Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37

Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Terapeutycznej w Rumii


- Skąd wziął się pomysł na założenie ośrodka terapeutycznego?
Magdalena Łobacz: Pomysł na założenie ośrodka terapii uzależnień pojawił się w mojej głowie gdy studiowałam psychologię na SWPS w Sopocie. Jeden ze znajomych naszej rodziny miał nawrót choroby alkoholowej. Ponieważ był dość blisko z moją rodziną, rodzice postanowili go wspomóc. Szukaliśmy ośrodka. Okazało się, że wcale nie jest łatwo znaleźć dobre miejsce dla osób uzależnionych. Pomyślałam wówczas, żeby zrobić coś takiego w Trójmieście, bo nie ma takiego zamkniętego i prywatnego ośrodka a szczególnie w dobrych i przyjaznych warunkach. Przynajmniej w tamtym czasie nie było. Zanim doszło do realizacji pomysłu poza studiami psychologicznymi musiałam zrobić specjalistyczne studium psychoterapii uzależnień, żeby móc pracować z osobami walczących z nałogiem. Gdy miałam już odpowiednie kwalifikacje zaczęłam prowadzić praktykę indywidualną w Sopockim Ośrodku Specjalistycznym żeby nabrać doświadczenia. W międzyczasie uzupełniłam naukę w kierunku pracy terapeutycznej nie tylko w uzależnieniach, ale poszerzyłam kompetencje o Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach I i II stopnia (TSR). I dopiero wtedy wzięłam się za otwieranie tej placówki.

alt


- Jaki jest zakres działalności ośrodka?
Magdalena Łobacz: Forma działalności, którą ośrodek prowadzi obecnie to efekt pewnego procesu. Zmieniało się to adekwatnie do potrzeb i oczekiwań pacjentów pojawiających się w trakcie rozwoju placówki. Na początku założeniem była terapia tylko dla pacjentów walczących z nałogiem. W pierwotnej wersji to był ośrodek terapeutyczny całodobowy dla pacjentów uzależnionych. Po jakimś czasie zmieniliśmy formułę ośrodka na ambulatoryjny z terapią grupową dochodzącą. Również w tamtym czasie funkcjonowały już gabinety terapeutyczne zajmujące się nie tylko uzależnieniami. W międzyczasie do zespołu dołączyła psychiatra, doktor Marta Starbiewska. Współpracując z nami prowadziła jednocześnie odział psychiatryczny w szpitalu na Srebrzysku. Z funkcji ordynatora oddziału niedawno zrezygnowała. Ponieważ współpracowałyśmy ze sobą już od kilku lat, prowadziłyśmy wspólnie pacjentów uzależnionych i z innymi problemami, powstał pomysł, aby poszerzyć ofertę ośrodka. Doktor Sarbiewska w pełni zaangażowała się w naszą placówkę. Jest to osoba o wyjątkowej charyzmie i wzbudzająca zaufanie. Rzadko się zdarza, aby lekarz był prawdziwie z powołania i z takim sercem dla pacjentów. Powstała spółka, która poszerzyła ofertę o grupy nie tylko dla uzależnionych osób, ale też grup borykających się z problemem nerwicy lub depresji. Tworzenie zespołu prowadzącego grupy o terapie indywidualne też było trudnym procesem. Jesteśmy grupą osób, które kochają to co robią, wierzą w swoje wzajemne kompetencje, angażują się w pomoc dla każdego człowieka, który trafia do nas po pomoc. Na lepszych psychologów i psychiatrę chyba nie mogłam trafić. Prowadzimy również psychoedukacje dla rodzin osób cierpiących na nerwice czy zaburzenia osobowości. Są to wykłady odbywające się raz w miesiącu dla osób bliskich czy osób cierpiących na zaburzenia osobowości lub nerwice, aby mogły się więcej na ten temat dowiedzieć. W pierwszej części otrzymują edukację od strony medycznej, a w drugiej części informacje na temat tego jak to się leczy.

alt


- Jak wygląda terapia?
Magdalena Łobacz: Mamy dwie formy. Terapię indywidualną czyli spotkania pięćdziesięciominutowe twarzą w twarz z pacjentem. Druga forma to terapia grupowa. Indywidualnie pracujemy z każdym rodzajem problemu z jakim pacjent przychodzi od kryzysu, złamanego serca po problemy związane z zaburzeniami osobowości, nerwicą, depresjami, schizofrenią. Zazwyczaj pacjenta kierujemy najpierw do psychiatry żeby postawił odpowiednią diagnozę, bo czasami trzeba wprowadzić farmakoterapię. Zdarza się, że pacjent jest kierowany do szpitala psychiatrycznego zanim podejmie pracę terapeutyczną, bo musi być ustabilizowany. W terapii grupowej na ten moment mamy ofertę skierowaną do pacjentów z różnego rodzaju uzależnieniami tak chemicznymi jak i behawioralnymi. Od jakiegoś czasu działa już grupa dla osób z nerwicą. Ruszamy również z grupą dla osób z depresją. Myślimy o uruchomieniu grup dla Dorosłych Dzieci z Rodzin Alkoholowych (DDA). Osoby z zaburzeniami nerwicowymi stanowią obecnie największą grupę pacjentów trafiających do naszego ośrodka.

alt


- Jak długa jest prowadzona terapia?
Magdalena Łobacz: W terapii grupowej uzależnień oferujemy terapię podstawową, która zawiera najważniejszą wiedzę na temat utrzymywania abstynencji. Ta terapia trwa 10 tygodni. Po jej zakończeniu pacjent może przejść na terapię pogłębioną trwającą około pół roku. To okres zaopiekowania się pacjentem i jego obszarami problemowymi gdy nauczy się utrzymywać abstynencję, bo wówczas ujawniają się inne obszary z którymi pacjenci sobie nie radzą. Utrzymanie abstynencji to pierwsza część sukcesu. Wiąże się ze zmianą stylu życia. Nie da się ukryć, że uzależnienie ma charakter nawrotowy i nawroty w dużej części przypadków są i będą. Ważne jest aby pacjenci nauczyli się rozpoznawać symptomy zbliżającego się nawrotu i w odpowiednim momencie sięgać po pomoc. Tego uczą się właśnie podczas terapii pogłębionej. Z pacjentami utrzymujemy kontakt. Jesteśmy dla nich takim "bezpiecznym domem". Oni wiedzą, że zawsze mogą się do nas zwrócić po pomoc i ją otrzymają. Jeżeli chodzi o czas trwania terapii indywidualnej to nie jest to możliwe do określenia. Wszystko zależy od zaangażowania pacjenta w proces, jego tempo wprowadzania zmian i motywacji.

alt


- Czy do ośrodka pacjent zgłasza się sam, jest skierowany przez lekarza czy rodziny zgłaszają?
Magdalena Łobacz:Pacjenci trafiają do nas różnie. Część trafia do nas przez internet szukając dla siebie pomocy przez "Znanegolekarza" czy przez naszą stronę internetową. Większość trafia z polecenia czyli skierowana przez pacjentów, którzy skorzystali z naszej pomocy. Niektóre osoby kierują do nas lekarze i specjaliści. Działamy już szósty rok więc sporo osób zna już nasz ośrodek, wiele osób skorzystało z naszej pomocy.

Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież