Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rumia: Bez chrztu nie byłoby fundamentów państwa polskiego…

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 15 kwietnia 2023 18:07

14 kwietnia obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejmu RP 22 lutego 2019 r. To "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Po raz pierwszy zaakcentowano ten dzień w Rumi, w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 8.


Tego dnia na uroczystych apelach zebrała się szkolna społeczność rumskiej Ósemki, by przenieść się w czasie o ponad tysiąc lat. W 966 roku do chrzcielnicy podszedł książę Mieszko…

alt


Rocznik kapituły krakowskiej zanotował pod rokiem 966 zapiskę: Mesco dux Polonie baptizatur, czyli Mieszko książę Polski został ochrzczony. Jednym zdaniem opisano przełomowy moment w historii ziem, które stawały się Polską. O okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiadomo niewiele, ale nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w naszych dziejach. Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, wspaniałej historii i kultury. Narodziny naszego państwa i chrzest księcia Mieszka są ściśle powiązane.


Chrześcijaństwo zaistniało na ziemiach polskich w X wieku za sprawą Mieszka I i jego zaślubin z księżniczką czeską Dobrawą. Kiedy podszedł książę Mieszko do chrzcielnicy - dokładnie nie wiadomo.
XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga daty nie wymienia, ale wspomina: “w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.


Za najstarszy zapis o dacie chrztu uważa się wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 przyjął chrzest (rocznik zawierał błąd - przesunięcie o rok w dat): DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur. Thietmar z Merseburga wybór Piasta tłumaczył po prostu wpływem żony, księżniczki czeskiej, nazywanej przez niego Dobrawą.


Nim tak się zadziało najpierw władca Franków Chlodwig z Merowingów przyjął chrzest, a potem jego prawnuk Karol Wielki, twórca Europy, który przyjął koronę w Boże Narodzenie roku 800. To był już czas wzrastania Europy i chrześcijaństwa. Nawróciły się Morawy, Bułgaria, Czechy, Węgry i Księstwo Kijowskie. Mieszko w 966 roku zaczął tkać osnowę, na której on i Bolesław Chrobry, zbudowali Państwo Polskie w zbudowanej na chrześcijaństwie Europie.

alt


– Na podstawie badań historycznych 14 kwietnia jest uznany jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka chrztu. Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny – przypomina inicjator przedsięwzięcia i prezes fundacji Słowo Jan Klawiter, działacz katolicko-społeczny (Prawica Rzeczypospolitej), były poseł i były burmistrz Rumi (1992-2002).


Chrzest Mieszka odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską zintegrowało młody organizm państwowy. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia rządzących, gospodarki i przyjmowania cywilizacji zachodniej.


Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski podkreślają chrześcijańskie korzenie Europy, które stanowią fundament wspólnych wartości kontynentu.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież