Przez 3 dni 6 drużyn rywalizowało w 12 konkurencjach o Puchar Przechodni Pomorskiego Pełnomocnika TPG w VII Olimpiadzie Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych. Zwycięzcami jak co roku byli wszyscy uczestnicy.
VII Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych poświęcona była pamięci Anny Bik, podopiecznej TPG, która aktywnie uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez TPG, a przed rokiem po raz pierwszy wzięła udział jako zawodniczka w Olimpiadzie. W dniu rozpoczęcia zmagań olimpijskich przyjaciele z TPG pożegnali ją na cmentarzu Łostowice, a przed oficjalnym otwarciem Olimpiady uczczono Jej pamięć minutą ciszy.
Rywalizacja w siódmej edycji Olimpiady stały pod znakiem debiutów i nowości. Jeśli chodzi o debiuty to troje kapitanów drużyn zadebiutowało w tej roli. Nie brakowało również debiutantów wśród uczestników. - Jestem zachwycona, że miałam okazję wystartować w Olimpiadzie, że mogła tu być - powiedziała jedna z olimpijskich debiutantek Elżbieta Badziąg z Gniewu z drużyny Żółtych. - Czuję się bardzo dobrze. Jest super. Bardzo chętnie będę startował w kolejnych tego typu imprezach. Wzięłam udział w konkursie skoku w dal i rywalizacji na nartach wieloosobowych. O Olimpiadzie dowiedziałam się podczas wyjazdu TPG do Wilna. Zapisałam się do TPG i jak tylko dowiedziałam się o Olimpiadzie zgłosiłam swój udział.
Elżbieta Badziąg, druga od lewej, i Żółci przed startem do wyścigu nart wieloosobowych
Każda drużyna składała się z 6 zawodników - kapitana, wolontariusza i czworga osób głuchoniewidomych. Oprócz nowych olimpijczyków byli również weterani. - Teraz już nie ma żadnej tremy - przyznał Adam Topa, weteran olimpijskich zmagań w konkurencjach przeróżnych, w tym roku w drużynie Niebieskich jako wolontariusz. - Kiedyś była trema, ale teraz to jest po prostu kolejnych start. Specjalizuję się w tenisie stołowym i piłce dźwiękowej.
Adam Topa po raz kolejny został mistrzem Olimpiady w tenisie stołowym
... chociaż rywale nie oszczędzali się i grali z pełnym poświęceniem
Najważniejsza z nowości została wprowadzona w piątek podczas nominacji olimpijskich. Po raz pierwszy wykonano hymn Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych, którego autorem jest Karol Świtajski. Z hymnem związany był konkurs karaoke - wszystkie drużyny śpiewały hymn.
Hymn olimpijski został wykonany po raz pierwszy podczas wręczania nominacji olimpijskiej
Zieloni podczas wykonywania hymnu Olimpiady w konkursie karaoke
Hymn Olimpiady w wersji miganej
Tradycyjnie olimpijskie zmagania składały się z dwunastu konkurencji rozłożonych na trzy dni. Pierwszego dnia oprócz karaoke rozegrano turnieje tenisa stołowego i warcabów 100-polowych. Drugie dnia siedem konkurencji rozegrano na stadionie lekkoatletycznym przy al. Grunwaldzkiej. Punkty zdobywano w biegu na 60 m z przewodnikiem, skoku w dal, nartach wieloosobowych, pchnięciu kulą, tandemach rowerowych, biegu z fajerką i strzelectwie bezwzrokowym. Jak co roku najbardziej widowiskowo wyglądały wyścigi nart wieloosobowych, w których w pierwszym wyścigu na mecie dwie drużyny dzieliło mniej niż 5 centymetrów! Ostatniego dnia drużyny mierzyły się w przeciąganiu liny i piłce dźwiękowej.
Wanda Kuczma składała ślubowanie w imieniu zawodników niesłyszących
Wyścigi nart wieloosobowych są efektowne i nie brakuje w nich upadków
Prowadzenie fajerki nie jest takie proste
Podczas Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych toczy się rywalizacja, drużyny zajmują miejsca, przydzielane są punkty, ale zwycięzcami są wszyscy uczestnicy, którzy ambitnie walczą ze zdrowotnymi przeciwnościami losu. Z kronikarskiego obowiązku podajemy, że w VII Olimpiadzie Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych zwyciężyła drużyna Czarnych, przed Zielonymi i Pomarańczowymi.
Partnerami medialnymi VII Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych byli "Gazeta Gdańska" i portal wybrzeze24.pl oraz TVP Gdańsk i Radio Gdańsk.
Składy drużyn
Czarni
Małgorzata Rozbicka, kapitan; Mirosław Zblewski, wolontariusz; Stanisław Sierko, Zdzisław Dudziński, Józef Zalewski, Elżbieta Bednarska.
Czerwoni
Iwona Rozbicka, kapitan; Janusz Poznański, wolontariusz; Alfred Walenciej, Alfons Kowalik, Agnieszka Koziej, Bogumiła Jońska.
Niebiescy
Roksana Młodzianowska, kapitan; Adam Topa, wolontariusz; Jarosław Jaszak, Czesław Gawron, Urszula Dudzińska, Danuta Piaskowska.
Pomarańczowi
Małgosia Bartoszewska, kapitan; Mariola Klein, wolontariusz; Barbara Ciechowska, Anna Klewicka, Ireneusz Pełka, Zygmunt Kędzierski.
Zieloni
Asia Szubert, kapitan; Józefa Drożdż, wolontariusz; Józef Pik, Leszek Pietrzyk, Danuta Wróbel, Wanda Kuczma.
Żółci
Marta Pluwak, kapitan; Wanda Gawron, wolontariusz; Janusz Jach, Roman Piątek, Krystyna Grenda, Elżbieta Badziąg.
Ostateczna kolejność drużyn po 12 konkurencjach
1. Czarni
2. Zieloni
3. Pomarańczowi
4. Żółci
5. Niebiescy
6. Czerwoni
Po kliknięciu zdjęcie otwiera się w większym rozmiarze
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 21/09/2017 19:35 - Inauguracja XXVI edycji turniejów tenisa stołowego "Omida Open"
- 20/09/2017 12:35 - Kadrowe roszady przed powtórką finału w Tarnowie
- 19/09/2017 22:16 - Arka w ćwierćfinale Pucharu Polski - wynik
- 18/09/2017 18:22 - Gdzie ta Lechia, gdzie jej czar... - oceny gdańszczan po meczu z Jagiellonią
- 18/09/2017 18:00 - Z nieba do piekła. Z piekła do czyśćca
- 18/09/2017 10:21 - Znów będzie tęgie lanie?
- 17/09/2017 17:39 - Drugie podejście do rewanżu NICE 1. Ligi Żużlowej 24 września
- 16/09/2017 20:36 - Grupa Azoty Unia - Zdunek Wybrzeże LIVE - mecz odwołany
- 16/09/2017 17:01 - Zdunek Wybrzeże ma czego bronić w Tarnowie
- 15/09/2017 21:10 - Zaczęła się VII Olimpiada Osób Głuchoniewidomych