Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rumia: Bez chrztu nie byłoby fundamentów państwa polskiego…

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 15 kwietnia 2023 18:07

14 kwietnia obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejmu RP 22 lutego 2019 r. To "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Po raz pierwszy zaakcentowano ten dzień w Rumi, w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 8.


Tego dnia na uroczystych apelach zebrała się szkolna społeczność rumskiej Ósemki, by przenieść się w czasie o ponad tysiąc lat. W 966 roku do chrzcielnicy podszedł książę Mieszko…

alt


Rocznik kapituły krakowskiej zanotował pod rokiem 966 zapiskę: Mesco dux Polonie baptizatur, czyli Mieszko książę Polski został ochrzczony. Jednym zdaniem opisano przełomowy moment w historii ziem, które stawały się Polską. O okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiadomo niewiele, ale nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w naszych dziejach. Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, wspaniałej historii i kultury. Narodziny naszego państwa i chrzest księcia Mieszka są ściśle powiązane.


Chrześcijaństwo zaistniało na ziemiach polskich w X wieku za sprawą Mieszka I i jego zaślubin z księżniczką czeską Dobrawą. Kiedy podszedł książę Mieszko do chrzcielnicy - dokładnie nie wiadomo.
XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga daty nie wymienia, ale wspomina: “w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.


Za najstarszy zapis o dacie chrztu uważa się wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 przyjął chrzest (rocznik zawierał błąd - przesunięcie o rok w dat): DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur. Thietmar z Merseburga wybór Piasta tłumaczył po prostu wpływem żony, księżniczki czeskiej, nazywanej przez niego Dobrawą.


Nim tak się zadziało najpierw władca Franków Chlodwig z Merowingów przyjął chrzest, a potem jego prawnuk Karol Wielki, twórca Europy, który przyjął koronę w Boże Narodzenie roku 800. To był już czas wzrastania Europy i chrześcijaństwa. Nawróciły się Morawy, Bułgaria, Czechy, Węgry i Księstwo Kijowskie. Mieszko w 966 roku zaczął tkać osnowę, na której on i Bolesław Chrobry, zbudowali Państwo Polskie w zbudowanej na chrześcijaństwie Europie.

alt


– Na podstawie badań historycznych 14 kwietnia jest uznany jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka chrztu. Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny – przypomina inicjator przedsięwzięcia i prezes fundacji Słowo Jan Klawiter, działacz katolicko-społeczny (Prawica Rzeczypospolitej), były poseł i były burmistrz Rumi (1992-2002).


Chrzest Mieszka odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską zintegrowało młody organizm państwowy. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia rządzących, gospodarki i przyjmowania cywilizacji zachodniej.


Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski podkreślają chrześcijańskie korzenie Europy, które stanowią fundament wspólnych wartości kontynentu.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież