Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami » Jako świetną ocenili inicjatywę Safe 0 proc.zaproponowaną przez prezydenta RP Karola Nawrockiego i s... Sopockie gierki, anatomia oszustwa » Umyka odpowiedzialności prawno-karnej b. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, który, znając orzeczenia... Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy, "sprzęt z i... » W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE wypowiedział się gdański generał bry... Gorzkie spotkanie rad dzielnic z prezydent Gdańska » Miało być podsumowanie współpracy i rozmowa o usprawnieniach rad dzielnic. Zamiast tego pojawiło się... Kolejny bój o Gedanię... » Po przejęciu sterów rządu przez liberałów znów przyjdzie nam toczyć bój o Gedanię.Po 2022 roku kiedy... Deweloperka na historycznych terenach KS Gedanii w Gdańsku » Jak poinformował na konferencji poseł PiS Kacper Płażyński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków... Spotkanie promocyjne książki "Wschodnie piętno" » 11 lutego 2026 r. w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku odbyła się promocja książki wydane... Pamięć Grudnia 70: kwiaty stoczniowców, sugestie SB, paraliż PZPR » W grudniu 1977 r. po raz pierwszy od 1971 r. zorganizowano niezależne zgromadzenie pod bramą nr 2 St... Oświadczenie "S" ws. sporu zbiorowego w IMGW » W dniu 26 stycznia 2026 r. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w IMGW-PIB weszła w spór zbiorow... Marta Nawrocka odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” » Małżonka Prezydenta RP Marta Nawrocka spotkała się z członkiniami i członkami Koła Gospodyń Wiejskic...
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami
piątek, 06 marca 2026 10:36
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami
Jako świetną ocenili inicjatywę Safe 0 proc.zaproponowaną przez
Lechia spakowała Jagiellonię
poniedziałek, 09 marca 2026 07:26
Lechia spakowała Jagiellonię
Ze stadionu w Letnicy wyjechał b. lider piłkarskiej ekstraklasy.
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Międzynarodowy turniej curlingowy w Gdańsku

Po raz pierwszy w Gdańsku rozgrywany jest turniej curlingowy Baltic Cup Amber Stone 26-28.10.2012. Uczestniczy w nim ponad 20 drużyn, w tym z zagranicy: Białorusi, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Kazachstanu, Łotwy i Rosji. Gdański Club Curlingowy wystawił swoje cztery drużyny, Sopot jedną o nazwie Wakuta, zaś aktualny mistrz Polski z Warszawy trzy, w kategorii seniorów, kobiet i juniorów.



Turniej jest rozgrywany na lodowisku pod balonem rozstawionym na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. Każda drużyna rozegra co najmniej 5 meczy grupowych. Turniej rozpoczął się w piątek 26 bm. o godz. 8.00, a kończy się w niedzielę meczem finałowym o godz. 17.00. Turniej rozgrywany jest w systemie Schenkel, na pięciu specjalnie przygotowanych torach.

Elektroniczne czujki podają informacje o temperaturze i wilgotności w wielu punktach tafli, a dodatkowo również wewnątrz i na zewnątrz balonu.
Jak informuje Henryk Skowroński, prezes Gdańskiego Klubu Curlingowego, główny organizator tak dużego turnieju, dla trzech najlepszych zespołów przewidziane są nagrody finansowe w wysokości 1000, 600 i 400 euro.

Do zawodów są używane obłe kamienie, produkowane przez Szkotów ze specjalnego granitu wydobywanego z dna oceanu, dzięki temu tylko w niewielkim stopniu wchłaniają wodę.

W curlingu oprócz kompletu 8 kamieni dla zawodnika 4-osobowego zespołu, używa się też szczotek do zamiatania lodu. Agresywne szczotkowanie sprawia, iż lód zwiększa swoją temperaturę, przez co zmniejsza się tarcie, a tym samym prędkość kamienia. Miotły mogą także służyć do oczyszczenia lodu z nierówności. Dodatkowo skip używa tego przedmiotu do wskazywania swoim zawodnikom miejsca, w które mają celować przy wypuszczaniu kamieni.

Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, rozgrywanych na prostokątnej tafli lodu o długości 150 stóp (45,72 m) i szerokości 16 stóp 5 cali (5 m). W bezpośredniej rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Kamienie na przemian, są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież