Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kazimierza Zimnego obawy o Maraton Solidarności

Do XX Polpharma Maratonu "Solidarności", rozegranego w piątek 15 sierpnia, zgłoszonych było 1260 osób, ale na starcie w Gdyni stanęło 933, i to aż 20 narodowości. Dwadzieścia lat temu było zaledwie kilkudziesięciu zawodników, a obecnie padł kolejny rekord frekwencji, bo przed rokiem wystartowało też rekordowo, bo około 800 osób...


Kazimierz Zimny: Od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową, ale teraz znacznie poprawiliśmy wynik z 2013 roku. Cieszy mnie również, że swój akces zgłosiło aż 140 kobiet, co też jest rekordowym osiągnięciem. Być może wpływ na to ma jubileuszowa edycja tej imprezy.


Już po raz siódmy wystartowała w nim aktualna mistrzyni Polski w maratonie Arleta Meloch i po raz piąty wygrała, a dwa razy była druga.


alt


Kazimierz Zimny: To też dobrze świadczy o renomie naszego maratonu i jego prestiżu wśród nawet najlepszych maratończyków.


W tym roku z uwagi na remont Mostu Siennickiego, drogi prowadzącej na Westerplatte, zmieniono nieco trasę maratonu.


Kazimierz Zimny: Nowa trasa prowadząca wokół PGE Arena Gdańsk jest bardziej urozmaicona, i chyba trudniejsza, bo jest duża różnica między czołową stawką a pozostałymi zawodnikami. A zwłaszcza między Kenijczykami, a polską czołówką. To wynika też z ich specyficznej budowy ciała.


alt


Na skrzyżowaniach dróg było więcej obstawy policyjnej, a i pomagało też wojsko.


Kazimierz Zimny: Nowa trasa istotnie wymagała zwiększonej obstawy, zwłaszcza na skrzyżowaniach dróg.


Pogoda raczej dopisała.


Kazimierz Zimny: Rano było tylko 15 stopni, a więc wymarzona pogoda dla biegaczy. Oni nie znoszą upałów, jakie niedawno temu u nas mieliśmy. Dopiero pod koniec zawodów znacznie się ociepliło, a następnie spadł deszcz.


Gratuluję, że panu udaje się od 20 lat współorganizować tak dużą imprezę sportową i przyznawać nagrody pieniężne zwycięzcom, nawet do dwunastego miejsca, a także w poszczególnych kategoriach wiekowych.


Kazimierz Zimny: Te nagrody są bardzo słabiutkie. Myśmy je teraz nieco podnieśli. Niestety odpadli nam dotychczasowi duzi sponsorzy, jak Lotos czy Energa. Generalnie w porównaniu do innych maratonów, nagrody są dość niskie. Budżet naszej imprezy jest znacznie mniejszy w porównaniu do maratonów organizowanych w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie.


Czy można stwierdzić, że nawet kilkakrotnie?


Kazimierz Zimny: Ależ oczywiście. Budżet naszej imprezy wynosi około 350 tys. zł , a krakowski kosztuje 1,5 mln zł, poznański ponad 3 mln zł, zaś warszawski nawet 6 mln zł i więcej.


W poznańskim, w tym roku na 12 października wzrosła pula nagród finansowych. Tegoroczny zwycięzca otrzyma 20 tysięcy złotych, to jest o 10 tysięcy więcej niż w latach ubiegłych. Laureat drugiego miejsca otrzyma 12 tysięcy złotych, a zawodnik zajmujący najniższy stopień podium 8 tysięcy. W porównaniu do Gdańska, to prawie cztery razy więcej.


Kazimierz Zimny: Nie ma się więc czemu dziwić, że tam są rekordowe frekwencje, bo tam potrafią pozyskać znaczących sponsorów.


To dlaczego nasz Maraton Solidarności nie może pozyskać takich sponsorów? Jak to rozwiązać?


Kazimierz Zimny: Nie mamy sponsorów, bo organizujemy imprezę sportową o nazwie Maraton Solidarności. W tym roku uciekli nam duzi sponsorzy, a to dlatego, bo w komisjach zakładowych Solidarności tych dużych firm panuje spór. Niemal w ostatniej chwili udało nam się pozyskać Polpharmę jako strategicznego sponsora i za to im serdecznie dziękujemy.


Ale miejmy nadzieję, że przyszłoroczny Maraton Solidarności tradycyjnie odbędzie się na trasie Gdynia - Gdańsk?


Kazimierz Zimny: Mam co do tego duże wątpliwości, bo nie mamy rezerwowych pieniędzy na zorganizowanie tej imprezy. A praktycznie zajmują się nią organizacyjnie tylko dwie osoby i to za darmo. Budżet nam się nie zamyka. Być może, że był to ostatni wyścig. Bo chociaż zawodników z roku na rok jest coraz więcej i to wielu różnych narodowości, to zaczyna brakować nam pieniędzy.


Z tego wynika, że to na gdańskim Wybrzeżu, aż tak dużą rolę odgrywa polityka, a w innych województwach jakoś potrafią się dogadać?


Kazimierz Zimny: Swego rodzaju mankamentem jest nazwa tego maratonu Solidarność.


Zamiast łączyć, to dzieli...


Kazimierz Zimny: To są spory między komisjami zakładowymi Solidarności a dyrekcją zakładów. Gdyby ten maraton nazywał się Pomorski lub Trójmiasta, myślę, że o fundusze było by znacznie łatwiej. Zarząd Solidarności owszem dołożył się do tej imprezy kwotą 10 tys. zł., ale co to jest przy budżecie 350 tys. zł.


Taka duża impreza sportowa z udziałem około tysiąca biegaczy, to koszt powinien być zbliżony do około 1,5 mln zł, podobnie jak przy innych organizowanych w Polsce maratonach.


Kazimierz Zimny: Coś koło tego, bo w porównaniu do poznańskiego my mamy tylko jedną dziesiątą ich budżetu.


A mimo tego udaje się jakimś cudem już od 1981 roku organizować tą dużą imprezę...


alt


Kazimierz Zimny: Nasz gdański pierwszy bieg odbył się co prawda w 1981 roku, ale dopiero od 1995 roku ma on formułę maratonu. Jego trasa była również zmieniana, bo zawodnicy najpierw biegli z Gdańska przez Westerplatte i Sopot do Gdyni, ale od 2008 roku zmieniono lokalizację startu i mety. Teraz rywalizacja rozpoczyna się w Gdyni, a kończy przy Studni Neptuna na Starym Mieście w Gdańsku.

Co ważne, że nie zaprzestano biegać nawet w trudnych latach stanu wojennego. Wtedy nie można było oczywiście organizować oficjalnych zawodów sportowych, dlatego trzeba było przeprowadzać je w konspiracji. Odważnych biegaczy nie wystraszały jednak różnego rodzaju represje. Zawodnicy, którzy biegli po chodnikach, byli zatrzymywani i spisywani przez milicję obywatelską. Najważniejsze jednak, że co roku kilkanaście osób kultywowało tę tradycję. A od 1989 roku ta impreza oficjalnie wróciła do lekkoatletycznego kalendarza.


A w Polsce jaki maraton ma najdłuższą historię?


Kazimierz Zimny: Nasz był jednym z pierwszych z różnymi modyfikacjami. My moglibyśmy przyjąć więcej uczestników, ale jest to środek lata i jest dla maratończyków zbyt ciepło. A poza tym, przy o wiele większej frekwencji, na zbyt długo wykluczona byłaby główna arteria Trójmiasta i okolice Starego Miasta, gdzie w tym czasie trwa akurat Jarmark św. Dominika, który odwiedza rzesza turystów. Warszawa ma dwa maratony, na wiosnę i na jesień.


Zabrakło na rozdawaniu nagród Piotra Dudy, przewodniczącego Solidarności...


Kazimierz Zimny: Nie było go dzisiaj na wręczaniu nagród, bo miał wesele syna. W jego imieniu był na starcie, jak i na mecie, wręczając nagrody Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.


Parę miesięcy temu, bo 6 maja 2014, jako organizator od 20 lat maratonu „Solidarności”, został pan wyróżniony przez Polski Komitet Olimpijski.


Kazimierz Zimny: Istotnie, otrzymałem wyróżnienie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu.


P.S. Tczewianin Kazimierz Zimny podczas XVI Letnich IO w Melbourne w 1956 roku nie ukończył biegu na 5 tys. m wskutek pęknięcia kości nogi. Natomiast podczas XVII Letnich IO w Rzymie w 1960 roku zdobył brązowy medal na tym samym dystansie (startował też na 10 tys. m, ale bez powodzenia).

Sukcesami zakończyły się też jego starty na mistrzostwach Europy. Podczas VI ME w Sztokholmie w 1958 roku został srebrnym medalistą na 5 tys. m (za Zdzisławem Krzysztofiakiem). Powtórzył ten wyczyn na tym samym dystansie podczas VII ME w Belgradzie w 1962 roku.


Rozmawiał: Włodzimierz Amerski

Fot. autor
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież