Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rumia: Bez chrztu nie byłoby fundamentów państwa polskiego…

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 15 kwietnia 2023 18:07

14 kwietnia obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejmu RP 22 lutego 2019 r. To "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Po raz pierwszy zaakcentowano ten dzień w Rumi, w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 8.


Tego dnia na uroczystych apelach zebrała się szkolna społeczność rumskiej Ósemki, by przenieść się w czasie o ponad tysiąc lat. W 966 roku do chrzcielnicy podszedł książę Mieszko…

alt


Rocznik kapituły krakowskiej zanotował pod rokiem 966 zapiskę: Mesco dux Polonie baptizatur, czyli Mieszko książę Polski został ochrzczony. Jednym zdaniem opisano przełomowy moment w historii ziem, które stawały się Polską. O okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiadomo niewiele, ale nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w naszych dziejach. Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, wspaniałej historii i kultury. Narodziny naszego państwa i chrzest księcia Mieszka są ściśle powiązane.


Chrześcijaństwo zaistniało na ziemiach polskich w X wieku za sprawą Mieszka I i jego zaślubin z księżniczką czeską Dobrawą. Kiedy podszedł książę Mieszko do chrzcielnicy - dokładnie nie wiadomo.
XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga daty nie wymienia, ale wspomina: “w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.


Za najstarszy zapis o dacie chrztu uważa się wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 przyjął chrzest (rocznik zawierał błąd - przesunięcie o rok w dat): DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur. Thietmar z Merseburga wybór Piasta tłumaczył po prostu wpływem żony, księżniczki czeskiej, nazywanej przez niego Dobrawą.


Nim tak się zadziało najpierw władca Franków Chlodwig z Merowingów przyjął chrzest, a potem jego prawnuk Karol Wielki, twórca Europy, który przyjął koronę w Boże Narodzenie roku 800. To był już czas wzrastania Europy i chrześcijaństwa. Nawróciły się Morawy, Bułgaria, Czechy, Węgry i Księstwo Kijowskie. Mieszko w 966 roku zaczął tkać osnowę, na której on i Bolesław Chrobry, zbudowali Państwo Polskie w zbudowanej na chrześcijaństwie Europie.

alt


– Na podstawie badań historycznych 14 kwietnia jest uznany jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka chrztu. Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny – przypomina inicjator przedsięwzięcia i prezes fundacji Słowo Jan Klawiter, działacz katolicko-społeczny (Prawica Rzeczypospolitej), były poseł i były burmistrz Rumi (1992-2002).


Chrzest Mieszka odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską zintegrowało młody organizm państwowy. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia rządzących, gospodarki i przyjmowania cywilizacji zachodniej.


Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski podkreślają chrześcijańskie korzenie Europy, które stanowią fundament wspólnych wartości kontynentu.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież