Była idea, ale wy tę ideę przekuliście w czyn. Byliście garstką, ale porwaliście setki tysięcy, a później miliony ludzi - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Specjalny list skierował do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda, w którym wskazał, że celem WZZ była "wolna Polska, patriotyczne wartości i troska o dobro wspólne, w szczególności obrona praw pracowniczych i poszanowanie godności ludzi pracy".
- Powstanie Wolnych Związków Zawodowych było jasnym sygnałem, że nikt, kto w słusznej sprawie stanie do walki z opresyjnym państwem, nie będzie osamotniony. Z tego ducha wyrósł polski Sierpień, a następnie Solidarność – potężny głos narodu zjednoczonego wokół idei wolności - dodał Andrzej Duda.
W sobotę 28 kwietnia w ramach obchodów otwarto na gdańskim Placu Solidarności przygotowaną przez IPN wystawę "Wolne Związki Zawodowe 1978-1980", a w gdańskiej bazylice św. Brygidy mszę św. odprawił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
- Celem Wolnych Związków Zawodowych była organizacja obrony interesów ekonomicznych, prawnych i humanitarnych. Prowadzono też wykłady o historii najnowszej, a największą wagę przywiązywano do praktycznych porad prawnych i socjalnych. Przedsierpniowa opozycja trafiła w Trójmieście na wyjątkowo podatny grunt, wstrzeliła się w przełomowy moment historyczny torując drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" – powiedział ks. abp Głódź.
W uroczystościach uczestniczyło kilkunastu członków WZZ-ów (m.in. Gwiazda i Kołodziej), delegacja związkowców NSZZ „Solidarność”, spore grono oficjeli i kilkudziesięciu gdańszczan m.in. ze Stowarzyszenia Godność.
W Gdańsku odsłonięto też kilka tablic pamiątkowych: Marii Płońskiej i Macieja Miatkowskiego na Żabiance, Henryka Lenarciaka na Przymorzu, Stanisława Kowalskiego we Wrzeszczu, Andrzeja Butkiewicza w Śródmieściu.
Na grobach związkowców z WZZ złożono też kwiaty: na grobie Kazimierza Szołocha, Stanisława Kowalskiego, Tadeusza i Marka Zborowskiego, Antoniego Sokołowskiego, Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej, Macieja Miatkowskiego, Tomasza Wojdakowskiego, Jana Zapolnika i Marii Płońskiej oraz Henryka Lenarciaka.
ASG
- 10/05/2018 17:11 - Andrzej Różański: Dajemy ludziom alternatywę
- 07/05/2018 20:58 - Degradacja Lechii reklamą Gdańska za 10,6 mln zł?
- 06/05/2018 21:28 - Duet Wałęsa-Lieder powalczy o Gdańsk?
- 05/05/2018 13:09 - Debata "Rozwój pomorskich miast z perspektywy ruchów miejskich"
- 05/05/2018 11:34 - Fortepian Buchholtza - dźwięki z przeszłości
- 28/04/2018 19:38 - 1000 rowerzystów przejechało tunelem pod Martwą Wisłą
- 28/04/2018 15:49 - Wesprzyj płytę gdańskiego zespołu i zgarnij nagrody
- 28/04/2018 15:32 - Zgłoś się do II Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej
- 27/04/2018 14:08 - Program profilaktyki raka szyjki macicy
- 26/04/2018 21:06 - Grzegorz Strzelczyk: Polityczna wojna centralna przeniesie się na samorząd