14 kwietnia obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejmu RP 22 lutego 2019 r. To "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Po raz pierwszy zaakcentowano ten dzień w Rumi, w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 8.
Tego dnia na uroczystych apelach zebrała się szkolna społeczność rumskiej Ósemki, by przenieść się w czasie o ponad tysiąc lat. W 966 roku do chrzcielnicy podszedł książę Mieszko…
Rocznik kapituły krakowskiej zanotował pod rokiem 966 zapiskę: Mesco dux Polonie baptizatur, czyli Mieszko książę Polski został ochrzczony. Jednym zdaniem opisano przełomowy moment w historii ziem, które stawały się Polską. O okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiadomo niewiele, ale nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w naszych dziejach. Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, wspaniałej historii i kultury. Narodziny naszego państwa i chrzest księcia Mieszka są ściśle powiązane.
Chrześcijaństwo zaistniało na ziemiach polskich w X wieku za sprawą Mieszka I i jego zaślubin z księżniczką czeską Dobrawą. Kiedy podszedł książę Mieszko do chrzcielnicy - dokładnie nie wiadomo.
XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga daty nie wymienia, ale wspomina: “w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.
Za najstarszy zapis o dacie chrztu uważa się wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 przyjął chrzest (rocznik zawierał błąd - przesunięcie o rok w dat): DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur. Thietmar z Merseburga wybór Piasta tłumaczył po prostu wpływem żony, księżniczki czeskiej, nazywanej przez niego Dobrawą.
Nim tak się zadziało najpierw władca Franków Chlodwig z Merowingów przyjął chrzest, a potem jego prawnuk Karol Wielki, twórca Europy, który przyjął koronę w Boże Narodzenie roku 800. To był już czas wzrastania Europy i chrześcijaństwa. Nawróciły się Morawy, Bułgaria, Czechy, Węgry i Księstwo Kijowskie. Mieszko w 966 roku zaczął tkać osnowę, na której on i Bolesław Chrobry, zbudowali Państwo Polskie w zbudowanej na chrześcijaństwie Europie.
– Na podstawie badań historycznych 14 kwietnia jest uznany jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka chrztu. Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny – przypomina inicjator przedsięwzięcia i prezes fundacji Słowo Jan Klawiter, działacz katolicko-społeczny (Prawica Rzeczypospolitej), były poseł i były burmistrz Rumi (1992-2002).
Chrzest Mieszka odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską zintegrowało młody organizm państwowy. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia rządzących, gospodarki i przyjmowania cywilizacji zachodniej.
Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski podkreślają chrześcijańskie korzenie Europy, które stanowią fundament wspólnych wartości kontynentu.
ASG
- 23/05/2023 13:43 - Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
- 09/05/2023 17:50 - Obelisk „Gryfowców” odsłonięto w Stężycy
- 07/02/2023 18:44 - Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
- 28/06/2022 13:33 - „Spotkanie z rolnikami” w Malborku
- 21/06/2022 17:54 - Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
- 14/06/2022 20:17 - 15 czerwca Władysławowo: Blokada drogi na półwysep Helski
- 30/12/2021 20:01 - Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?