Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Koncerty na chór, organy i język kaszubski

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 października 2021 12:42

33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego odbędzie się 21-23 października br. w Rumi w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. Inspiracją do zorganizowania festiwalu była postać pracującego przez 26 lat w Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. Stanisława Ormińskiego.


W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy: Konkurs Muzyki Organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkurs Zespołów Chóralnych – w dwóch kategoriach oceniania (zespoły chóralne i zespoły kameralne) i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

alt


Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, jest płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, szczególnie ich interpretacji, jak również poprzez założenia regulaminowe, jest skutecznym promotorem muzyki kompozytorów polskich, co ma szczególne znaczenie w przypadku wykonawców zagranicznych.


Ważnym elementem Festiwalu są koncerty, odbywające się na zakończenie każdego dnia konkursu w wykonaniu wybitnych artystów i zespołów profesjonalnych.
Festiwal organizuje Stowarzyszenie „Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego”. Dyrektorem artystycznym jest prof. Roman Perucki.

alt

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


Ks. Stanisław Ormiński urodził się w 1911 r. w Porębie Górnej. W roku 1938 po ukończeniu studiów teologicznych rozpoczyna studia muzyczne w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Nasz patron ksiądz Ormiński, dyrygent i kompozytor, autor „Apelu Jasnogórskiego” ma w swoim życiorysie również kartę heroiczną – udział, jako kapelan zgrupowania AK „Krybar” na Powiślu w Powstaniu Warszawskim.


Ksiądz Ormiński wraz z bp. Stanisławem Adamskim spowiadali ludność na placach i w kamienicach Powiśla i Śródmieścia, odprawiali msze św. na klatkach schodowych, najczęściej przy ul. Dobrej, w Domu Dziecka na Tamce oraz przy ul. Smulikowskiego. Ks. Ormiński był kapelanem szpitala przy ul. Foksal i szpitala dla młodych matek przy ul. Karowej. Chował poległych żołnierzy AK i NSZ przy pałacu Zamoyskich.

alt

Laureaci Grand Prix I Nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni w języku kaszubskim


W 1956 roku skomponował swój najbardziej znany utwór – melodię „Apelu Jasnogórskiego” do słów „Maryjo Królowo Polski, Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam…”. Utwór zyskał niezwykłą popularność. Jest jedną z najbardziej znanych rodzimych pieśni religijnych. Od roku 1961 ks. Stanisław Ormiński pracował w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Z pasją pełnił służbę jako organista. Powadził przy parafii chór mieszany „Lira”, orkiestrę dętą, chór „Rumawia”. Jego imię nowi Szkoła Podstawowa nr 8 w Rumi.


Program Festiwalu
21 października 2021 r. (czwartek) – I Etap Konkurs Muzyki Organowej. Rozpoczęcie festiwalu o godz. 9; o godz. 19 – koncert „Niebiańskie Instrumenty” w wykonaniu Tomasza Adama Nowaka (organy/Niemcy) i Carlosa Peña Montoyi (harfa/Kostaryka).

22 października 2021 r. (piątek) – II Etap Konkurs Muzyki Organowej, od godz. 13.30 – przesłuchania konkursowe; godz. 19.15 – koncert oratoryjny Maurice Durufle – Requiem op.9; wśród wykonawców Anna Bernacka (mezzosopran), Jerzy Butryn (bas), Hanna Dys (organy) z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem Marcina Tomczaka oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego

23 października 2021 r. (sobota) – Konkurs Zespołów Chóralnych i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim (godz. 10.00-13.30); 12.00 – złożenie kwiatów przy popiersiu ks. Stanisława Ormińskiego na placu Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi z udziałem delegacji i pocztu sztandarowego Ósemki; 16.00- koncert w 110 rocznicę urodzin patrona Sp Nr 8 w Rumi i festiwalu; 18.00 – uroczysta msza święta; 19.00 – ogłoszenie wyników konkursu; 19.30 – koncert laureatów;

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież